254

تکاوران ارتش ایران، خاری در چشم بی بی سی

2 سال قبل

هم رسانی

   تکاوران ارتش جمهوری اسلامی ایران ...

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی روز گذشته، بار دیگر به موضوع حضور تکاوران ارتش جمهوری اسلامی ایران در سوریه واکنش نشان داده و این بار پای رهبری معظم انقلاب اسلامی را به این جریان باز کرده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

در پی حضور تعدادی از تکاوران ارتش جمهوری اسلامی ایران در سوریه به دلیل انجام مأموریت های مستشاری با هدف کمک به مقابله ی مؤثر با گروه های تروریستی مختلف فعال در این کشور، از همان ابتدای طرح این موضوع، شاهد هجمه ی سنگین رسانه های مختلف ضد ایرانی بوده ایم که به این موضوع واکنش هایی جهت دار نشان داده اند و تلاش کرده اند تا هر کدام به شیوه ای خاص خود، این حضور را نوعی مداخله ی کشورمان در منطقه با هدف بر هم زدن صلح و آرامش، نشان دهند.

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی نیز در همین راستا، در چند وقت اخیر بارها با گزارشات مختلف خود به این موضوع پرداخته و همین مسیر را دنبال کرده است که در یکی از تازه ترین موارد این نوع گزارش ها، روز گذشته ( دوشنبه، ششم اردیبهشت ماه 1395 )، شاهد انتشار مطلبی توسط این رسانه ی سلطنتی انگلیسی بوده ایم که تلاش کرده است تا ضمن پیگیری ادعاهای قبلی خود مبنی بر مداخله ی منفی و آشوب گرانه ی ایران اسلامی در سوریه، این مداخله را ناشی از دستورات و دخالت های مستقیم رهبر معظم انقلاب اسلامی نشان دهد.

بی بی سی فارسی در گزارشی که با قلم " حسین باستانی "، عنصر ضد ایرانی شناخته شده ی خود و با عنوان « دستور آیت ‌الله خامنه‌ ای برای ورود نیروهای ویژه ارتش به سوریه »، منتشر ساخته است، این گونه می نویسد: « به دنبال انتشار اخبار کشته شدن ۷ تکاور ارتش ایران در سوریه در دو هفته اخیر، به‌ تازگی یکی از فرماندهان ارتش در مورد دلیل اعزام این نیروها اطلاع رسانی کرده است.

کمال پیمبری، معاون آموزش نیروی زمینی ارتش ایران دیروز یکشنبه ۵ اردیبهشت (۲۴ آوریل) گفت: "ارتش بنا به تدبیر و دستور فرمانده معظم کل قوا‌ در مأموریت های مستشاری نیز حضور پیدا کرده تا در کنار سپاه پاسداران‌ به ایفای نقش بپردازد‌".

حضور نیروهای ارتش در سوریه پدیده جدیدی است، هرچند از مدتی پیش، زمینه چینی برای آن شروع شده بود. در آبان ‌ماه ۱۳۹۴ احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش از تصمیم ستاد کل نیروهای مسلح، زیر نظر "فرمانده کل قوا"، برای حضور نیروی قدس سپاه در سوریه خبر داد و در عین حال افزود "در صورتی که نیاز به حضور نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز احساس شود" در سوریه حاضر خواهد شد.

علی آراسته معاون هماهنگ‌ کنندۀ نیروی زمینی ارتش هم روز ٢۶ اسفند ١٣٩۴ در حاشیه اولین دوره آموزشی واکنش ‌سریع گردان‌ های تکاور تأکید کرد که ممکن است از افراد شرکت کننده در این دوره به عنوان "مستشار در سوریه و عراق" استفاده شود. اظهاراتی که ناظران را حساس کرد که ممکن است در آینده، خبرهایی از حضور تکاوران ارتش در سوریه یا حتی عراق به گوش برسد.

نهایتا آقای آراسته روز ۱۶ فروردین برای اولین بار از "اعزام تکاوران نیروی زمینی ارتش به عنوان مستشار به سوریه" خبر داد. هرچند در ۲۹ فروردین، فرمانده نیروی زمینی گفت "هفته پیش" به نیروی زمینی "اعلام شده" که تعدادی از نیروهایش را به عنوان مستشار به سوریه اعزام کند. »

بی بی سی در بخشی دیگر از گزارش مذکور نیز پس از آب و تاب بسیار در این خصوص که همه شهدای تکاور ایرانی کلاه سبز نبوده اند و آن ها با مسئولیت سپاه قدس کشورمان در سوریه حضور دارند و ...، در نهایت تأکید می کند: « نهایت آنکه با وجود تاکید مقام های ایران بر حضور صرفا "مستشاری" تکاورهای ارتش در سوریه، نشانه هایی از حضور عملیاتی آنها در میدان های نبرد نیز وجود دارد.

به عنوان نمونه، فرمانده نیروی زمینی ایران ۲۴ فروردین در مراسم تشییع جنازه ۴ تکاور ایرانی، از "ایستادگی مردانه آنها در برابر حمله گسترده تروریست ها" در جبهه حلب سوریه "در کنار دیگر رزمندگان" خبر داد.

