2148

استاندارد دوگانه بی بی سی فارسی در قبال حادثه تروریستی چابهار

هم رسانی

   تصویری از انفجار تروریستی در چابهار

انفجار تروریستی در چابهار بار دیگر رفتار دوگانه و متناقض شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی را نمایان ساخت.

بی‌بی‌سی فارسی به عنوان یکی از رسانه‌های نزدیک به مخالفان غرب گرا و بهایی حکومت ایران همواره رویکردهای دوگانه و غیرمسئولانه را در قبال وقایع تروریستی در مورد ایران و غرب در پیش گرفته است. این رسانه انگلیس وقایع اینچنینی در غرب را به کانون خط خبری خود بدل می‌کند و از آنها با عنوان حادثه‌ای "تروریستی" برخورد می‌کند. حال آنکه بی‌بی‌سی فارسی در قبال حوادث مشابه که در داخل خاک ایران با رویکردی دیگر برخورد می‌کند و از آنها با عنوان حوادث تروریستی یاد نمی‌کند.

مشابه این استاندارد دوگانه را در ماه‌های گذشته در قبال حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز دیدیم. در آن حادثه و با تشدید انتقادها این شبکه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس، مدعی شد که به علت عدم اجماع در خصوص تروریستی بودن آن از به کار بردن این واژه خودداری کرده است!

این رویکرد جهت دار و کینه ورزانه بر علیه مردم ایران و حمایت غیرمستقیم از تروریست‌ها بار دیگر و به دنبال اقدام تروریستی در چابهار یز در دستور کار اتاق عملیات رسانه‌ای بی‌بی‌سی فارسی قرار داد.

بی‌بی‌سی در ابتدا تنها با به کار بردن وازه "انفجار" برای توصیف این حادثه تروریستی اکتفا کرد و در ادامه نیز با بلا گرفتن انتقادها نسبت به رویکرد خبری سیاست زده و دوگانه خود از واژه "حمله انتحاری" استفاده کرد.

همچنین اتاق فکر این شبکه تلاش کرد تا با بحرانی نشان دادن وضعیت شهر چابهار پس از این حمله تروریستی تلاش کند تا از این فضاسازی به نفع اهداف پشت پرده خود و دولت انگلستان سوء استفاده کند.

در توضیح باید گفت که بندر چابهار یکی از مهم‌ترین بنادر ایران است و با توجه به نقش راهبردی آن در ترانزیت کالا و مشمول نبودن چابهار در تحریم‌های یکجانبه آمریکا، ناامن نمایی شرایط از سوی این رسانه انگلیسی با هدف فرار سرمایه و کنارگذاردن بندر چابهار از سیستم حمل و نقل کالا و ترانزیت به عنوان هدفی پشت پرده مورد توجه قرار گرفته بود. در مجموع به نظر می‌رسد که هدف تروریست‌ها و نوع پوشش دهی بی‌بی‌سی فارسی در قابل این حادثه نشان دهنده برخی هماهنگی‌ها بین تروریست‌ها و این شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای است.

این رفتارهای کاملاً دوگانه و غیربی طرفانه بی‌بی‌سی فارسی در حالی است که این رسانه بارها ادعای بی طرفی و برخورد شفاف را در قبال رویدادهای خبری داشته است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل