268

دوربین‌های امنیتی لندن یا گشت نامحسوس تهران، کدام‌یک مردم را بیشتر می‌پاید؟

2 سال قبل

هم رسانی

   لندن،سرزمین دوربین های مداربسته

بر طبق آماری که هفت سال پیش در رسانه‌های این کشور منتشر شد، در انگلستان 4.2 میلیون دوربین مداربسته وجود دارد. شهر لندن بیشتر از هر شهر دیگری در جهان دوربین مداربسته دارد و برای هر هشت ساکن لندن یک دوربین مداربسته نصب‌شده است.

 از روزی که پلیس، ماجرای شروع به کار «گشت‌های نامحسوس» را مطرح کرد تا حالا که داستان دارد کم‌کم عوض می‌شود. از همان دو هفته پیش که فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ از آغاز طرحی خبر داد که قرار بود بیش از هفت هزار مأمور نامحسوس پلیس امنیت را برای اجرای طرح امنیت اخلاقی در پایتخت ساماندهی کند، حرف‌وحدیث‌های بسیاری از راه رسیدند؛ اگر نظرات و نگرانی‌ها و حتی شوخی‌های مردم را دراین‌باره در شبکه‌های اجتماعی کنار بگذاریم، این مسئولان دولت بودند که با روش‌های مختلفی مخالفتشان را با این طرح و به شکل اعلام‌شده اعلام کردند؛ از شخص رئیس‌جمهوری گرفته تا مسئولان وزارت کشور و استانداری تهران.


حالا و این‌طور که پیداست، این مخالفت‌ها با نحوه اجرا و اعلام نوع فعالیت طرح «گشت‌های نامحسوس»، بالاخره کار خودش را کرده؛ این از سخنان جمعه‌شب «حسین ذوالفقاری»، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور پیداست. او بعد از دو هفته حرف‌وحدیث‌های بسیار درباره فعالیت مأموران گشت‌های نامحسوس، دیروز نتایج بررسی‌های اخیر دولت درباره این طرح را اعلام کرده و این‌طور که پیداست، نتیجه، کمی متفاوت شده است. ذوالفقاری دراین‌باره گفته است: «بعد از بررسی‌های انجام‌شده قرار است نیروی انتظامی گشت‌های ارشاد را به همان روال قبلی یعنی به‌صورت کاملاً محسوس و آشکار ادامه دهد و غیر محسوس بودن گشت‌های ارشاد مختص امنیت اجتماعی باشد، نه اخلاقی».

اما دراین‌بین آن چیزی که به‌شدت محسوس بود و از چشم‌ها پنهان نماند واکنش شدید شبکه‌های ماهواره‌ای به‌ویژه شبکه بی‌بی‌سی فارسی بود. حساسیت این شبکه بر روی این موضوع بسیار جلب‌توجه می‌کرد تا جایی که هر مخاطبی را به این فکر فرومی‌برد که آیا این شبکه بر روی همه مسائلی که به گفته‌ی خودش آزادی انسان‌ها را محدود کند حساس است؟ یا نه این حساسیت صرفاً آنجاهایی بروز می‌کند که می‌خواهد با حریف خود دست‌وپنجه نرم کند. آیا این شبکه آنجایی که آزادی‌های مردم لندن و سایر شهرهای انگلیس برای حفظ سلطنت ملکه در قرن 21 خدشه‌دار می‌شود همان‌طور واکنش نشان می‌دهد؟

انگلیس بیشتر از هر کشور دیگری در دنیا دوربین‌های مداربسته دارد، این دوربین‌ها به ابزاری برای ورود به حریم خصوصی افراد بدل شده‌اند.
برای بسیاری از مردم این کشور سؤالی بزرگ وجود دارد، اینکه چه کسی پشت دوربین‌های مداربسته است و چه زمان‌هایی به آن‌ها می‌نگرد؟
بر طبق آماری که هفت سال پیش در رسانه‌های این کشور منتشر شد، در انگلستان 4.2 میلیون دوربین مداربسته وجود دارد. شهر لندن بیشتر از هر شهر دیگری در جهان دوربین مداربسته دارد و برای هر هشت ساکن لندن یک دوربین مداربسته نصب‌شده است.

حال خوب است که این شبکه به این پرسش پاسخ دهد که کدام‌یک آزادی را محدود می‌کند گشت نامحسوسی که دیگر هم نامحسوس نیست و به حالت سابق خود برگشته و یا دوربین‌های لندن؟

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در ادامه واکنش‌های متناقض خود، با هم از تروریستی خواندن انفجار اخیر در چابهار خودداری می‌کند.

5 روز قبل