درگیری سنگینی که به گفته او، به "کشته شدن ۲۰۰ تروریست" انجامیده بود. »

جالب این جاست که همزمان با همین گزارش، در خود وب سایت اینترنتی بی بی سی مطلبی منتشر شده است که از اعزام بیش از دویست و پنجاه نظامی دیگر آمریکایی به سوریه خبر می دهد.

این شبکه ی سلطنتی انگلیسی در گزارشی که ششم اردیبهشت ماه 1395، در خصوص اعزام نیروهای نظامی آمریکایی به سوریه منتشر کرده است، کاملا بر خلاف گزارش مربوط به تکاوران ارتش جمهوری اسلامی ایران، سعی کرده است تا با حمایت از تصمیم مقامات کاخ سفید، این اقدام آن ها را توجیه کرده و به نوعی جملات را کنار هم قرار می دهد که گویی ایالات متحده با این تصمیم خود به ملت سوریه و منطقه لطفی بسیار بزرگ داشته است که این گونه برای مقابله با تروریست ها مشارکت می کند.

بی بی سی در بخشی از این گزارش آورده است: « باراک اوباما رئيس جمهور آمریکا که در آلمان به سر می برد قرار است خبر اعزام ۲۵۰ خدمه نظامی دیگر به سوریه برای حمایت از شبه نظامیان محلی در نبرد با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را اعلام کند.

مقام های آمریکایی می گویند که هدف از این کار تشویق کشورهای عرب سنی به پیوستن به نیروهای کرد در شمال شرقی سوریه است.

استقرار تازه شمار خدمه نظامی آمریکا در نقش غیررزمی در سوریه را به ۳۰۰ نفر می رساند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می دهد که بیشتر نیروهای اضافی که به سوریه اعزام خواهند شد کماندو خواهند بود، اما این نیرو شامل خدمه پزشکی و لجستیکی هم خواهد بود.

آقای اوباما روز یکشنبه گفت او "عمیقا نگران" اوج گرفتن خشونت ها در سوریه است. مخالفان نیروهای دولتی را به نقض آتش بسی که با میانجیگری آمریکا و روسیه به دست آمده متهم می کنند. »

اما بر خلاف آن چه در ظاهر این دو گزارش اخیر شبکه ی فارسی زبان دولتی انگلیس مشاهده می شود، اسناد و شواهدی که در دسترس قرار دارد، به ما این حقیقت را نشان می دهد که این جمهوری اسلامی ایران است که به واقع نگران گسترش تروریسم در منطقه بوده و در مسیر مقابله ی واقعی و جدی با این گروه ها در کنار مردم سوریه و عراق ایستاده است.

جمهوری اسلامی ایران در شرایطی نیروهای نظامی خود را به عنوان مستشار و برای کمک به مردم سوریه به این کشور اعزام کرده است که این موضوع با درخواست رسمی و هماهنگی با دولت قانونی و مردمی این کشور انجام گرفته است، اما اعزام نیرو توسط ایالات متحده نه تنها بدون هیچ گونه درخواست و هماهنگی بوده، بلکه در عمل نیز هیچ تأثیری بر مقابله با گروه های تروریستی در سوریه نداشته است.

کمک های مالی رسمی آمریکا به گروه های تروریستی مخالف دولت سوریه که حتی در بودجه ی رسمی آن ها نیز بخشی را به خود اختصاص داده است، تسلیحات پر شمار آمریکایی که در اختیار این تروریست ها قرار داشته و از ان استفاده می کنند، دسترسی این تروریست ها به تسلیحات شیمیایی که گازهای سمی مختلف آن ها در آمریکا تولید شده و از طریق ترکیه به ان ها رسیده است و ... همگی گویای این واقعیت است که شعارهای آمریکا و متحدانش برای مقابله با تروریست ها در منطقه تنها در حد همان شعار است.

اما در طرف مقابل، پیشروی های جدی نیروهای مردمی و نظامی دولتی در سوریه و عراق در مسیر مقابله با تروریست ها که در زیر سایه ی حمایت ها، فرماندهی ها و مشورت های نیروهای خبره ی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است، بر خلاف آن چه در خصوص آمریکا مطرح شد، این حقیقت را نشان می دهد که غرب و رسانه های تحت امرش خواهان عقب راندن این تروریست ها نیستند، و چون نیروهای ایرانی در شسکت های پیاپی اخیر این گروه ها در سوریه و عراق نقش مؤثری داشته اند، بایستی مورد هجمه ی شایعات و حواشی و ادعای دروغین آن ها قرار بگیرند و به همین دلیل هم هست که ما می بینیم، تکاوران ارتش جمهوری اسلامی ایران، این گونه به خاری در چشم بی بی سی و امثال آن تبدیل شده اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در ادامه واکنش‌های متناقض خود، با هم از تروریستی خواندن انفجار اخیر در چابهار خودداری می‌کند.

5 روز قبل