ایران اینترنشنال
228

بی بی سی و کارشکنی های عربستان سعودی در امور حج

2 سال قبل

هم رسانی

   علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ...

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در یکی دیگر از گزارشات اخیر خود ( سی ام فروردین ماه 1395 ) با پرداختن به اظهارات اخیر علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان در خصوص کارشکنی های عربستان سعودی در امور حج مربوط به زائران ایرانی، به این موضوع واکنش نشان داده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین

 

در پی کارشکنی هایی که حکومت عربستان سعودی در خصوص فرآید اجرایی و امور حج در قبال زائران ایرانی در پیش گرفته است، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان در مصاحبه ای اخیرا به این موضوع اعتراض نموده است که شبکه ی فارسی زبان بی بی سی نیز در گزارشی به سرعت با جهت دهی و توجیه ضمنی رفتارهای خصمانه ی آل سعود، به این موضوع واکنش نشان داده است.

بی بی سی فارسی در این گزارش که سی ام فروردین ماه بر روی وب سایت اینترنتی خود و با عنوان « وزیر ارشاد ایران: عربستان در اعزام زائران به مراسم حج کارشکنی می‌کند » منتشر کرده است، می آورد: « علی جنتی، وزیر ارشاد ایران، گفته است که عربستان سعودی درخصوص اعزام زائران ایرانی به مراسم حج "کارشکنی" می‌کند.

آقای جنتی در جمع خبرنگاران گفته است که ایران تلاش می‌کند تا زائران ایرانی امسال بتواند به حج بروند اما تاکید کرده است که "مسئولان حج باید پیش از این به آنجا می‌رفتند و قرارداد محل‌های اقامتی را منعقد می‌كردند اما دولت عربستان تاكنون به این افراد روادید نداده است."

وی گفت: "علی رغم اینكه زمان را از دست دادیم، تلاش می‌كنیم اگر مقامات عربستان همراهی كنند امسال بتوانیم مراسم حج را برگزار كنیم."

پیشتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش کرده بود که در سال‌های پیش، تکلیف زائران ایرانی حج تمتع، که در آخرین ماه تقویم قمری برگزار می‌شود، تا ماه ربیع الاول - سومین ماه قمری - تعیین شده بود؛ اما در سال جاری سرنوشت حج سال جاری در هفتمین ماه هنوز مشخص نیست.

وزیر ارشاد ایران، تاکید کرد که "در مورد حمل و نقل هوایی و اینكه هواپیماهای ما بتواند زائران را به عربستان انتقال دهد آنها كارشكنی می‌كنند؛ همچنین در مورد روادید كارشكنی می‌كنند؛ ما اعلام كرده‌ایم كه اگر دولت سوئیس حافظ منافع شما در ایران است باید در ایران ویزا بدهد اما آنها اصرار دارند در كشوری ثالث روادید داده شود كه برای ما به هیچ وجه قابل قبول نیست."

به گفته آقای جنتی عربستان اخیرا به یک هیات ایرانی "در كشوری ثالث ویزا" داده است. »

بی بی سی در بخشی دیگر نیز ادامه می دهد: « هفته گذشته یک هیئت از ایران برای گفتگو با مقامات سعودی پیرامون سفر حجاج ایرانی به عربستان به آن کشور سفر کرد.

در مراسم حج تمتع سال گذشته، ازدحام جمعیت به کشته شدن چند صد زائر از کشورهای مختلف منجر شد و به گفته مقامات جمهوری اسلامی، بیش از چهارصد ایرانی نیز از جمله کشته‌شدگان این حادثه بودند. مقامات ایرانی دولت سعودی را مسئول این حادثه معرفی کردند.

این حادثه روابط ایران و عربستان را با تیرگی روبرو کرد.

کوتاه مدتی بعد در روز ١٢ دی سال گذشته (٢ ژانویه) تظاهراتی در اعتراض به اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعودی تظاهراتی در برابر ساختمان سفارت عربستان در تهران و کنسولگری آن کشور در مشهد برگزار شد و تعدادی از تظاهرکنندگان با ورود به این ساختمان‌ها، به تخریب و آتش زدن آنها مبادرت کردند. در زمان حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان، کارکنان این مراکز در ساختمان‌‌ها نبودند.

در واکنش به این حملات، دولت عربستان سعودی با انتقاد از جمهوری اسلامی ایران به خاطر آنچه که تخلف از قوانین بین‌المللی به واسطه کوتاهی در حفظ امنیت ساختمان‌های دیپلماتیک توصیف می‌کرد، روابط سیاسی خود با ایران را قطع کرد. چند کشور دیگر نیز به حمایت از موضع عربستان سعودی، به قطع یا کاهش سطح روابط دیپلماتیک خود با ایران مبادرت کردند.

در عین حال، عربستان تاکید کرد که قطع روابط سیاسی مانعی در راه سفر زیارتی حجاج ایرانی به آن کشور ایجاد نخواهد کرد و برای زائران ایرانی حج، ویزای ورود به عربستان صادر خواهد شد. »

اما آیا با بررسی سابقه ی درخشان آل سعود در دشمنی با جمهوری اسلامی ایران و بخصوص بی حرمتی های پر تعداد و بزرگ ان ها در قبال زائران و حجاج ایرانی در طول سال های اخیر، با هم می توان مانند بی بی سی تلاش کرد تا ضمن کتمان کارشکنی های عربستان سعودی در مسیر اعزام حجاج ایرانی به این سفر زیارتی، ایران را مقصر همه ی مشکلات معرفی کرد؟!

جدای از رفتارهای خصمانه ی عربستان سعودی در قبال ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران، از نقش آفرینی هایش در هشت سال جنگ تحمیلی علیه کشورمان گرفته تا همکاری با آمریکا و ... برای کاهش قیمت جهانی نفت و ضربه زدن به اقتصاد ایران و ...، بی حرمتی های ان ها در قبال زائران ایرانی نیز به دلیل تکرار زیادش غیر قابل انکار و فراموشی است.

اعدام زائر بیست و دو ساله ی ایرانی به نام ابوطالب یزدی معروف به اردکانی در سال 1322 به این اتهام که قصد آلوده کردن کعبه را داشته است، قتل هام صدها زائر ایرانی در سال 1366 به حمله ی مسلحانه و وحشیانه ی نظامیان عربستانی، تجاوز به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده، قتل زائر زن ایرانی در اثر برخورد خودروی حمل بار فرودگاه جده با محل انتظار زائران ایرانی، و فاجعه ی غیر قابل فراموشی منا با شهادت صدها زائر ایرانی با لبهایی تشنه در برابر دیدگان مأموران آل سعود، بی حرمتی های آنان به ابدان مطهر حجاج ایرانی در این فاجعه و ...، تنها بخشی از این بی حرمتی هاست که بی بی سی آن ها را از دید مخاطبین خود مخفی نگاه می دارد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

11 روز قبل