2209

تلاش بی‌بی‌سی برای آنکه اعترافات قلیان و بخشی را بی اعتبار نشان دهد

هم رسانی

   قلیان و بخشی

اسماعیل بخشی کارگر هفت تپه‌ ای که به دروغ مدعی شده بود مورد شکنجه قرار گرفته است، قبل از وصل شدن به تیم خروج از کشور، شب گذشته دستگیر شد.
بخشی که با طراحی صورت گرفته از صبح متواری شده بود و مقرر بود با برنامه ریزی صورت گرفته از کشور خارج و پروژه شکنجه سازی علیه نظام را در خارج از کشور اجرایی و ادامه دهد با اشراف مؤثر نیروهای امنیتی دستگیر شد.

پیش از این هم سپیده قلیان از عوامل پر نفوذ در جامعه کارگری توسط ضابطین قضایی دستگیر شد هر چند در حین اجرای حکم قضایی، ضابطین زن قضایی توسط برادر وی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

حدود دو ماه پیش جمعی از کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه دراعتراض به حقوق‌های پرداخت نشده خود تجمعاتی برگزار کردند؛ حقوق‌هایی که بعضاً پنج ماهی بود که پرداخت نشده و صاحب نظران و فعالان کارگری ریشه مشکلات ادامه‌دار این شرکت را مربوط به سال ۱۳۹۴ می‌دانند؛ زمانی که صددرصد سهام این شرکت به بخش خصوصی واگذار شد.

پس از آن بود که در چارچوب جنگ روانی و رسانه‌ای، برخی ازرسانه‌های معاند و خارجی درشبکه‌های مجازی با طرح شایعاتی به تخریب چهره مسئولان نظام از طریق اتهام‌زنی‌ های کذب و فضاسازی با انتشار اخباری از بازداشت و نیز برخوردهای سرکوبگرانه با معترضان؛ دست زدند.

پس از ناکامی این توطئه بود که نام «اسماعیل بخشی» یکی از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به سوژه رسانه‌های ضد انقلاب تبدیل شد. وی حدود یکماه پس از آزادی‌اش مدعی شده بود که در دوران بازداشت، مورد شکنجه قرار گرفته است. در پی این اتفاق، موضع گیری‌هایی از سوی مسئولان و نهادهای مختلف صورت گرفت که همگی بر ضرورت شفاف‌سازی در این باره تاکید داشته است. با بررسی‌های صورت گرفته از سویکمیسیون امنیت ملی مجلس و با حضور وزیر اطلاعات مشخص شد ادعای اسماعیل بخشی از اساس کذب بوده و با هدف فضاسازی علیه کشور و نظام صورت گرفته است.

اما پخش مستند طراحی سوخته طی دو روز گذشته در شبکه‌های مختلف سیمای جمهوری اسلامی ایران ابعاد دیگری از این جریان‌سازی رسانه‌های خارجی را بر ملأ کرد به گونه‌ای که مشخص شد اسماعیل بخشی و سپیده قلیان صرفاً تحت امر گروه‌های معاند عمل کرده و قصد داشتند تا اعتراضات کارگری هفت تپه را به یک مقدمه برای شورش سراسری و بحث براندازی تبدیل کنند.

در این مستند کوتاه اعترافات اسماعیل بخشی و سپیده قلیان نشان می‌دهد که این دو فرد با طراحی سرویس‌های معاند خارجی و گروهک‌های ضدانقلاب قصد داشتند تا همه اعتراضات مسالمت‌آمیز کشور را یکپارچه و به سمت خاصی سوق دهند.

در پی بازداشت مجدد بخشی و قلیان بی بی سی فارسی به عنوان رسانه ای که این ماجرا را در فضای رسانه ای هدایت و پشتیباتی می کرد از آنجایی که پروژه خود را شکست خورده دیده دست به کار شده و شروع به زیر سئوال بردن مستند پخش شده و اعترافات پخش شده در آن کرده است. به نوعی بی بی سی فرار رو به جلو در پیش گرفته است تا بتواند همچنان پرونده این پروژه را باز نگه دارد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل