ایران اینترنشنال
250

وضعیت وخیم کارگران در انگلیس و دلواپسی بی بی سی برای روز کارگر در ایران

2 سال قبل

هم رسانی

   ...

شبکه ی فارسی زبان وابسته به دولت انگلیس در یکی از گزارشاتی که چهارم اردیبهشت ماه سال جاری (1395) در خصوص پیش بینی تجمع کارگران کشورمان در روز کارگر منتشر کرده است، در شرایطی که کارگران در انگلیس و بسیاری دیگر از کشورهای غربی با بحرانی جدی مواجه هستند، به دلواپسی در خصوص وضعیت کارگران ایرانی و نحوه ی تجمع آن ها در این روز پرداخته است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی، روز گذشته ( شنبه، چهارم اردیبهشت ماه 1395 )، در یکی از گزارشات خود، به موضوع احتمال تجمع کارگران ایرانی به مناسبت روز کارگر  پرداخته و با بازتاب مجاز یا غیر مجاز بودن این تجمع و دیگر موضوعات مربوط به آن، در شرایطی به دلواپسی و نگرانی برای وضعیت کارگران کشورمان و شرایط برگزاری روز کارگر در جمهوری اسلامی ایران می پردازد که هم اکنون، کارگران در انگلیس و همین طور در بسیاری دیگر از کشورهای غربی، با بحرانی جدی بخصوص در حوزه ی اقتصادی مواجه هستند.

بی بی سی فارسی در این گزارش، با استفاده از این تیتر که « محجوب: برای راهپیمایی روز کارگر مجوز لازم نیست »، عنوان نموده است: « علیرضا محجوب، دبیرکل "خانه کارگر" و نماینده مجلس، می‌گوید راهپیمایی روز کارگر نیازی به مجوز ندارد و برگزاری آن در سال جاری قطعی است.

به گزارش ایلنا آقای محجوب گفته است: "روز کارگر مانند سالگرد پیروزی انقلاب جزو روزهایی است که در سال ۱۳۶۵ از سوی شورای تبلیغات دولت به عنوان روزهای برگزاری راهپیمایی مصوب شده و به استناد این مصوبه دیگر الزام قانونی برای اینکه کارگران بخواهند برای راهپیمایی در این روز درخواست مجوز بکنند، وجود ندارد."

دبیر کل تشکیلات خانه کارگر امروز، شنبه ۴ اردیبهشت و یک هفته مانده به روز جهانی کارگر، در نشست خبری مشترک با معاون وزارت کار گفته تشکیلات خانه کارگر برنامه‌های مختلفی را با هماهنگی وزارت کار برگزار می‌کند و راهپیمایی روز کارگر را هم برگزار خواهد کرد. »

بی بی سی در ادامه نیز می نویسد: « در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد اجازه برگزاری راهپیمایی روز کارگر داده نمی‌شد و در سال اول ریاست جمهوری حسن روحانی هم با تجمع کنندگان مقابل وزارت کار برخورد شد.

اما سال گذشته پس از مدت‌ها با وجود بازداشت و دستگیری فعالان کارگری مستقل دولت اجازه داد راهپیمایی خانه کارگر برگزار شود.

حکومت ایران به سندیکاها و اتحادیه‌های کارگری اجازه فعالیت آزادانه نمی‌دهد و خانه کارگر اگرچه به عنوان یک اتحادیه کارگری غیردولتی ثبت شده عملا مستقل از دولت نیست، به ترتیبی که در شورای مرکزی سه نفره آن به غیر از آقای علیرضا محجوب دو وزیر کار سابق و فعلی، حسین کمالی و علی ربیعی، حضور داشته‌اند.

علیرضا محجوب، که بیش از دو دهه دبیر کل خانه کارگر بوده، گفته است: "کارگران می‌خواهند در روز یازدهم اردیبهشت برای پیگیری مطالبات صنفی خود راهپیمایی کنند. این به آن معنی است که چون قصد آنها به هیچ وجه برهم زدن نظم و امنیت شهر نیست حتما با دستگاه‌های مرتبط هماهنگی های لازم را انجام خواهند داد." »

این در حالیست که در سال های اخیر نیز، هر ساله شاهد اجتماع و تجمعات مسالمت آمیز قشر کارگران در کشورمان در این روز و جشن روز کارگر توسط آن ها بوده ایم و در صورت رعایت قوانین انتظامی – امنیتی جمهوری اسلامی ایران و احتمرام به حقوق جامعه، هیچ گونه محدودیت و مانعی در این مسیر وجود نداشته است.

بعلاوه در شرایطی شاهد این گزارشات توسط این شبکه ی وابسته به دولت انگلیس هستیم که وضعیت کارگران در این کشور بسیار بحرانی تر از آن چیزی است که در ظاهر تصور می شود.

چندی پیش اتحادیه ی کارگری انگلیس در گزارشی تأکید کرده است که از سال 2008 میلادی تا کنون، حقوق پرداختی به کارگران در این کشور از خط فقر پایین تر بوده است.

این وضعیت، شرایط سنگینی را بر کارگران انگلیسی و خانواده های آنان تحمیل کرده است به طوری که بر اساس امارهای منتشر شده در چند سال قبل حداقل پانصد هزار کارگر در این کشور کاملا در وضعیت فقط مطلق به سر می برند و حتی برای تغذیه ی خود و خانواده شان نیز محتاج کمک های غذایی دولتی هستند که بر اساس آمارهای موجود، این میزان در هر سال با افزایشی سه برابری همراه بوده است و با این موجود می توان درک کرد که در شرایط کنونی کارگران انگلیسی در چه وضعیتی بحرانی زندگی خود و خانواده شان را میگذرانند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»

8 روز قبل