2224

واکنش بی‌بی‌سی فارسی به خبر بلوکه شدن 1.2 میلیارد دلار ذخایر طلای ونزوئلا در انگلستان

هم رسانی

   واکنش بی‌بی‌سی فارسی به خبر بلوکه شدن 1.2 میلیارد دلار ذخایر طلای ونزوئلا در انگلستان

در ادامه سیاست های مداخله گرایانه کشورهای غربی برای سرنگونی رزیم قانونی ونزئولا، به دنبال لابی‌گری مقام‌های ارشد آمریکایی از جمله «مایک پامپئو» وزیر خارجه و «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید با همتایان خود در لندن، بانک مرکزی انگلیس به درخواست رسمی «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور قانونی ونزوئلا برای انتقال ذخایر ارزی کشورش که به ارزش 1.2 میلیارد دلار و در قالب «ذخایر طلا» در این بانک نگهداری می‌شوند ، پاسخ منفی داد.
مقام‌های آمریکایی سعی دارند به کمک انگلستان دارایی‌های ارزی ونزوئلا را به «خوان گوایدو»، رئیس‌جمهور خودخوانده برسانند. گفته می‌شود که دولت ونزوئلا هشت میلیارد دلار سرمایه‌های ارزی دارد که از این میزان 1.2 میلیارد دلار آن در قالب ذخیره طلا در بانک مرکزی انگلیس است. ترکیه، کشور دیگری است که گفته می‌شود ذخایر ارزی ونزوئلا در قالب طلا در آنجا قرار دارد.

در حالی که بانک مرکزی انگلیس تاکنون از هرگونه اظهارنظر در این زمینه امتناع ورزیده، اما وزارت خزانه داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از ابزارهای اقتصادی، دیپلماتیک خود برای کمک به گوایدو خبر داده است. آمریکا در حال اعمال فشار بین‌المللی بر ترکیه، از حامیان مادورو، جهت متوقف ساختن انتقال اینسرمایه ارزی به ونزوئلا است.

آمریکا و اغلب کشورهای غربی در روزهای گذشته دولت منتخب ونزوئلا را «غیرقانونی» و «نامشروع» توصیف کرده و از گوایدو حمایت کرده‌اند. فرانسه، اسپانیا و آلمان نیز روز شنبه در موضع گیری مشابه به دولت مردمی ونزوئلا هشدار دادند تا انتخابات مجدد در این کشور برگزار کند. این در حالی است که نیکلاس مادورو در انتخاباتی که چند ماه پیش در ونزوئلا برگزار شد، با رأی قاطع مردم این کشور پیروز شد. اقدام اخیر در ونزوئلا که با چراغ سبز غرب شروع شد با واکنش منفی روسیه، ترکیه، ایران، پاکستان، آفریقای جنوبی و چند کشور دیگر مواجه شده است. نکته جالب دیگر در این اقدام غیرقانونی و راهزنی آشکار انگلیسی –آمریکایی، سکوت بی بی سی فارسی در خصوص این خبر و سانسور آن برای مخاطبان فارسی زبان خود است.

این رسانه انگلیسی نزدیک به مخالفان بهایی و غرب گرای نظام جمهوری اسلامی که در روزهای اخیر حملات رسانه ای سنگینی را بر علیه آقای مادورو سامان دهی کرده است به علت ترس از عوارض منفی اقدام مورد اشاره دولت انگلستان و همراهی کامل سران لندن با تندروهای در کاخ سفید به سانسور این خبر دست زده است.


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل