226

نکات زیرکانه بی بی سی در خصوص یمن

2 سال قبل

هم رسانی

شبکه ی فارسی زبان وابسته به وزارت امور خارجه ی انگلیس در یکی از گزارشاتی که اخیرا بر روی پایگاه اینترنتی خود منتشر کرده است، به بیان پنج نکته ی خاص و البته زیرکانه در خصوص وقایع جاری در کشور یمن پرداخته است ...
به گزارش بی بی سی پرشین؛


شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در یکی از تازه ترین گزارشاتی که در پایگاه اینترنتی خود به موضوعات مربوط به کشور یمن اختصاص داده است، با طرح پنج نکته ی کوچک و البته زیرکانه در مورد این کشور، نگاه خاص خود را به روشی بی طرفانه به مخاطبینش منتقل نموده است.
بی بی سی فارسی در این گزارشی در حالی پنج نکته را بیان می کند که جدای از جملات و کلمات زیرکانه در چهار نکته ی نخستین، تیر خلاص را در نکته ی پنجم و آخر بیان کرده و برای مخاطبین خود تأکید می کند که تحولات و درگیری های موجود در یمن به معنای واقعی یک درگیری و جنگ نیابتی بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی است.
بی بی سی در این گزارش که با تیتر « پنج نکته مهم در باره یمن » منتشر کرده است، می آورد: « طرفین درگیری در یمن اخیرا با آتش‌بس موافقت کردند، اگرچه درگیری‌ها همچنان ادامه دارند. با این آتش‌بس، جنگ داخلی موقتا فروکش کرده تا مذاکرات صلح، که قرار است هفته آینده در کویت برگزار شود، راه بیافتد.
در این مطلب کوتاه به پنج نکته اساسی که در مورد یمن باید بدانید اشاره کرده‌ایم. »
و اما نکاتی که این رسانه ی سلطنتی انگلیسی در این خصوص بیان می کند به شرح زیر است: « ۱- یمن پیش از جنگ داخلی هم فقیرترین کشور عرب بود، با منابع رو به افول نفت و آب. یک سال پیش که جنگ داخلی آغاز شد، همان زیرساخت‌های ابتدایی که داشت هم نابود شد. اقتصاد کشور رو به رکود گذاشت. و اینک دست کم ۸۰ درصد جمعیت ۲۶ میلیونی این کشور به کمک‌های غذایی بین‌المللی وابسته است.
۲ - در دوران یک ساله درگیری بین نیروهای حامی دولت و حوثی‌ها، بیش از ۶۰۰۰ نفر جان باخته‌ و بیش از ۲.۵ میلیون نفر بی‌خانمان شده‌اند.
۳- کشور چندپاره شده: حوثی‌ها از یک سو (آنها متحد علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری سابق یمن هستند)، نیروهای هوادار رئیس‌جمهور فعلی یک سو، و نیروهای کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و جهادی‌های القاعده و داعش که معادله را پیچیده‌تر کرده‌اند. حوثی‌ها، دولت را متهم به فساد کرده‌اند، و می‌گویند قصد داشته با ایجاد یک نظام فدرالی، منطقه حوثی‌نشین را به حاشیه براند.
۴ - حوثی‌ها شیعه‌اند و ساکن بخش شمالی یمن. درست یک سال پیش به کمک نیروهای وفادار به رئیس‌جمهور سابق یمن بخش‌هایی از کشور – از جمله صنعا، پایتخت – را گرفتند. در نتیجه در مارس ۲۰۱۵، دولت مستقر از کشور گریخت. بلافاصله، سعودی‌ها در رأس ائتلافی که با هشت کشور دیگر ساخته بودند، از هوا به حوثی‌ها حمله کردند، با این امید که آنها را که نیمی از کشور را گرفته بودند، شکست بدهند. در یک سال گذشته، نیروهای هوادار دولت و گروه‌های شبه‌نظامی جنوبی – با حمایت ائتلاف سعودی – پنج استان جنوبی را از حوثی‌ها پس گرفته‌اند.
۵ - بعضی معتقدند درگیری‌های یمن چیزی نیست جز یک جنگ فرقه‌ای به نیابت از دو رقیب قدرتمند منطقه‌ای، یعنی عربستان سعودی و ایران. عربستان سعودی کشوری است با اکثریت سنی که اقلیت شیعه‌اش در شرق شبه‌جزیره از تبعیض و انزوا شاکی‌اند. ایران کشوری است با اکثریت شیعه. دو کشور به شدت برای حفظ نفوذشان در منطقه‌ای که نقشه‌اش در حال دگرگونی است،‌ رقابت دارند. »
اما این زیرکی بی بی سی برای قبولاندن این دروغ به مخاطبین خود که دلیل اصلی درگیری های یمن، تقابل جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی است، در شرایطی روی می دهد که واقعیت ها گویای نکاتی دیگر در این خصوص هستند.
حملات گسترده و همه جانبه ی عربستان سعودی و متحدانش به یمن و نابودی کامل زیرساخت های این کشور و همچنین قتل عام هزاران غیر نظامی یمنی در اثر این حملات در شرایطی با حمایت های مختلف سیاسی و تسلیحاتی غرب، از جمله آمریکا و انگلیس به وقوع پیوسته است که دلایل حقیقی ان هیچ ارتباطی به ایران نداشته و ندارد.
" صادق المغلس "، تحليلگر و پژوهشگر يمنی و عضو جنبش " انصارالله " اين کشور در این خصوص در گفتگویی خبری به یکی از موارد اصلی در این حملات اشاره داشته و تأکید کرده است که " در کشور يمن سال‌ ها است که شيعيان زيدی و سنی ‌های شافعی هم ‌زيستی مسالمت‌ آميزی در کنار يکديگر دارند و مقاومت اين مردم در برابر نشر انديشه تکفيری و وهابيت از دلايل تجاوز وحشيانه آل‌ سعود به يمن است ... "
به اذعان بسیاری از کارشناسان، در کنار مخالفت و ممانعت مردم یمن با گسترش تفکرات تکفیری خواست آل سعود، این مخالفت ها منافع عربستانی ها در گذرگاه های مهمی مانند باب المندب و خلیج عدن را نیز به خطر انداخته است که شاید یکی از دلایل این تجاوزات وحشیانه نیز گرفتن انتقام از این موضوع و تلاش برای تسلط بر این گذرگاه های مهم جهانی است.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در ادامه واکنش‌های متناقض خود، با هم از تروریستی خواندن انفجار اخیر در چابهار خودداری می‌کند.

5 روز قبل