ایران اینترنشنال
220

تروریست خوب و بد از منظر بی‌بی‌سی

2 سال قبل

هم رسانی

   داعش

مبارزه با "تروریست‌ها"علت اصلی حضور 15 سال اخیر قدرت‌های بزرگ دنیا در منطقه جنوب غرب آسیا برای چپاول جان و مال مردم است. آن‌هم نه هر تروریستی، تروریست از منظر آن‌ها تعریف دارد.

تروریستی که لوله تفنگش به سمت مردم منطقه باشد صرفاً در لفظ تروریست است و تنها چند تا نشست شورای امنیت را به آن اختصاص می‌دهند و بعد هم مصاحبه و بیانیه‌های بی‌حاصل و در انتها ساخت یک لولوی جدید و توجیه حضورشان در منطقه است و اساساً آن‌ها به دنبال این دست از تروریست‌ها می‌باشند.

در این شکی نیست که به‌طورقطع داعش و القاعده دو گروه تروریستی خطرناک می‌باشند اما به‌طورقطع در این هم شکی نیست که هر دو گروه مولود غرب و به‌ویژه آمریکایی‌ها می‌باشند.

پس از اشغال نظامی افغانستان توسط ارتش شوروی سابق و حضور گروه‌های جهادی در این کشور برای مبارزه با نماد کفر که در آن مقطع زمانی ارتش شوروی به‌واسطه اشغال یکی از بلاد مسلمین محسوب می‌شد؛ که آمریکایی‌ها از این فرصت استفاده کرده و با حمایت از این گروه‌ها فرصت را برای تجمیع آن‌ها برای مقابله با شوروی فراهم کردند که مولود آن شد القاعده، اما پس از ترک خاک افغانستان توسط ارتش شوروی عرب- افغان‌ها به دنبال جهاد جدید و مبارزه با سایر کفار بودند که سلاح آن‌ها به سمت آمریکا چرخید و دقیقاً از این زمان به بعد القاعده به یک گروه تروریستی خطرناک تبدیل شد که آمریکا باید برای نابودی آن به منطقه لشگر می‌کشید حتی اگر به قیمت نابودی منطقه تمام شود.

آمریکایی‌ها با حضور خود در منطقه سعی کردند که بانفوذ در القاعده و گروه‌های وابسته به آن‌ها انحراف از هدف اصلی آن‌ها که مبارزه با آمریکا بود را در این گروه ایجاد کردند و در این کار هم موفق شدند و توانستند از دل این القاعده، داعشی را به وجود آورند که سلاح خود را به سمت مردم منطقه نشانه رفته است و صد در صد دست‌آموز آمریکایی‌ها است.
اخیراً اما در حمله مرگبار ماه گذشته القاعده به یک شهر ییلاقی در ساحل‌عاج، به جهان یادآوری کرد که این شبکه تروریستی که زمانی اسامه بن‌لادن رهبر آن بود، هنوز در قید حیات است.

همین مسئله باعث شد که بی‌بی‌سی در یادداشتی با عنوان "از شبکه القاعده چه خبر؟" در ظاهر به بررسی تفاوت‌ها و شباهت‌های گروه تروریستی داعش و القاعده پرداخته است؛ اما درواقع خطر القاعده را که از مبانی اصلی آن‌ها مبارزه با آمریکا به‌عنوان نماد کفر است را یادآوری کند و درواقع به تقسیم‌بندی تروریست‌ها بپردازد و در بخشی از این یادداشت این‌گونه بیان کند: " در درازمدت القاعده پایدارتر خواهد بود و خطر متوجه از جانب آنان مشابه همان خطری خواهد بود که در دوره بلافاصله پس از حملات ۱۱ سپتامبر، شاهد آن بودیم."
و این نشان می‌دهد که آن‌ها با تروریست مشکل ندارند آن‌ها با تروریستی مشکل‌دارند که منافع آن‌ها را به خطر انداخته است.

 


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

حسین باستانی از اعضای اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی و از حقوق بگیران سرویس جاسوسی انگلیس از جمله افرادی است که همواره در نوشتن مقاله های تخریبی علیه جمهوری اسلامی یکی از فعال ترین افراد محسوب می گردد.

9 روز قبل