ایران اینترنشنال
227

بی بی سی و بررسی استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه

2 سال قبل

هم رسانی

   سوریه ...

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی اخیرا در گزارشی، با پرداخت به درخواست روسیه مبنی بر بررسی استفاده از تسلیحات شیمیایی توسط مخالفان دولت سوریه، به نوعی خاص و ویژه به این موضوع واکنش نشان داده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در گزارشی که اخیرا در خصوص تحولات روی داده در منطقه، به ویژه روسیه منتشر کرده است، ضمن بزتاب درخواست مقامات روسیه مبنی بر بررسی دقیق موضوع استفاده از بمب و تسلیحات شیمیایی توسط گروه های مخالف دولت سوریه، با جهت دادن به این موضوع تلاش کرده است تا حدودی ذهن مخاطبین خود را از واقعیت های این جریان دور نگاه دارد.

بی بی سی فارسی در این گزارش با بیان این که « روسیه خواستار پیگیری 'کاربرد اسلحه شیمیایی توسط مخالفان حکومت سوریه' شد »، می آورد: « روسیه خواستار پیگیری بین‌المللی حملات شیمیایی توسط "گروه‌های تروریستی" مخالف حکومت سوریه شده است.

ویتالی چورکین و لیو جیی، نمایندگان روسیه و چین در سازمان ملل متحد پیش‌نویس قطعنامه‌ای را بین اعضای شورای امنیت توزیع کرده‌اند که حاوی پیشنهاد اقداماتی برای جلوگیری از دسترسی گروه‌های تندرو مانند دولت اسلامی (داعش) و جبهه نصرت به اسلحه شیمیایی و کاربرد آنها در سوریه است.

ویتالی چورکین، نماینده روسیه، قطعنامه پیشنهادی را "حلقه مفقوده" موجود درمصوبات شورای امنیت در مورد سوریه خوانده و گفته است "اگر گروه‌های تروریستی در صدد استفاده از اسلحه شیمیایی برآیند، تجربه به ما نشان داده که آنها سعی خواهند کرد این کار را به دولت سوریه نسبت دهند." مقامات سوریه، روسیه و ایران تمام مخالفان حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از جمله گروه‌های تحت حمایت کشورهای غربی را "تروریست" می‌نامند.

نماینده روسیه ابراز امیدواری کرده است که با تصویب این قطعنامه و نظارت نزدیک بر کاربرد اسلحه شیمیایی در سوریه، "انگیزه استفاده از این تسلیحات و سپس نسبت دادن آن به دیگران کاهش یابد."

وی افزوده است که اخیرا روسیه گزارش‌هایی به دست آورده که نشان می‌دهد "گروه‌های تروریستی در سوریه و کشور همسایه، عراق، اسلحه شیمیایی به کار برده‌اند." به گفته ویتالی چورگین، گزارش‌های متعددی از حلب در دست است که نشان می‌دهد "گروه‌های تروریستی ممکن است آماده کاربرد اسلحه شیمیایی باشند." »

بی بی سی در بخشی دیگر نیز تلاش می کند تا زیرکانه منبع اصلی این تسلیحات شیمیایی مورد استفاده توسط گروه های تروریستی مخالفت دولت سوریه را از دید مخاطبینش مخفی نماید و به همین دلیل در ادامه می نویسد: « با وجود برقراری آتش‌بس بین نیروهای دولتی و مخالفان در سوریه، در روزهای اخیر گزارش‌هایی از درگیری شامل حملات هوایی ارتش سوریه در حلب منتشر شده است. براساس این گزارش‌ها، این درگیری بین نیروهای دولتی سوریه با همراهی نظامیان اعزامی ایران و شبه‌نظامیان گروه حزب‌الله لبنان با نفرات جبهه نصرت، که از امضاکنندگان توافقنامه آتش‌بس نیست، روی داده و گروه‌های مخالف نسبت به امکان استفاده نیروهای دولتی از اسلحه یا مواد شیمیایی در مناطق شهری ابراز نگرانی کرده‌اند.

