2170

بی‌بی‌سی نگران بازتر شدن دست ایران در منطقه

هم رسانی

   نظامیان آمریکایی در خاک سوریه

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی ویژه به دستور ترامپ برای خروج نظامیان آمریکا از سوریه و افغانستان، واکنش نشان داده است.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه در حساب توئیتری خود نوشت: «پس از پیروزی تاریخی علیه داعش اکنون زمان بازگرداندن جوانان رشید ما به خانه فرا رسیده است».

این توئیت موجی از نگرانی و واکنش‌ها را در داخل آمریکا و نیز در سطح بین‌المللی به همراه داشت. ایالات متحده هم‌اکنون حدود دو هزار نیرو در سوریه دارد که بیشتر آنها نیروهای عملیاتی ویژه هستند و با متحدان کرد و شبه‌نظامیان عرب موسوم به نیروهای دمکراتیک سوریه کار می‌کنند. خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را می‌توان تاییدی بر دکترین حاکم بر سیاست خارجی دونالد ترامپ در کشور سوریه ارزیابی کرد.

بدین معنا که آمریکا به هیچ عنوان نباید با تعهد به دیگر بازیگران بین‌المللی، زمینه درگیر شدن خود در بحران‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را ایجاد کند و بر همین اساس، واشنگتن به شکل مداوم از تعهدات به متحدان خود دست می‌کشد و از عهدنامه‌ها و حتی سازمان‌های بین‌المللی نیز خارج می‌شود. با تمام این اوصاف، تصمیم ترامپ برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از مناطق شمال و شمال شرق سوریه، سطحی بزرگ از واکنش‌های منفی را در پی داشته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه در پیام‌های توییتری اظهار کرد: تصمیم عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه ناگهانی نبوده و من سال‌های قبل به ویژه شش ماه قبل درباره این مساله صحبت کرده بودم، روسیه، ایران و سوریه و دیگر طرف‌ها دشمن بومی داعش هستند و اکنون زمان آن رسیده که نیروهای ما به وطن بازگردند. وی با دفاع از تصمیم خود گفت: من به قولی که در کمپین انتخاباتی‌ام دادم وفا کردم. زمان آن رسیده به سرزمین خود بازگردیم و به حل مشکلات داخل آمریکا بپردازیم.

تصمیم دونالد ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه واکنش قانونگذاران جمهوریخواه را به دنبال داشته است. سناتور جمهوری‌خواه لیندسی گراهام با انتقاد از این تصمیم گفته است، خروج نیروهای آمریکا از سوریه از «منظر ایران و دیگر بازیگران بد» به مثابه ضعف آمریکا برای مقابله با گسترش نفوذ ایران ارزیابی می‌شود. لیندسی گراهام تصریح کرده است: وقتی آمریکا از سوریه خارج می‌شود، ما خیلی ساده این کشور را به روسیه و ایران و به ویژه ایران تحویل می‌دهیم. سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو نیز خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را اشتباهی وحشتناک توصیف کرده است. همچنین، مایک تورنر، نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان و عضو کمیته نیروهای مسلح گفته است، زمان‌بندی خروج نیروهای آمریکایی از سوریه هنوز مشخص نیست.

علاوه بر مخالفت نمایندگان کنگره و کردهای سوریه، کشورهای متحد آمریکا در رعصه بین‌المللی نیز واکنش‌های منفی را نسبت به تصمیم ترامپ نشان دادند.

در مهم‌ترین واکنش، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اسرائیل موضوع خروج سریع آمریکا از سوریه و تأثیر آن بر امنیت خود را بررسی می‌کند.» نتانیاهو همچنین تصریح کرد: «طی دو روز اخیر با دونالد ترامپ و وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص خروج نیروهای آمریکایی از سوریه صحبت کرده است.»

در همین زمینه شبکه بی‌بی‌سی فارسی در یک گزارش مفصل در برنامه شصت دقیقه به خروج نیروهای آمریکایی از سوریه پرداخت.

در این گزارش بی‌بی‌سی فارسی به صورت علنی به نقد این اقدام پرداخت؛ این شبکه انگلیسی معتقد است که آمریکا با خروج از سوریه این کشور را دو دستی تقدیم ایران کرده است.

بی‌بی‌سی به نظر به آن دلیل نگران شده است که یکسری منافع خودش و به طریق اولاً دولت متبوعش انگلیس به خطر افتاده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل