ایران اینترنشنال
218

بدعهدی ایران یا بدعهدی غربی‌ها؟

2 سال قبل

هم رسانی

   آزمایش موشکی

حالا بعد از سه هفته از آزمایش موشکی ایران، با اقداماتی که از سوی کشورهای اروپائی و آمریکا به‌وسیله سازمان ملل انجام شد برای بی‌بی‌سی فارسی-که رسانه‌ای غربی و همسو با منافع کشور متبوع خود است-فرصتی فراهم شد تا بتواند آزمایش موشکی را از یک‌سو نقض تعهدات توافق هسته‌ای انجام‌شده در تیرماه سال گذشته جلوه دهد از سوی دیگر اصل داشتن این فنّاوری را مایه دردسر القا کند و تأکید بر ادامه آن را تندروی و ماجراجویی بنامد، درحالی‌که در اخبار و تحلیل‌های خود این شبکه دراین‌باره در طی مذاکرات کذب ادعای دولت انگلیس را آشکار می‌کند، آنچه بی‌بی‌سی از آن طفره می‌رود.

برای بررسی این موضوع نگاهی می‌کنیم به بخشی از اخبار و تحلیل‌هایی که خود این شبکه درباره موضوع موشکی در مذاکرات ارائه کرده است:

1-      وزیر دفاع درباره استفاده از موشک برای کلاهک هسته‌ای که یکی از دغدغه‌های غرب است گفت بر اساس فتوای رهبری استفاده از سلاح هسته‌ای حرام است و استفاده از سلاح کشتارجمعی جایی در استراتژی دفاعی ایران ندارد.

2-      گزارش کسری ناجی از محل مذاکرات در وین: معلوم نیست چقدر بشود در مورد حقوق بشر یا موشکی صحبت کرد ایران می‌گوید فقط 4 چوب ژنو ولی امریکا می‌گوید در توافق ژنو قطعنامه سازمان ملل هم آمده کهان در مورد حقوق بشر هم است...

3-      گروهی 200 نفره از نمایندگان مجلس با انتشار بیانیه حد و حدودی برای ادامه مذاکرات هسته‌ای تعیین کردند و گفتند که مذاکره‌کنندگان از حق غنی‌سازی نباید کوتاه بیایند به‌علاوه حق صحبت کردن در مورد برنامه موشکی را ندارند.

 

4-      بنیامین نتانیاهو گفت: با نگرانی شاهد تلاش ایران برای تبدیل‌شدن به کشوری هسته ایست. ایران معتقد است می‌تواند به غنی‌سازی و تلاش برای ساخت موشک قاره‌پیما ادامه دهد و ما نمی‌توانیم اجازه دهیم این وضعیت با توافقی دائمی ادامه پیدا کند.

 

5-      شرمن در کنگره در برابر تندروترین منتقدین سیاست خارجی گفت اگر ما بتوانیم برنامه هسته‌ای را متوقف کنیم برنامه موشکی ایرادی ندارد...

با عنایت به موارد بالا مشخص می‌شود مذاکره‌کنندگان ایرانی توقف موشک‌ها را نپذیرفته‌اند و جنجال آمریکا و انگلیس سیاسی است، آنچه بی‌بی‌سی فارسی می‌خواست کتمان کند.

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»

13 روز قبل