ایران اینترنشنال
257

اساس‌نامه فرهنگ سکولار آشکار شد!

2 سال قبل

هم رسانی

   01:36

بی‌بی‌سی فارسی در آخرین تلاش خود در مبارزه با نگاه‌های دینی در فرهنگ، بودجه فرهنگی سال 95 را موردنقد و بررسی قرارداد.

این برنامه بیش از آنکه شگردهای رسانه‌ای را در پیش بگیرد آشکارا روی جنبه‌های نقد دین‌داری قرار داشت.

نشست صفحه دو شبکه بی‌بی‌سی فارسی وارد موضوع مهمی شد و کاملاً نشان داد که رویکرد مسئولین این شبکه انگلیسی به چه سمتی است.

شبکه بی‌بی‌سی فارسی تلاش داشت نشان دهد دغدغه مند موضوع فرهنگ در کشور است. از همین رو بودجه فرهنگی کشور مخصوصاً در برخی نهادهای اسلامی را مورد سؤال و بررسی قرارداد.

 اما تفسیر آن‌ها از کلمه فرهنگ جالب‌توجه بود. اصولاً هیچ فعالیت‌های دینی، فعالیت فرهنگی محسوب نمی‌شود و از آن بدتر فعالیت‌های دینی در قالب حوزه‌های علمیه یک کار سیاسی و دولتی است.

آنچه کارشناسان بی‌بی‌سی فارسی موردنظر داشتند نقد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اساس خود بود که سعی کرده مذهب و هنر را باهم درآمیزد. ترکیبی که ازنظر آن‌ها از مبنا مشکل دارد.

 

هر بودجه‌ای که درزمینهٔ فرهنگ دینی، قرآنی، مسجد و حتی سینمای دینی صرف شده در این برنامه به چالش کشیده شد و به مخاطب القا شد که این‌ها یک رانت سیاسی به گروه‌های مختلف ذی‌نفوذ است.

بی‌بی‌سی فارسی در این نشست مبانی نگاه سکولار خود به جامعه اسلامی را تبیین کرد. این مبانی اصولاً به نگاه‌های دینی در جامعه اصالت نمی‌دهد و در مرحله دوم سعی می‌کند آن را در مقابل فرهنگ و هنر هم قرار دهد.

 

بی‌بی‌سی سال‌هاست که سعی کرده با یک ظاهرسازی حرفه‌ای بگوید با مردم مذهبی و معتقد ایران مشکلی ندارد و آن را به‌عنوان یک امر اجتماعی و تاریخی پذیرفته است. ولی در دیگر سو نشان داد هرگونه حمایت و کمک دولت به فعالیت‌های مذهبی را تقبیح می‌کند و جامعه دینی را جامعه‌ای افت زده و به‌شدت ایدئولوژی می‌داند

 

بی‌بی‌سی فارسی درنهایت هم تلاش کرد اختلافات در بودجه فرهنگی را هم به تقابل روحانی، حاکمیت و رهبری تقلیل دهد تا مثل همیشه نشان دهد که بحران بالای سر جمهوری اسلامی است.

نگاه بی‌بی‌سی را بشنوید:

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»

13 روز قبل