2139

فضاسازی رسانه‌ای ایران به 10 زبان دنیا!

هم رسانی

   واکنش بی‌بی‌سی به فعالیت رسانه‌ای ایران به زبان‌های مختلف

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در خبری از فعالیت رسانه‌ای ایران در سایر نقاط جهان خبر داده و به آن اعتراض کرده است.

در دنیای امروز مدیریت افکار عمومی از طریق رسانه‌های جمعی به عنوان امری حیاتی برای کشورهای مختلف مطرح شده است. لذا شاهد آن هستیم که میلیاردها دلار در حوزه رسانه‌ها از کشورهای مختلف هزینه می‌شود. این کشورها تلاش دارند تا ضمن سامان دادن مجموعه‌های رسانه‌ای همفکر خود به صورت شبکه‌ای به تخریب قدرت رسانه‌ای رقبای خود بپردازند. این رفتار گاهاً از طریق بی اعتبارسازی رسانه‌های رقیب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شکل از جنگ رسانه‌ای در نگاهی تاریخی پیشتر در دوران جنگ سرد میان آمریکا و اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی مشاهده کرده بودیم.

در این بین، بی‌بی‌سی فارسی از جمله رسانه‌هایی است که همواره در تلاش بوده است تا با همکاری با مؤسسات امنیتی اسرائیلی و غربی با انتشار گزارش‌هایی جهت دار به بی‌اعتبار کردن رسانه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی ایران دست بزند. در این رویکرد بهرنگ تاج الدین از عناصر بهایی و همجنس باز بی‌بی‌سی به عنوان رابط عملیات بی اعتبارسازی و حمله به سیاست‌ها و سایت‌های نزدیک به جمهوری اسلامی با همکاری با مؤسسات اسرائیلی چون کلیر اسکای فعالانه عمل کرده است.

در تازه‌ترین پرونده سازی ها برای فشار به رسانه‌های مخالف غرب که به انعکاس اخبار بی طرفانه دست زده‌اند، تاج الدین با انتشار گزارشی به نقل موسسه اسرائیلی کلیر اسکای و شبکه تلویزیونی ضدایرانی رویترز مدعی شده است که جمهوری اسلامی از طریق نهادی با عنوان اتحادیه فضای مجازی به 10 زبان و برای 15 کشور جهان رسانه‌هایی را در فضای مجازی سامان داده است.

او مدعی شده که ایرانی‌ها در این سایت‌های بی نام و نشان، نیم میلیون نفر در ماه مخاطب داشته‌اند. برخی تحلیگران بر این باورند که اینگونه ادعاهای مجموعه‌های مخالف جمهوری اسلامی به علت ترس دولت‌های اروپایی از نفوذ و اثرگذاری رسانه‌هایی چون العالم و پرس تی و تی وی ایران و تلاش برای اعمال فشار بر کنش گری رسانه‌ای تهران و به چالش کشیدن انحصارگرایی رسانه‌های غربی مورد برجسته سازی قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که پیش از این نیز بی‌بی‌سی فارسی با انعکاس گزارش‌های جهت دار و سفارشی کلیراسکای به تخریب سایت‌های منتقد خود و از جمله این وب سایت پرداخته بود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل