ایران اینترنشنال
214

گزینش اخبار در رسانه‌ها، بررسی مصداقی

2 سال قبل

هم رسانی

در بررسی مصداقی تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی، در مورد زنان، برخی اخبار را انعکاس می‌دهد و به تحلیل و مصاحبه با کارشناسان می‌پردازد ولی برخی دیگر از اخبار را سانسور می‌کند.

یونس شکر خواه عوامل مؤثر برگزینش اخبار و رویدادها را به دودسته درون رسانه‌ای و برون‌رسانه‌ای تقسیم کرده است.

الف) عوامل درون رسانه‌ای شامل عامل نخوت- عامل تیتر پذیری خبر- عامل مرعوب بودن- عامل تخصص و جانب‌داری- عامل شکل و ترکیب خبر- عامل جدول خبر- عامل فقدان تفسیر سیاسی

ب) عوامل برون رسانه‌ای شامل  عامل مدل‌های جریان اخبار- عامل نگرش بین‌المللی دولت‌ها- عامل خبرگزاری‌ها- عامل مجاورت و سنخیت- عامل خبرنگار بومی- عامل ایستگاه‌های رادیویی- شرایط زدگی رسانه (شکر خواه، 1374، ص 77)

در بررسی مصداقی تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی، در مورد زنان، برخی اخبار را انعکاس می‌دهد و به تحلیل و مصاحبه با کارشناسان می‌پردازد ولی برخی دیگر از اخبار را سانسور می‌کند.

مثلاً اخیراً که دوباره شرکت هواپیمایی ایر فرانس می‌خواهد پروازهای تهران پاریس را شروع کند نشریه‌ای در فرانسه نوشته که مهمانداران این شرکت از قوانین مربوط به رعایت حجاب در سفر به ایران خشنود نیستند. این خبر همراه با یک مصاحبه با یک کارشناس پخش می‌شود و در روز بعد هم ادامه این خبر مطرح می‌شود.

اما یکی از اخباری که هیچ‌گاه در بی‌بی‌سی فارسی انتخاب نمی‌شود اخبار مربوط به بی‌عدالتی علیه زنان سیاه‌پوست در کشورهای غربی است. چندی پیش وزیر حقوق زنان در کابینه دولت فرانسه در یک مصاحبه سخنانی را بر زبان آورد که بحث‌ها و مجادلات فراوانی را در شبکه‌های مجازی برانگیخت. پیشنهاد استعفای او هم مطرح شد که به امضای هزاران نفر رسید. در این مصاحبه وزیر حقوق زنان، زن مسلمان را به برده‌هایی تشبیه کرد که به بردگی خودشان رضایت داشتند. او حتی از اصطلاحی در توصیف سیاهان استفاده کرد که اخلاقاً به‌شدت منزجرکننده است و در بعضی کشورها حتی غیرقانونی است و استفاده از این کلمه جرم محسوب می‌شود. با شدت گرفتن این اعتراضات، وزیر حقوق زنان در توییتر خود سعی کرد سخنانش را توجیه کند اما ظاهراً توضیحات او موردپذیرش وجدان ناظران قرار نگرفت و اعتراضات همچنان ادامه دارد.

در این میان مریم فرانسوا سیرا، نویسنده و ژورنالیست انگلیسی-فرانسوی که در انگلستان فعالیت می‌کند و دکترایش را در دانشگاه آکسفورد می‌گذراند و در دانشگاه سواس لندن تدریس و پژوهش می‌کند باور دارد فمینیسم توسط زن سفیدپوست طبقه متوسط ربوده‌شده است. اما هیچ‌گاه بی‌بی‌سی فارسی با او مصاحبه نکرده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

11 روز قبل