طبق‌پیش نویس پیشنهادی روسیه و چین، کشورهای دیگر، به ویژه عراق و ترکیه در همسایگی سوریه، ملزم هستند هر نوع اقدام گروه‌های تندرو در نقل و انتقال یا دستیابی به مواد و اسلحه شیمیایی را فورا به "مکانیسم مشترک تحقیقاتی" که یک واحد نظارت مشترک شورای امنیت و سازمان منع اسلحه شیمیایی است گزارش دهند. این واحد در واکنش به اتهام علیه دولت سوریه در مورد استفاده از اسلحه شیمیایی و به منظور نظارت بر خلع سلاح شیمیایی آن کشور تشکیل شده است.

نماینده روسیه گفته است که دولت او اطلاعاتی به دست آورده که نشان می‌دهد اوایل ماه جاری، مواد منفجره و مواد شیمیایی صنعتی به ارزش نزدیک به دو میلیون دلار از طریق مرز ترکیه و سوریه در اختیار "گروه‌های تندرو" قرار گرفته است. او گفت که احتمال دارد که این مواد شیمیایی برای مصارف نظامی در جنگ به کار گرفته شود.

با وجود این اظهارات، برخی منابع دیپلماتیک در سازمان ملل گفته‌اند که هدف روسیه از تهیه و ارائه این پیش‌نویس، منحرف کردن افکار عمومی از این اتهام است که نیروهای دولتی سوریه همچنان به استفاده از اسلحه شیمیایی ادامه می‌دهند. آقای چورکین این نظر را رد کرده و گفته است که خدعه‌ای در کار نیست.

در سال ٢٠١٣ و در حالیکه دولت سوریه، به دلیل گزارش‌های حاکی از تلفات سنگین غیرنظامی در نتیجه کاربرد اسلحه شیمیایی در جنگ داخلی آن کشور با خطر حمله هوایی ایالات متحده مواجه بود، با تحویل تسلیحات شیمیایی خود موافقت کرد. پیش از آن، سوریه گزارش‌های حاکی از تولید و انبار کردن اسلحه شیمیایی را تایید نکرده بود. »

این در حالیست که اسناد منتشر شده در این خصوص گویای نقش آفرینی غرب، به ویژه ایالات متحده ی آمریکا و انگلیس با همراهی و همکاری ترکیه، در دسترسی تروریست های فعال در سوریه به انواع گازهای شیمیایی استفاده شده در تسلیحات می باشند که بی بی سی در تلاش است تا زیرکانه ذهن مخاطبین خود را از ان ها دور نگاه دارد.

یکی از اعضای حزب جمهوری‌ خواه خلق در پارلمان ترکیه به نام " علی شکر "، در یک افشاگری تاریخی در این خصوص با استفاده از اسنادی که در اختیار داشته است، در یک نشست خبری در آنکارا تأکید کرده است که " گاز سارینی که در سوریه استفاده شد در ترکیه تولید و در اختیار تروریست‌ ها قرار گرفت و غیر ممکن است که مقام‌ های اطلاعاتی ترکیه از تولید مواد ممنوعه و انتقال آن به سوریه بی‌ اطلاع بوده باشند ...  مهم ‌ترین نکته این است که تنها شرکت ‌های صنعتی مکانیکی و شیمیایی که به نوعی کارخانه‌ های دولتی در ترکیه هستند می ‌توانند به این مواد دسترسی داشته باشند ... "

" ارن اردم "، یکی دیگر از اعضای پارلمان ترکیه از حزب مذکور نیز، فایل صوتی را افشا کرده است که از ارتباط تروریست های سوری با افرادی در داخل ترکیه و نقش آن ها در تأمین تسلیحات شیمیایی این تروریست ها خبر می دهد.

پیشتر نیز اسنادی منتشر شده است که نشان می دهند این مواد شیمیایی در ایالات متحده ی آمریکا تولید شده و در فرآیندی زیر نظر وزارت دفاع آمریکا به ترکیه منتقل شده و از ترکیه در اختیار تروریست های فعال در سوریه قرار گرفته است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»

13 روز قبل