2159

شوآف بی‌بی سی در پی ‌شکست سنگین سعودی در مذاکرات یمن

هم رسانی

   مذاکرات صلح میان گروه‌های مختلف یمنی و عربستان سعودی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در تلاش است تا ناکامی عربستان سعودی در مذاکره با گروه‌های مختلف یمنی را کم‌رنگ نشان دهد.

گروه‌های یمنی روز سه‌شنبه بر سر مبادله بیش از ۱۵ هزار زندانی توافق کردند. هدف از مبادله این زندانیان ایجاد اعتماد برای آغاز گفت‌وگوهای صلحی است که با حمایت سازمان ملل صورت می‌گیرد.

دبیرکل سازمان ملل روز پنجشنبه در اختتامیه نشست‌های سوئد که با محوریت مساله یمن برگزار شد، عنوان داشت که دور دیگری از مذاکرات میان دولت مستعفی یمن و هیات انصارالله در ماه ژانویه برگزار می‌شود.

وی گفت که توافقی درمورد کاهش تنش و رساندن کمک‌های انسانی به شهر تعز و تبادل اسرا بوجود آمده است. یمن از بحران انسانی بی‌سابقه‌ای رنج می‌برد و سرنوشت آینده این کشور در دستان دو طرف گفتگوهاست. سازمان ملل به تلاش‌ها برای توزیع کمک‌های بشردوستانه در این کشور کمک خواهد کرد.

وی خاطرشان کرد: به توافقی در مورد بندر الحدیده دست یافته‌ایم که به خارج کردن نیروهای درگیر از شهر الحدیده می‌انجامد و در سراسر این استان، آتش بس اعلام می‌شود.

وزیر خارجه دولت مستعفی یمن و رئیس هیات انصارالله در مذاکرات سوئد نیز با یکدیگر دست دادند.

منابع خبری اصلی‌ترین نقاط توافق در خصوص شهر و بندر الحدیده را بدین ترتیب گزارش کرده‌اند:

- آتش‌بس در استان الحدیده و سواحل الصلیف و رأی عیسی و الحدیده و خروج نیروهای هر دو طرف به مناطق مورد توافق

- طرفین نباید هیچ‌گونه تجهیزات نظامی به منطقه وارد کنند

- تسهیل حرکت شهروندان و جابه جایی کالا

- بازگشایی گذرگاهها برای رسیدن کمک‌های بشردوستانه

- برچیدن تمامی مظاهر نظامی در شهر الحدیده

- تمامی درآمد حاصله از بندر الحدیده در بانک مرکزی ذخیره شود

آنچه از این توافق به نظر می‌رسد با آنکه طرف دولت مستعفی منصور هادی در این مذاکرات از حمایت همه جانبه کشورهای غربی و سازمان ملل برخوردار بود اما در گام اول آنچه به توافق و امضا رسید یک پیروزی بزرگ برای انصارالله یمن و شکست سنگین برای طرف سعودی بود. در این توافق مهمترین بند آن برچیده شدن محاصره از بندر استراتژیک الحدیده بود.

اما آنچه در فضای رسانه‌ای به ویژه در شبکه بی‌بی‌سی فارسی که در این سال‌ها حامی تمام قد سعودی‌ها در جنگ یمن بود اتفاق افتاد یک شو آف جدید از سوی این شبکه انگلیسی بود. بی‌بی‌سی در گزارش‌ها و اخبار خود از این مذاکرات سعی کرد مظاهر پیروزی انصارالله را کم رنگ کرده و صرفاً به حمایت ظاهری با این توافق نامه بپردازد. این درحالی است سعودی‌ها بخشی عظیمی از کشتار خود را با سلاح‌های انگلیسی انجام دادند.

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل