ایران اینترنشنال
258

بی‌بی‌سی بازهم در میان جدایی‌طلبان

2 سال قبل

هم رسانی

   رهبر حزب کارگران کردستان

حزب کارگران کردستان که به‌صورت مخفف به شکل پ‌ک‌ک نگاشته می‌شود، نام گروهی چپگرا و مسلح در کردستان ترکیه است که از سال ۱۹۸۴ به‌عنوان سازمانی چریکی شناخته‌شده که به‌صورت مسلحانه علیه دولت ترکیه برای خودمختاری کردستان و حقوق فرهنگی و سیاسی کردها در ترکیه مبارزه می‌کند.

در اینکه امروز دولت ترکیه به‌عنوان یکی از طرفداران و حامیان اصلی گروه تروریستی داعش جه به حیث تسلیحاتی و مادی و چه به حیث رسانه‌ای و معنوی است هیچ شکی نیست.

قطعاً و به‌طورقطع و یقین در این هم هیچ شکی نیست که گروه جدایی‌طلب پ.ک.ک یک گروه تروریست است.

اخیراً خبرنگار شبکه بی‌بی‌سی به میان کردهای عضو پ.ک.ک در شمال عراق رفته و در آنجا با فرمانده نظامی این گروه "جمیل بایک" به گفتگو نشسته است.

جمیل بایک، فرمانده نظامی پ.ک.ک در این مصاحبه که با بخش انگلیسی بی‌بی‌سی صورت گرفته گفت: پ.ک.ک مشکلی با مذاکره با دولت ترکیه ندارد اما حاضر به تسلیم شدن نیست. وی افزود پ.ک.ک آماده است که مبارزه با دولت ترکیه را شدت بخشد زیرا آنکارا می‌خواهد پ.ک.ک تسلیم شود. اما کردها تا آخر از خود دفاع خواهند کرد و تا زمانی که رویه ترکیه بر این منوال باشد پ.ک.ک جنگ را تشدید خواهد کرد.

این در حالی است که، دوره آشتی و آتش‌بس در ترکیه تقریباً حدود یک سال پیش با حملات متقابل پ.ک.ک و نیروهای امنیتی و نظامی ترکیه پایان یافت. مقامات دولت ترکیه تأکید می‌کنند این بار می‌خواهند پ.ک.ک را بین ببرند و برای همیشه این مشکل را حل کنند.

ایلنور چویک، مشاور ارشد رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در مصاحبه با شبکه بلومبرگ گفته است دولت عزمش را جزم کرده است تا پ.ک.ک را از بین ببرد. وی تأکید کرده است بازگشت به میز مذاکره با پ.ک.ک به‌هیچ‌وجه مطرح نیست.

مشاور اردوغان تأکید داشته که: پ.ک.ک ابتکار عمل را ازدست‌داده است. اردوغان تصمیم جدی دارد پ.ک.ک را از تمام نقاط ترکیه بیرون کند و یک‌بار برای همیشه به پ.ک.ک پایان دهد.

اما سؤال این است که چرا بی‌بی‌سی در این مقطع زمانی به سراغ این گروه رفته است؟ جواب به این سؤال در این مصاحبه کاملاً مشهود بود خبرنگار بی‌بی‌سی هیچ‌گاه این گروه را به‌مانند یک گروه تروریستی در ذهن مخاطب ترسیم نمی‌کند بلکه بی‌بی‌سی این گروه را به‌عنوان مبارز در مقابل داعش معرفی می‌کند و حتی از آن‌ها به‌عنوان موفق‌ترین گروه در این امر یاد می‌کند. و در ادامه آن‌ها را اهل مذاکره معرفی می‌کند.

به نظر تمام تلاش بی‌بی‌سی برای این است که ابتکار عملی که به گفته مشاور اردوغان از دست پ.ک.ک خارج‌شده است مجدد در اختیار آن‌ها قرار گیرد.

 

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

حسین باستانی از اعضای اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی و از حقوق بگیران سرویس جاسوسی انگلیس از جمله افرادی است که همواره در نوشتن مقاله های تخریبی علیه جمهوری اسلامی یکی از فعال ترین افراد محسوب می گردد.

9 روز قبل