253

اعتراف بزرگی که بی‌بی‌سی به‌راحتی از کنار آن گذشت

2 سال قبل

هم رسانی

   حمد بن جاسم

نخست‌وزیر وقت قطر در اعترافی بی‌سابقه نسبت به حوادث سوریه در مصاحبه‌ای این‌گونه بیان داشت: جنگ سوریه را آمریکا، عربستان و ما راه انداختیم!

«حمد بن جاسم» که در سال 2012 نخست‌وزیر قطر بود، در گفت‌وگو با «رولا خلف» خبرنگار «فایننشال تایمز» سخنانی را بر زبان راند که دنیا را تکان داد. وی در این مصاحبه می‌گوید: «سخنانی می‌خواهم به تو بگویم که تاکنون به هیچ‌کسی نگفته‌ام. زمانی که در سال 2012 ورود به موضوع سوریه را آغاز کردیم، مطمئن بودیم که به‌زودی قطر ریاست مسئله (مداخله در) سوریه را بر عهده می‌گیرد. زیرا در آن زمان عربستان میلی به دخالت [آشکار] نداشت. اما عربستان بعداً سیاست خود را تغییر داد و مسئله (ریاست بر امور سوریه) تبدیل به رقابت میان ما و عربستان شد.»

...وی به اظهارات «رولان دوما» وزیر خارجه اسبق فرانسه، مبنی بر اینکه «انگلیس دو سال قبل از آغاز بهار عربی (یعنی حدوداً در سال 2008) آماده حمله به سوریه بود»، هم اشاره و «توطئه» بودن بحران سوریه را تأیید کرد.

...اخیراً هم روزنامه فاینشنال تایمز طی گزارشی نوشت: «سعودی‌ها به (جان) کری گفتند داعش دست‌پرورده‌ی ماست و سیا هم در جریان است». این جمله را دیگر پایگاه‌های اینترنتی بارها و بارها بازنشر کرده‌اند.

به گفته «ران پال» نویسنده و سیاستمدار سابق آمریکایی، پرسشی که در اینجا مطرح می‌شود زمان انتشار این گزارش است که با جروبحث‌ها بر سر انتشار گزارشی درباره نقش عربستان در حملات یازدهم سپتامبر 2001 هم‌زمان‌شده و 28 صفحه‌ای که از آن گزارش حذف‌شده است جای شک و تردیدی درباره دست داشتن عربستان در آن اقدام تروریستی باقی نمی‌گذارد.

اما در کمال ناباوری رسانه‌ای مثل بی‌بی‌سی فارسی به‌راحتی از کنار این خبر عبور می‌کند و حتی در آخرین اخبار خود هم به آن اشاره‌ای نداشت این در حالی است که این رسانه به اخبار بی‌اهمیتی هم چون "عاشقانه‌های مامان شمسی"، "رشته نقاشی در هنرستان‌های ایران باقی می‌ماند" و یا "سردبیر مجله دگرباش جنسی در بنگلادش کشته شد" و... واکنش خوبی نشان داده است.

به نظر یکی از دلایل سانسور این مطلب این می‌تواند باشد که نخست‌وزیر سابق قطر از نقش پررنگ دولت انگلیس در حوادث سوریه پرده برمی‌دارد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در ادامه واکنش‌های متناقض خود، با هم از تروریستی خواندن انفجار اخیر در چابهار خودداری می‌کند.

5 روز قبل