ایران اینترنشنال
223

بی بی سی و تلاش برای تغییر رفتار ایران

2 سال قبل

هم رسانی

پیش از حمله ایالات‌متحده به عراق در مارس 2003 رسانه‌های آمریکایی تلاش تبلیغاتی گسترده‌ای انجام دادند که عراق به تولید جنگ‌افزارهای هسته‌ای می‌پردازد و حامی تروریسم است و با این شیوه سعی کردند تا افکار عمومی از رژیم سیاسی عراق و صدام حسین- که انسانیت زدایی شده بود- احساس ترس کند و برای حمله آمریکا توجیه سازی شود.

یکی از تاکتیک‌های جنگ نرم استفاده از حربه تهدید و ایجاد رعب و وحشت میان نیروهای مقابل، به‌منظور تضعیف روحیه و سست کردن اراده آن‌ها است. متخصصان جنگ نرم، ضمن تهدید و ترساندن مخاطبان به طرق مختلف به آنان چنین القاء می‌کنند که خطرات و صدمه‌های احتمالی و حتی فراوانی بر سر راه آنان ممکن کرده است و از این طریق، آینده‌ای مبهم و توام با مشکلات و مصائب برای افراد ترسیم می‌کنند.

در مواردی از تاکتیک توسل به ترس، برای انسجام و وحدت جبهه خودی در مقابل یک تهدید یا دشمن خارجی استفاده می‌شود.

پیش از حمله ایالات‌متحده به عراق در مارس 2003 رسانه‌های آمریکایی تلاش تبلیغاتی گسترده‌ای انجام دادند که عراق به تولید جنگ‌افزارهای هسته‌ای می‌پردازد و حامی تروریسم است و با این شیوه سعی کردند تا افکار عمومی از رژیم سیاسی عراق و صدام حسین- که انسانیت زدایی شده بود- احساس ترس کند و برای حمله آمریکا توجیه سازی شود.

از طرفی دیگر به شهروندان عراقی چنین القاء می‌شد که آمریکا دنبال تغییر رژیم سیاسی عراق - که حامی تروریسم است- بوده و به دنبال ایجاد فضای آزاد در جامعه عراق هست و خواهان تحقق دموکراسی برای آنان بوده و این جنگ موردحمایت سایر کشورها و نیز سازمان ملل است.

از سوی دیگر دستگاه تبلیغات روانی آمریکا به نیروهای عراقی هشدار داده بود که با بزرگ‌ترین و مخرب‌ترین تسلیحات نظامی جهان مورد هجوم قرار خواهند گرفت، بنابراین به سود آن‌ها خواهد بود که تسلیم نیروهای متحد گشته و کشورشان از شر صدام حسین رها شود. درحالی‌که عراق بعد از چند سال از سقوط صدام، هنوز درگیر بحران اختلافات داخلی است و مرکز پرورش تروریسم در منطقه شده است.

امروز پس از گذشت بیش از سه ماه از امضای موافقت‌نامه هسته‌ای بین ایران و گروه 5+1 موسوم به برجام پس‌ازآنکه ایران به تمام تعهدات خودش عمل کرده است اما طرف مقابل آن‌گونه که باید به تعهدات خودش عمل‌نکرده و ایران در موارد بسیاری همچنان دسترسی‌های بانکی برایش ایجاد نشده است و معاملات ایران با مشکل مواجه است. و طرف مقابل هم برای اجرای کامل برجام حرف از تغییر رفتار ایران میزند و این‌گونه القا می‌کند که برجام یک روح دارد و ایران باید به روح توافق پایبند باشد در همین راستا رسانه‌های مختلف ازجمله بی‌بی‌سی فارسی این موضوع را تئوریزه کرده و به خورد مردم و مسئولان می‌دهند تا بتوانند امتیازاتی فراتر از برجام را از ایران بگیرند. بی‌بی‌سی در تحلیل‌های خود به‌صراحت از لزوم تغییر رفتار ایران سخن به میان می‌آورد و مواردی همچون بحث موشکی و حمایت‌های ایران از گروه‌های مقاومت در منطقه را مطرح می‌کنند.

شبکه‌هایی همچون بی‌بی‌سی به دنبال این هستند که با یک چنین القائاتی افکار عمومی را از بدعهدی غربی‌ها به‌ویژه آمریکا دور کرده و در مقابل دائماً خطر موشک‌های ایران را برای امنیت جهانی مطرح می‌کنند و سعی می‌کنند تا مسئولان و مردم را بر سر دوراهی تغییر رفتارها که درواقع دستکشی از آرمان‌ها و اصول است و یا بازگشت به فضای پیش از برجام قرار دهند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»

13 روز قبل