2219

تلاش بی‌بی‌سی برای تیره نشان دادن روابط ایران و روسیه

هم رسانی

   ایران و روسیه

اخیرا سوریه مجدداً شاهد حملات موشکی رژیم صهیونیستی از هوا و زمین بود. در حملات جدید رژیم صهیونیستی که طی دو نوبت در روزهای شنبه و یکشنبه روی داد فرودگاه دمشق و نقاطی دیگر در اطراف دمشق را با موشک های هوابه زمین و زمین به زمین نشانه رفته بود...
بنابر اعلام ارتش سوریه و همچنین بیانیه وزارت دفاع روسیه بخش اعظم این موشک‌ها توسط پدافند هوایی سوریه رهگیری و پیش از برخورد با اهداف منهدم گردید. در واکنش به این حملات نیز ارتش سوریه در اقدامی متقابل به سمت مناطق شمالی سرزمین‌های اشغالی موشک پرتاب کرد که صهیونیست‌ها از رهگیری آن توسط سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین خبر دادند.

این حملات در شرایطی صورت می‌گیرد که طی هفته‌های اخیر با اعلام خبر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، رسانه‌ها از نارضایتی مقامات صهیونیستی نسبت به این اقدام کاخ سفید خبر داده‌اند. موضوعی که به نظر می رسد عامل اصلی موضع گیری مقامات آمریکایی در مورد تداوم حمایت از امنیت رژیم صهیونیستی و ارائه تضمین در مورد عدم تقویت آنچه حضور نظامی ایران در سوریه خوانده می‌شود گردید.

در همین زمینه شبکه بی بی سی فارسی در بخش های خبری خود و همچنین در برنامه صفحه دو خود تلاش کرد که این حملات را در ارتباط با مواضع ایران در سوریه بخواند و تلاش کرد تا دولت روسیه را طرفدار این حملات بخواند و خبر از اختلافات ایران و روسیه در سوریه داد.

این ادعاهای بی بی سی در حالی اتفاق می افتد که لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران اخیرا در مصاحبه با یکی خبرگزاری های داخلی در خصوص روابط دولت متبوعش با دولت ایران اخیرا اینگونه گفته است که از لحاظ حقوقی چون بین ایران و روسیه قراردادی [نظامی] وجود ندارد، ما متحد نیستیم. اما در عین حال ما شریک استراتژیک هستیم. وی همچنین تصریح کرد: «ما از این نوع همکاری با جمهوری اسلامی ایران در سوریه، البته نه‌فقط در سوریه، بی‌نهایت راضی هستیم و این نوع همکاری را ادامه خواهیم داد.»

در این بین ذکر این نکته مهم است که در مورد موضع‌گیری روسیه و نوع کنش گری روس ها باید این نکته در نظر داشت که در گذشته مسکو همواره در کنار و متحد رژیم صهیونیستی بود و به اعتبار اینکه حدود یک میلیون از یهودیان روس تبار در فلسطین اشغالی زندگی می‌کنند حتی در جنگ 33 روزه لبنان در سال 2006 ما شاهد همکاری روسیه با اسرائیل بودیم. اما طی سال‌های اخیر شاهد فاصله‌گیری مسکو از تل‌آویو و افزایش هماهنگی‌ها با دمشق بوده‌ایم. این به این معنا نیست که مراودات اسرائیل و روسیه قطع شده باشد ولی هم کیفیت گذشته را ندارد و از حجم و کمیت پیشین برخوردار نیست. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل