2130

عملیات رسانه‌ای بی‌بی‌سی در پی شکست سفر وزیر امور خارجه انگلیس به ایران

هم رسانی

   دیدار وزرای خارجه ایران و انگلیس در تهران

پیامدهای سفر وزیر خارجه انگلیس به ایران، واکنش شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی را به دنبال داشت.

بی‌بی‌سی فارسی از هنگام مطرح شدن خبر سفر وزیر امور خارجه انگلیس به ایران، مسئله نازنین زاغری شهروند دو تابعیتی متهم به جاسوسی در این کشور را به عنوان موضوع اصلی این سفر در کانون توجه خود قرار داد. این رسانه انگلیسی با انعکاس و تهدیدهای بی شرمانه وزیر امور خارجه این کشور در خصوص بی گاناهی خانم زاغری و لزوم آزادی فوری و بی قید و شرط این جاسوس تلاش کرد تا به نوعی از این فشارها به مقام‌های ایران به عنوان بخشی از پازل عملیات رسانه‌ای سرویس جاسوسی انگلیس به ایفای نقش بپردازد.

اما نکته جالب این بود که حتی این رسانه انگلیسی به علت مواضع محکم دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دیدار با وزیر امور خارجه این کشور به سانسور آن پرداخت و تلاش کرد تا بر دیدار این مقام انگلیسی با دختر و برادر خانم زاغری تمرکز کند.

این اقدام در حالی بود که بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رسانه‌ای انگلیسی و نزدیک به مخالفان بهایی و غرب گرای جمهوری اسلامی، همواره مدعی بی طرفی و اطع رسانی شفاف است

جالب‌تر آنکه علی رغم این اقدام‌ها وزیر خارجه انگلیس در بدو بازگشت خود به صراحت ضمن گله از مواضع قاطع مقام‌های ایرانی در دیدار با خود گفته است که "نشانی از تغییر موضع ایران در پرونده نازنین زاغری ندیدم". جرمی هانت، به نمایندگان پارلمان گفت که هیچ نشانی از تغییر موضع ایران در پرونده نازنین زاغری، زندانی ایرانی بریتانیایی ندیده است. البته بازهم هانت، نازنین زاغری را "زنی بی‌گناه" دانست که به گفته او در "موقعیتی وحشتناک" گرفتار شده و و باز هم وعده داد که از هیچ تلاشی برای آزاید او دریغ نخواهد کرد.

این سخنان خود نشان دهنده شکست تمام قد پروژه عملیات رسانه‌ای بی‌بی‌سی فارسی و وزارت امور خارجه انگلیس برای تحث فشار قرار دادن مقام‌های ایرانی بود.

لازم به ذکر است که نازنین زاغری که برای موسسه تامپسون رویترز - خبرگزاری رویترز - کار می‌کرد در ماه آوریل سال ۲۰۱۶ در هنگام خروج از فرودگاه امام خمینی تهران بازداشت شد و از آن زمان به جرم جاسوسی در زندان است. دادگاه او را به جرم جاسوسی به پنج سال زندان محکوم کرده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل