ایران اینترنشنال
224

بی‌بی‌سی و تعمیم استثنا به‌کل

2 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی و تعمیم استثنا به‌کل

«فاطمیون» امروز در مبارزه با تکفیری‌ها در صف نخست جنگ ایستاده است. همین امر باعث شده است تا غربی‌ها که حامیان اصلی تکفیری‌ها هستند در پی تخریب این گروه برآیند.

مدت‌زمان زیادی نیست که در صف شهدای مدافع حرم سوریه، نام «تیپ فاطمیون» شنیده می‌شود. گروهی خودجوش که با رسیدن خبر تجاوز تکفیری‌ها به حرم سیده عقیله حضرت زینب (س) به سمت سوریه رهسپار شدند. با بازگشت اولین پیکرهای شهدای مدافع حرم تیپ فاطمیون، تعدادی زیادی از جوانان افغانستانی برای رفتن به سوریه اعلام آمادگی کردند. همین امر موجب شد که مدتی بعد تیپ فاطمیون به لشکر ارتقا یابد. «فاطمیون» امروز در مبارزه با تکفیری‌ها در صف نخست جنگ ایستاده است.  همین امر باعث شده است تا غربی‌ها که حامیان اصلی تکفیری‌ها هستند در پی تخریب این گروه برآیند.

یکی از روش‌هایی که در عملیات روانی رسانه‌ها از آن استفاده می‌شود، استفاده از مغالطه تعمیم شتاب‌زده است.

تعمیم ‌شتاب‌زده، مغالطه‌ای است که در آن‌کسی از چند نمونه محدود یا غیرمتعارف، حکمی کلی صادر می‌کند؛ درحالی‌که آن نمونه‌ها برای اثبات حکم ناکافی و غیر مناسب هستند؛ بنابراین درست نبودن و کافی نبودن شواهد، استدلال را به مغالطه تبدیل می‌کند.

نقل است که جهان گردی از روستایی عبور می‌کرد. در آن روستا با دو سه نفر برخورد نمد و از آن‌ها سؤالی کرد، اما اتفاقاً همه آن‌ها کر بودند. آن جهان گرد در سفرنامه خود نوشت که من از روستایی عبور کردم که همه مردم آن کر بودند.

ارتکاب به مغالطه تعمیم شتاب‌زده بیش از همه در میان مردم عوام و کسانی که دارای اطلاعات و معلومات اندکی هستند رخ می‌دهد. این عده به علت آگاهی کمی که درباره موضوعات گوناگون دارند با دریافت کم‌ترین اطلاعات به بیان حکم کلی و تعمیم شتاب‌زده دست می‌زنند.

بی‌بی‌سی فارسی اخیراً در مطلب تحت عنوان "جنگ سوریه؛ افغان‌هایی که از ایران به جنگ سوریه فرستاده می‌شوند" به قلم فریبا صحرایی سعی شده است که تمام افغان‌هایی که به جنگ سوریه تحت عنوان لشگر فاطمیون اعزام می‌شوند را کسانی معرفی کند که از سر ناچاری، ناداری و یا حتی به‌زور به این جنگ فرستاده‌شده‌اند.

بی‌بی‌سی برای اثبات این مهم با مصاحبه با سه نفر از افغان‌هایی که در جمع پناه‌جویان به اروپا هستند و با استناد به سخن آن‌ها و تعمیم نظرات آن‌ها به‌کل افغان‌های مهاجر در ایران یعنی نزدیک به 5/2 میلیون نفر به سعی می‌کند ادعاهای خود را به اثبات برساند. این شبکه برای باورپذیر بودن مباحثی که مطرح می‌کند به ادعای خودش سراغ کسانی رفته که در این جنگ حاضر بودند.


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»

13 روز قبل