ایران اینترنشنال
232

بازتاب علاقه آمریکا به ابقای انگلیس در اتحادیه اروپا در بی بی سی

2 سال قبل

هم رسانی

   باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا ...

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در یکی از گزارشات خود، ضمن بازتاب اظهارات اخیر باراک اوباما، در خصوص لزوم تداوم حضور انگلیس در اتحادیه ی اروپا، بر اهمیت این حضور و تداوم آن در نگاه مقامات آمریکایی اذعان نموده است.

به گزارش بی بی سی پرسین؛

 

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در یکی از گزارشاتی که اخیرا ( جمعه، سوم اردیبهشت ماه 1395 ) بر روی وب سایت اینترنتی خود منتشر کرده است، ضمن بازتاب اظهارات اخیر باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحدی در خصوص لزوم تداوم حضور انگلیس در اتحایده ی اروپا، بر اهمیت این حضور و تداوم آن در نگاه مقامات آمریکایی اذعان نموده است.

بی بی سی فارسی در گزارشی مذکور با اعلام این که « اوباما خواستار باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا شد »، این گونه می نویسد: « باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در آغاز دیدارش از بریتانیا بار دیگر حمایتش را از باقی ماندن این کشور در اتحادیه اروپا ابراز کرده است.

آقای اوباما در مقاله‌ای که در روزنامه دیلی تلگراف چاپ شده گفته است که عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا نفوذ و تاثیر این کشور را در جهان برجسته می کند.

رئیس جمهور آمریکا همچنین تاکید کرده که توانایی بریتانیا در جنگ با تروریسم در صورتی که با همکاری سایر کشورهای اتحادیه اروپا باشد "موثرتر" خواهد بود.

آقای اوباما گفته است که باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا از نظر بازار کار و رشد تجاری و مالی برای این کشور منفعت خواهد داشت. »

این شبکه ی وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در ادامه نیز در همین خصوص می آورد:« رئیس جمهور آمریکا در بخش دیگری از این مقاله افزوده چنانچه بریتانیا اتحادیه اروپا را ترک کند، این کشور در مقابله با تروریسم، بحران پناهجویان و مشکلات اقتصادی از قابلیت‌های کمتری برخوردار خواهد بود.

آقای اوباما علیرغم انتقاداتی که از جانب برخی از مقامات ارشد بریتانیایی مطرح شده از حقش برای اظهارنظر در مورد این مسئله دفاع کرده است.

موضع‌گیری آشکار آقای اوباما در دفاع از باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا باعث برانگیختن خشم کسانی شده که در مورد ترک اتحادیه اروپا فعالیت می‌کنند.

کمپین موسوم به "به ترک رای دهید" آقای اوباما را به "ریاکاری و دورویی" متهم کرده است.

بوریس جانسون، شهردار لندن هم گفته است که دیدگاه آقای اوباما "نامفهوم" و "ناهماهنگ" است.

قرار است رفراندوم ماندن یا ترک بریتانیا در اتحادیه اروپا در ماه ژوئن (دو ماه) دیگر برگزار شود. »

اما در اینجا در مواجهه با ایت تأکیدات بالای مقامات ایالات متحده ی امریکا بر لزوم ادامه ی عضویت انگلیس در اتحادیه ی اروپا، این سوال در ذهن مخاطبین شکل می گیرد که آیا کاخ سفید به واقع نگران و دلسوز وضعیت مردم انگلیس هستند و این اصرار برای این منظور صورت می گیرد؟!

یافتن پاسخ مناسبی برای این سوال کار چندان مشکلی نخواهد بود و به راحتی با بررسی سطحی سابقه ی همکاری ها و مشارکت های طولانی و اساسی میان آمریکا و انگلیس در طول تاریخ و به ویژه در چند سال اخیر، می توان به دلایل اصلی این اصرارهای مقامات کاخ سفید بر این موضوع نیز پی برد.

همکاری های انگلیس و آمریکا در حمله به عراق، اشغال افغانستان، اعمال فشارهای بی سابقه و تحریم های همه جانبه بر ضد جمهوری اسلامی ایران، پایه ریزی گروه تروریستی داعش در منطقه و حمایت های همه جانبه از این تروریست ها، ائتلاف به ظاهر ضد داعشی و ورود نظامی مجدد به منطقه با این بهانه، حمایت از قتل عام مردم یمن به دست آل سعود و متحدانش، حمایت از رژیم اشغالگر صهیونیستی و ... کاملا این وضعیت را برای ما روشن و شفاف می سازد.

هنوز یک ماه بیشتر از افشاگری صورت گرفته توسط پایگاه خبری راشا تودی نمی گذرد که طی آن طرح ایجاد پایگاه بزرگ جاسوسی ایالات متحده ی آمریکا در خاک انگلیس برملا گردید؛ طرحی که بر اساس آن، آمریکا و انگلیس با مشارکت هم، به جاسوسی از بیش از پنجاه کشور آفریقایی و اروپایی خواهند پرداخت.

بر این اساس آیا انگلیس با عضویت در اتحادیه ی اروپا، فضای بیشتری برای همکاری با آمریکایی ها و پیگیری منافع انان در جمع کشورهای عضو این اتحادیه نخواهد داشت؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

حسین باستانی از اعضای اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی و از حقوق بگیران سرویس جاسوسی انگلیس از جمله افرادی است که همواره در نوشتن مقاله های تخریبی علیه جمهوری اسلامی یکی از فعال ترین افراد محسوب می گردد.

9 روز قبل