ایران اینترنشنال
217

بی‌بی‌سی و آیلان کردی

2 سال قبل

هم رسانی

   آیلان کردی

بی‌بی‌سی فارسی گزارشی از بی‌بی‌سی جهانی که توسط ین پنل ساخته‌شده بود تا به بررسی حوادث سوریه در پنج سال گذشته بپردازد. طبق انتظار با سوگیری‌های بسیار که ناشی که تابعیت از سیاست خارجی دولت انگلیس بود. تازه اینکه مجریان برنامه بعدازاین گذارش باغم و اندوه از وضعیت کودکان سوری و سرنوشت آن‌ها ابراز تأسف کردند!

در این یادداشت کوتاه قصد حمایت از کسی را ندارم و همچنین تحلیل سیاسی نیز موضوع بحث نیست. بلکه موضوع این مقاله یک یادآوری است و یک سؤال. در تابستان سال گذشته جسد کودک 3 ساله سوری به نام آیلان کردی بر سواحل ترکیه پدیدار شد و اکثر قریب به‌اتفاق رسانه‌های جهان به پوشش آن پرداختند و آن‌قدر این ماجرا موردتوجه افکار عمومی قرار گرفت که کودک سوری تبدیل به سمبل بحران پناه‌جویان سوری شد و دولت‌های اروپایی تحت‌فشار افکار عمومی خود قرار گرفتند تا پناه‌جویان سوری را بپذیرند و حتی در بعضی کشورها مردم به استقبال پناه‌جویان آمدند و برای آن‌ها دست تکان دادند و از آن‌ها پذیرائی کردند.

در این میان آلمان از بقیه کشورها پیشتاز بود و تلاش داشت تا در اتحادیه اروپا طرحی را تصویب کند که طبق آن پناه‌جویان بین کشورهای اروپایی تقسیم شوند. طرحی که با مخالفت انگلیس روبه‌رو شد و دولت انگلیس برای آنکه از پذیرش مهاجران امتناع کند، تهدید کرد که از اتحادیه اروپا خارج می‌شود و دولت دیوید کامرون به فکر تدارک رفراندومی برای ترک اتحادیه اروپا بود؛ زیراانگلیس پیش‌ازاین هم اعلام کرده بود ظرفیت پذیرش مهاجران جدید را ندارد. بااین‌حال احزاب مخالف دولت انگلیس، دیوید کامرون را بارها به خاطر عدم واکنش نسبت به وضعیت مهاجران موردانتقاد قرار داده بودند. آن‌ها دولت انگلیس را در قبال مهاجران سرد و بی‌روح خطاب می‌کردند.

همچنین نیکولا استارگون اولین وزیر اسکاتلندی واکنش‌های کامرون به وضعیت مهاجران را غیرانسانی نامیده بود. فرانسیس اولاند رئیس‌جمهور فرانسه نیز در یک کنفرانس خبری به‌طور غیرمستقیم دولت انگلیس را به عدم پذیرش مسئولیت‌های اخلاقی قیدشده در قوانین بین‌المللی محکوم کرد.ه نوشته نشریه میرور، حدود یک‌میلیون بریتانیایی در حمایت از پناه‌جویان راهپیمایی کردند و نزدیک یک‌میلیون نفر نیز طوماری آنلاین را در حمایت از مردم سوریه در انگلیس به امضا رساندند.

در مدت کوتاهی نیز حدود نیم میلیون انگلیسی با نوشتن نام خود و امضا، خواستار پذیرش تعداد بیشتری پناه‌جو در انگلیس و افزایش حمایت از مهاجران در این کشور شدند.

 بدین‌سان در شرایطی که خبر آیلان کردی در صدر اخبار رسانه‌ها بود تنها در خبرهای کوتاه بی‌بی‌سی فارسی قرار گرفت. در ادامه نیز معلوم شد که وعده‌های دولت کامرون دروغ بوده و انگلیس از 4 میلیون آواره سوری تنها 216 نفر را پذیرفته است.

دیگر هم کسی در بی‌بی‌سی از او اسمی نبرد تا کسی نپرسد چرا دولت انگلیس پناه‌جویان سوری را به کشورش راه نمی‌دهد؟

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»

13 روز قبل