2215

تبلیغ داستان مصور یا سیاه نمایی کینه ورزانه در دیدبان

هم رسانی

   تبلیغ داستان مصور یا سیاه نمایی کینه ورزانه در دیدبان

دیدبان از جمله برنامه های اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی است که با هدف سیاه نمایی اوضاع ایران و برجسته کردن جریان لیبرال و غرب گرا در مطبوعات این کشور از سوی شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی بر روی آنتن می رود.
البته دیدبان همزمان تخریب نشریات، روزنامه ها و فعالین فرهنگی انقلابی را نیز در دستور کار قرار داده است. در تازه ترین قسمت پخش شده دیدبان که با اجرای مسعود بهنود و مریم افشنگ از چهره های غرب گراو بهایی مخالف جمهوری اسلامی ایران بر روی آنتن رفت، بار دیگر همین نکات مورد توجه اتاق فکر برنامه قرار گرفت.

تمرکز بر مدیریت فضای مجازی که از سوی دیدبان به علت اهداف سیاسی اتاق فکر "فیلترینگ" خوانده می شود، برجسته سازی اصغر فرهادی، بهاره رهنما و فائزه هاشمی رفسنجانی به عنوان چهره های غرب گرا و مخالف نظام مستقیر در ایران، خملات کلیشه ای و تکراری به روزنامه ارزشی و انقلابی کیهان، تقدیر و حمایت از برخی سخنان حاشیه ای و مطرح کردن آنها به عنوان مسئله اول کشور، تلاش در جهت تفرقه افکنی و دوقطبی سازی میان روزنامه های ایرانی به مناسبت 25 سالگی انتشار روزنامه ایران درست راستای اهداف راهبردی و کلان دیدبان قابل ارزیابی و تحلیل بود.

اما نکته جالب دیگر برنامه این هفته دیدبان در جهت سیاه نمایی شرایط ایران، حضور بهرنگ تاج دین در بخشی از برنامه و معرفی به اصطلاح داستان مصور "پرسپولیس" از ساخته های مرجان ساتراپی از چهره های لائیک و تندروی مخالف جمهوری اسلامی در برنامه و وعده پخش این اثر کینه ورزانه و کاملاً یک طرفه در جهت تخریب جمهوری اسلامی در بی بی سی فارسی بود.

اتاق فکر حامی براندازی برنامه دیدبان ضمن تعریف و تمجید از این به اصطلاح داستان مصور پرداخت و از جوایز کاملاً سفارسی و سیاسی مرجان ساتراپی و پرسپولیس به نیکی یاد کرد. جالب آنکه مریم افشنگ به عنوان یکی از مجریان برنامه ضمن تمجید از ساخته مرجان ساتراپی، مدعی شد که این غصه داستان نسل ماست. به نظر می رسد که قرار گرفتن در سالگرد 40 سالگی پیروزی انقلاب اسلامی، علت پخش پرسپولیس در بی بی سی فارسی و تمرکز دیدبان در جهت برجسته سازی آن است. به واقع تلاش در جهت سیاه نمایی و تصویرسازی منفی از سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای اثرگذاری بر مخاطبان این شبکه ماهواره ای وابسته به مخالفان غرب گرا و بهایی رژیم جمهوری اسلامی آن هم با گذشت سالها از ساخت آن باشد.

در قسمت های پایانی برنامه مریم افشنگ که دارای دیدگاه های رادیکال فمینیستی است، ضمن تحریف تعریف فمینیسم با همراهی مسعود بهنود دیگر مجری بهایی دیدبان، به انتقاد از ممنوع الکار شدن برخی چهره های هنری فاسد رژیم پهلوی پرداختند.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل