ایران اینترنشنال
252

وقتی آزار زن ایرانی بهانه ای برای بی بی سی می شود!

2 سال قبل

هم رسانی

   اعظم، زنی که 21 روز توسط همسرش شکنجه شد ...

در پی انتشار تصاویری مربوط به شکنجه‌ی یک زن ایرانی، بی‌بی‌سی این موضوع را بهانه‌ی فضاسازی‌های ضد ایرانی خود قرار داده است.

به گزارش بی بی سی پرشین؛

در چند روز گذشته، انتشار اخبار و تصاویر مربوط به آزار و شکنجه‌ی یک زن ایرانی در مشهد توسط همسر معتادش، ضمن این‌که دل میلیون‌ها ایرانی را آزرده ساخته است، واکنش‌های زیادی را نیز در بین رسانه‌های مختلف مکتوب و مجازی ایرانی و رسانه‌های فارسی‌زبان غربی، به دنبال داشته است.

در همین راستا، ما شاهد واکنش‌های خاص شبکه‌ی فارسی‌زبان بی‌بی‌سی به این موضوع در چند روز اخیر بوده‌ایم که تلاش کرده است تا با بررسی و بیان جزئیات این موضوع، ضمن این‌که چهره‌ی ادعایی و ظاهری همیشگی خود مبنی بر مدافع حقوق زنان بودن را در ذهن مخاطبینش تثبیت نماید، از این خبر و فضای شکل‌گرفته در جهت اهداف ضد ایرانی خود و سیاه نمایی در خصوص وضعیت زنان در کشورمان بهره‌برداری نماید.

بی‌بی‌سی فارسی دریکی از گزارش‌هایی که اخیراً به این موضوع اختصاص داده است، با این تیتر که «دادستان مشهد: مظنون پرونده شکنجه اعظم در بازداشت می‌ماند "، عنوان می‌کند: «وکیل اعظم، زنی که در مشهد به مدت ۲۱ روز مورد شکنجه قرارگرفته بود، اعلام کرد که قرار شوهر این زن که مظنون پرونده است به دستور معاون دادستان مشهد تشدید شده و او قرار است تا روز دادگاه در بازداشت بماند.

پیش‌تر گفته‌شده بود که برای مظنون پرونده قرار وثیقه صادرشده و او می‌تواند با پرداخت وثیقه آزاد شود.

مرضیه محبی، وکیل اعظم گفته است که این تصمیم پس از روشن شدن نتایج بررسی‌های پزشکی قانونی و به این دلیل اتخاذشده که "جرم انجام‌یافته موجب جریحه‌دار شدن اذهان عمومی شده است".

به گزارش رسانه‌های ایران، خانم محبی گفته: "در قوانین کیفری ما هیچ‌گونه مجازاتی برای مرتکبین خشونت جنسیتی مقرر نشده و آنچه وجود دارد، صرفاً مجازات عمومی است، قانون در خصوص تأمین امنیت زنان نوشته‌شده، اما در میانه راه مجلس شورای اسلامی معطل‌مانده است."

رسانه‌های ایران گزارش کرده‌اند که اعظم و دو دختر هشت و پنج‌ساله‌اش به مدت ۲۱ روز در مشهد از سوی همسرش در خانه زندانی‌شده‌اند و در این مدت مورد آزار و شکنجه قرارگرفته‌اند. پس‌ازاین مدت یک‌شب شوهر اعظم که گفته می‌شود معتاد است، مردی غریبه را به خانه می‌آورد و او را به ارتباط با همسرش متهم می‌کند، این شخص که اوضاع زن و بچه‌ها را می‌بیند پس از خروج از منزل به پلیس مشهد اطلاع می‌دهد و اورژانس اجتماعی اعظم و دخترانش را به بهزیستی واگذار می‌کند.

خواهرشوهر اعظم به خبرگزاری ایسنا گفته است که این نخستین مورد آزار و اذیت نبوده و اعظم پیش‌ازاین سه بار از همسرش به دلیل اذیت و آزار شکایت کرده، اما به دلایل تهدیدهای او، این شکایت‌ها را پیگیری نکرده است. »

این شبکه‌ی سلطنتی انگلیسی در ادامه‌ی گزارش مذکور نیز می‌نویسد: «در ادامه واکنش‌ها به انتشار خبر شکنجه اعظم و فرزندانش، امیرحسین قاضی‌زاده، نماینده مردم مشهد، اعلام کرد که جمعی از نمایندگان مشهد از مقامات قضایی درخواست کردند که روند رسیدگی به این پرونده کوتاه شود و ابعاد ماجرا برای افکار عمومی روشن شود.

اعظم در مصاحبه‌ای که با روزنامه ایران داشت، در توصیف آنچه بر او و دخترانش گذشته گفت: "شوهرم معتاد و به همه‌چیز بدبین بود. او در این روزها اجازه خوردن غذا و آب به من و دخترانم نمی‌داد یا با چاقو به جانمان می‌افتاد یا ما را در صندوق فلزی می‌گذاشت و با روشن کردن آتش زیر صندوق آزارمان می‌داد."

همسر اعظم در گفتگو با خبرگزاری مهر آزار دادن همسر و فرزندانش را انکار کرده در پاسخ به سؤالی در مورد شکنجه‌ها گفته: "اصلاً به خاطر نمی‌آورم، حتماً شیشه کشیده بودم و نفهمیدم." »

اما همان‌طور که هم مردم جمهوری اسلامی ایران و هم مقامات و نهادهای مربوطه در این خصوص واکنش نشان داده‌اند، کاملاً مشخص است که وضعیت این زن ایرانی نه‌تنها به‌عنوان یک زن، و نه‌تنها به‌عنوان یک ایرانی، بلکه به‌عنوان یک انسان بسیار دردناک بوده و مهم است و بایستی تمامی تلاشی که می‌توان برای بهبود شرایط جسمی و روحی وی و فرزندانش و عدم تکرار این‌گونه مسائل در کشورمان انجام گیرد، با سرعت و دقت بالا صورت پذیرد؛ اما این واکنش شبکه‌ی وابسته به دولت انگلیس در شرایطی انجام می‌گیرد که خشونت علیه زنان در انگلیس بسیار باسابقه و وخیم‌تر از شرایط موجود در کشورمان است.

به اذعان کارشناسان مختلف، وضعیت خشونت علیه زنان در انگلیس در وضعیت " هشدار " قرار دارد؛ به‌طوری‌که حتی سازمان ملل متحد و نهادهای مرتبط با این سازمان نیز نتوانسته‌اند علیرغم نزدیکی و وابستگی خود به این کشور، در برابر این واقعیت‌ها سکوت کنند و بارها به این واقعیت‌های تلخ اعتراف کرده‌اند.

" رشیده مانجو "، کارشناس شورای حقوق بشر سازمان ملل که طی مدت 31 مارس تا 15 آوریل سال گذشته‌ی میلادی به دلیل بررسی وضعیت مواردی مانند خشونت و آزار جنسی و ازدواج اجباری و ازدواج در سنین پایین که اصلی‌ترین موارد خشونت علیه زنان در انگلیس به‌حساب می‌آیند، به این کشور سفرکرده بوده است، در جریان نتایج بررسی‌های خود، بر این موضوع اذعان داشته و تأکید کرده است: " تبعیض جنسی در انگلیس از دیگر کشورها بدتر است ...  سیاست و رفتار دولت انگلیس در این زمینه تأثیرگذار است و باعث شده تا خشونت علیه زنان افزایش یابد...  یک باشگاه پسرانه فرهنگ جنسی است که برداشت جنسی از زنان و دختران ترویج می‌دهد ...  این مسئله باعث شده تا امید برای کاهش خشونت‌ها علیه زنان کم باشد. بیکاری و فقر در این زمینه تأثیر قابل‌توجه ای دارد ...  تمایل داشتم به مکان‌های دیگری همچون مرکز مهاجرت یارلز وود (Yarl's Wood Immigration Centre) که صدها زن در آن با نقض حقوق بشری مواجه هستند،‌ بروم اما از این کار جلوگیری شد و نتوانستم اطلاعات لازم درباره آن‌ها به دست بیاورم. این مرکز هیچ‌گاه حقی برای مأموریت حقوق بشری سازمان ملل قائل نبوده است ...  حتی به دنبال آن بودم که به زندان‌ها بروم و در این موردتحقیق کنم که البته با مانع مواجه شدم ... "

در همین خصوص، اطلاعات و گزارش‌ها منتشرشده از سوی آژانس حقوق اساسی اتحادیه اروپا که در همین ایام منتشرشده است، بار دیگر بر این حقیقت تأکید می‌کند و اذعان می‌کند که " انگلیس در اتحادیه اروپا در رده پنجم کشورهای دارای بیشترین میزان خشونت فیزیکی و جنسی علیه زنان قرار داشته و در این کشور 44 درصد از زنان از سن 15 سالگی به بعد قربانی سوءاستفاده حقوق بشری شده‌اند. "

 


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»

13 روز قبل