ایران اینترنشنال
213

تأثیرات رسانه‌ها بر یکدیگر، بی‌بی‌سی فارسی به دنبال چیست؟

2 سال قبل

هم رسانی

   1:19

این روزها شاهد این هستیم که تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی در تلاش برای بزرگ کردن ماجرای افشا شدن اسناد مالی از شرکت موساک فونسکا است. اقدامی که به‌منظور همراه کردن رسانه‌های دیگر کشورهای جهان نیز انجام می‌شود.

زمانی که خبری توسط رسانه‌های معروف جهان بازنمایی می‌شود، سایر رسانه‌ها نیز سعی می‌کنند آن خبرها را در اولویت پخش خود قرار دهند به‌این‌ترتیب ملاحظه می‌شود معدود رسانه‌های خبری، بر جریان‌های خبری جهان تأثیرگذار هستند و رسانه‌های دیگر کشورهای جهان برای عقب نماندن از رقابت رسانه‌ای و محکوم نشدن به سانسور یا ناتوانی مجبور به پیروی از آن رسانه‌ها و پخش آن اخبار و رویدادها می‌شوند.

این روزها شاهد این هستیم که تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی در تلاش برای بزرگ کردن ماجرای افشا شدن اسناد مالی از شرکت موساک فونسکا است. اقدامی که به‌منظور همراه کردن رسانه‌های دیگر کشورهای جهان نیز انجام می‌شود.

با نگاهی به محتوای برنامه‌های خبری این شبکه متوجه می‌شویم به نحو کم‌نظیری عبارت‌هایی دارای بار عاطفی و اغراق‌آمیز مکرراً در متن خبرها گنجانده‌شده‌اند، مانند افشاگری قرن، مجموعه‌ای عظیم، از اسناد ویکی لیکس و ادوارد اسنودن هم بیشتر است، تمام‌روز و اکثر رسانه‌های دنیا دارند پوشش اش می‌دهند، هرروز بخشی از این اسناد بررسی می‌شود تیم‌های بزرگی از ژورنالیست‌ها در 107 کشور بررسی می‌شود تا اینجا نام پدر نخست‌وزیر بریتانیا مطرح است،این مرد اولین قربانی اسناد پاناماست،اسم بعضی از بستگان رئیس‌جمهوری چین به چشم می‌خورد و هزار کیلومتر آن‌طرف‌تر در لندن تازه موج انتقادات بالا می‌گیرد...

همچنین عباراتی نیز وجود دارد که کنجکاوی بیننده را نسبت به اخبار این موضوع در روزهای آینده تحریک می‌کند: این تازه بخش اول 11 میلیون سندی است...افشای این اسناد و اثبات این اتهام‌ها می‌تواند پایان کار شرکت پانامایی باشد ولی تازه شروع رسوایی بعضی نام‌های بزرگ است...با توجه به حجم مدارکی که منتشرشده تازه اول کار است...خورد خورد وارد رسانه‌ها خواهد شد پایان قضیه نیست...در روزهای آینده جزئیات بیشتری خواهیم شنید...بررسی و انتشار اسناد پاناما تا روزها بلکه هفته‌ها ادامه خواهد داشت و نامه‌های دیگری هم از آن بیرون خواهد آمد...

نحوه قرار گرفتن این موضوع در چینش خبری نیز قابل‌تأمل است. روز اول این خبر اول این شبکه بود و یک‌سوم برنامه را به خود اختصاص داد. این سناریو در روز دوم هم تکرار شد. روز سوم نیز این موضوع خبر دوم بود و به‌علاوه هم برنامه باخبری از این موضوع پایان یافت.

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

حسین باستانی از اعضای اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی و از حقوق بگیران سرویس جاسوسی انگلیس از جمله افرادی است که همواره در نوشتن مقاله های تخریبی علیه جمهوری اسلامی یکی از فعال ترین افراد محسوب می گردد.

9 روز قبل