222

بی بی سی در تلاش برای تحریک مسابقه تسلیحاتی در منطقه

2 سال قبل

هم رسانی

   سامانه s300

ولع سیری‌ناپذیر کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس به‌ویژه عربستان سعودی و امارات متحده عربی به خریداری تسلیحات و تجهیزات نظامی، دیگربار این منطقه را به یکی از داغ‌ترین و جذاب‌ترین بازارهای جهان برای تولیدکنندگان اسلحه تبدیل کرده است. بر اساس گزارش تحقیقی سالانه گروه اطلاعاتی نشریه دفاعی جینز چاپ بریتانیا (HIS Jane's)، در سال ۲۰۱۴ عربستان سعودی هند را در خرید تسلیحات پشت سر گذاشته و به بزرگ‌ترین واردکننده سلاح و تجهیزات نظامی تبدیل‌شده است.

روز 29 فروردین همیشه در ایران به مناسبت روز ارتش جمهوری اسلامی، با رژه نیروهای مسلح همراه بوده و ایران به‌مانند سایر کشورهای جهان که معمولاً چنین روزهایی را در تقویم رسمی خوددارند سعی می‌کند دستاوردهای نظامی خود را به نمایش گذاشته اما رژه نیروهای مسلح در ایران با یک تفاوتی نسبت به سایر کشورها همراه است آن‌هم ابراز نگرانی کشورهای غربی به‌ویژه آمریکایی‌ها نسبت به این دستاوردها است.

امسال اما یک نگرانی جدید در این فضا ایجاد شد آن‌هم تحویل سامانه موشکی اس 300 از سوی روسیه به ایران و نمایش این سامانه در رزمایش نیروهای مسلح بود.

با دستور چندی پیش ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه مبنی بر لغو ممنوعیت واگذاری سامانه موشکیاس 300به ایران، به نظر می‌رسد پرونده یکی از پرسروصداترین توافقنامه‌های میان دو کشور بسته‌شده است. 
 
قرارداد تحویل این سامانه بُرد بلند پدافند هوایی در اواخر سال 2007 میلادی امضا شد و قرار بود روسیه 5 آتشبار از این سیستم موشکی به ارزش حدود 800 میلیون دلار را به ایران تحویل دهد اما دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور وقت روسیه در سپتامبر سال 2010 میلادی با صدور فرمانی تحت عنوان «تدابیر مربوط به اجرای قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد»، تحویل سامانه‌هایاس 300، تسلیحات زرهی و هواپیما، بالگرد و ناوهای جنگی به ایران را ممنوع و در پی آن، مسکو قرارداد تحویل سامانه‌هایاس 300را در سپتامبر همان سال لغو کرد. 
 
ایران نیز در واکنش به این اقدام از روسیه در دادگاه داوری بین‌المللی در سوئیس شکایت کرد. اما اکنون پس از اجرایی شدن برجام بین ایران و کشورهای 1+5 این سامانه به ایران تحویل داده‌شده است.

اما در این میان شبکه بی‌بی‌سی فارسی در راستای سیاست رسانه‌ای خود سعی کرد از این رهگذر استفاده کامل را ببرد. این شبکه در تحلیلی که از سوی کارشناس خود از تلاویو مطرح کرد تمام تلاش خود را کرد که وجود این سامانه را در ایران تهدیدی جدی برای کشورهای عربی منطقه به‌ویژه کشورهای خلیج‌فارس معرفی کند این در حالی است که اساساً این سامانه یک سامانه دفاعی است و نه یک سامانه تهاجمی، جالب است که کارشناس این شبکه علناً و بدون هیچ تعارفی کشورهای منطقه را به خرید تجهیزات جدید تشویق و تحریک می‌کند. به نظر این دست از فضاسازی‌ها بوده که کشورهای منطقه به‌ویژه کشورهای خلیج‌فارس را به یکی از بزرگ‌ترین خریداران اسلحه در دنیا تبدیل کرده تا جایی که از سال 2014 به این‌طرف عربستان به بزرگ‌ترین واردکننده اسلحه در جهان تبدیل‌شده است. حال باید به این پرسش پاسخ داد که سود حاصل از این فروش اسلحه به جیب چه کشورهایی می‌رود؟ آنگاه کاملاً می‌توان رفتار بی‌بی‌سی را توجیه کرد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

ارتباطات میان یکی از کارشناسان فعال شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با سرویس امنیتی انگلیس کاملا مشهود و معنادار است.

دیروز