221

جدائی " دین از سیاست " در جامه ای دیگر

2 سال قبل

هم رسانی

یکی از شعارهایی که سالهای سال است که مردم می شنوند ولی زیاد در مورد آن و در خور اهمیتش بدان پرداخته نشده مساله جدائی دین از سیاست است. جدایی دین از سیاست در رسانه ها چطور دنبال می شود؟
به گزارش بی بی سی پرشین، سیزدهمین اجلاس سران کشور های اسلامی روز پنجشنبه ، ٢٦ فروردین ، با سخنان رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهوری ترکیه ، در استانبول آغاز شد و بعد از ظهر جمعه ۲۷ فروردین ( ۱۵ آوریل ) به پایان رسید .
شعار این اجلاس " وحدت و همبستگی برای عدالت و صلح " انتخاب شده ‌بود و به گفته مقامات سازمان همکاری اسلامی ، محور اصلی مذاکرات ، رفع اختلافات در جهان اسلام و مقابله با افراط گرایی بود .
تلویزیون بی بی سی فارسی نیز گزارش ها و برنامه هایی در همین خصوص تهیه کرده و روی آنتن برد . برنامه هایی که قاعدتا نباید انتظار اظهار نظری مثبت از سوی آن نسبت به اجلاس سران کشورهای " اسلامی " داشت . اما الان بحث بر سر این نیست بلکه در مورد موضوع دیگری کمی قرار است تدقیق شود .
در مورد این اجلاس باید گفت که به هر حال نمی توان تعاملات میان سعودی ها با رژیم صهیونیستی را انکار کرد ؛ همچنین ترکیه و برخی دیگر از کشور های عربی که از عربستان حرف شنوی دارند و حق " آقایی عربستان " را دریافت می کنند (!) نیز مناسبات تندی نسبت به رژیم صهیونیستی ندارند چه بسا که بسیار هم در برخی حوزه ها دست یاری به سوی هم دراز کرده اند .
هم چنین کشور های نام برده شده در این اجلاس حضور دارند و نباید انتظار داشت که در این اجلاس هیچ رنگ و بویی از صهیونیست نباشد و صد البته که همینطور هم شد ؛ همانطور که بی بی سی فارسی نیز گزارش نموده کشور هایی مانند عربستان با نفوذ خود بر برخی از کشور ها توانست بیانیه ی پایانی این اجلاس را به سمت خود تخطئه کند و در پی اهداف اسرائیلی و به نیابت از رژیم اسرائیل ستیز خود را به این جلسه نیز منتقل سازد . در طرف مقابل نیز همانطور که برخی رسانه ها بدان اشاره کرده اند ، ظریف و روحانی در روز اختتامیه شرکت نکرده اند .
تلویزیون و سایت بی بی سی فارسی نیز نسبت به این مناسبات نگاه ویژه ی خود را داشته و تحلیل های خود را ارائه می دهد ؛ در همین راستا موضوعی تحت عنوان " سیزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در ترکیه ؛ نظرات شما " قرار است روی آنتن ببرد . سوای از این که بی بی سی فارسی در این مطلب چگونه با دیدگاه انگلیسی مآبانه وقایع را تشریح می کند ، آخرین جمله از نظر سنجی این رسانه جلب توجه می کند ؛ جائی که ضمن اشاره به اختلافات قدیمی موجود میان ایران و عربستان ، از احتمال میانجیگری ترکیه سخن به میان آورده و نهایتا یک پرسش قدیمی را برای مخاطبان طرح می کند : «به نظر شما ریشه اختلافات میان کشور های اسلامی چیست؟ سیاسی یا مذهبی ؟ »
در مورد این سوال ذکر این نکته اهمیت دارد که همیشه در جمهوری اسلامی ایران به دنبال تحقق این هدف تلاش شده که "سیاست ما عین دیانت ما " باشد و تفکیک این دو از هم معنای درستی نخواهد داد ؛ لذا از همین روست که به دلیل وجود و حضور تفکرات شیعی در سیاست های جمهوری اسلامی ایران ، همواره رژیم اسرائیل و غربی ها – خواه بدون واسطه و خواه با واسطه ای مانند عربستان – در صدد جدا نمون و القای این موضوع هستند که مابین سیاست و دیانت مرزی قائل شوند و اهداف خود را در چنان جریانی بجویند ولی تا کنون در این راه نا موفق عمل کرده اند . اما در هر حال این جمله که در بی بی سی فارسی آورده شده ، پیشینه ی تاریخی بسیار بزرگی دارد که هنوز غرب به زبان ها و شیوه های گوناگون سعی در القای آن دارد و مساله ی جدیدی نیست . مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

ارتباطات میان یکی از کارشناسان فعال شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با سرویس امنیتی انگلیس کاملا مشهود و معنادار است.

دیروز