ایران اینترنشنال
272

آشنایی با بنیاد هریتیچ

2 سال قبل

هم رسانی

یکی از مراکزی که به عنوان کمک حال دیپلماسی عمومی ایالات متحده آمریکا محسوب می گردد بدون شک بنیادها و اتاق فکرهای این کشور می باشند؛ یکی از این اتاق فکرها بنیاد هریتیچ است.
به گزارش بی بی سی پرشین، یکی از مراکزی که به عنوان کمک حال دیپلماسی عمومی ایالات متحده آمریکا محسوب می گردد بدون شک بنیادها و اتاق فکرهای این کشور می باشند. یکی از این اتاق فکرها بنیاد هریتیچ است. لذا به علت اهمیت جایگاه این اتاق فکر در دیپلماسی عمومی آمریکا در ادامه سعی بر آن است به معرفی این مرکز تحقیقاتی پرداخته شود. لازم به ذکر است که این مرکز در حوادث پس از انتخابات سال 1388 در ایران به عنوان بخشی از پروژه براندازی جمهوری اسلامی مورد توجه قرار گرفت.
بنیاد فکری هریتیچ یک مرکز تحقیقاتی و آموزشی است که وظیفه اصلی آن تدوین و طرح ریزی مبانی و پایه های سیاست عمومی کاخ سفید می باشد. بنیاد هریتیچ در راستای مأموریت اصلی خود، وظیفه دیگری را پیگیری می کند که آن حفظ و تجدید اصول و ارزش های آمریکایی (سرمایه داری) در جامعه عمومی آمریکا می باشد تا از این منظر، بدنه اجتماعی این کشور با سیاست های کاخ سفید همراه شده و حتی مشارکت سیاسی داشته باشند. بر این اساس، بنیاد فکری هریتیچ با استفاده از امپراتوری رسانه ای نظام سلطه همواره تلاش کرده تا جهت بزرگنمایی ارزش های سرمایه داری، جامعه آمریکایی را طوری نشان دهد که در آن آزادی، فرصت، رفاه، توسعه و ترقی اجتماعی موج می زند. در واقع می توان گفت بنیاد هریتیچ یکی از مهم-ترین دستگاه های دیپلماسی عمومی کاخ سفید است که با غرق کردن افکار عمومی آمریکا و جهان در زرق و برق های پوشالیمدل لیبرال دموکراسی، مسیر تحقق راهبردهای سلطه جویانه نظام سرمایه داری جهانی (صهیونیسم بین الملل) را هموار سازد. همچنین بنیاد فکری هریتیچ تمرکز مطالعاتی عمیقی بر روی تهدیدات و چالش های پیش روی آمریکا دارد.
به طوری که پس از فروپاشی کمونیسم، اسلام و مبانی اسلامی را مهم ترین چالش قرن جدید آمریکایی فرض کرده و با طراحی راهکارهای نرم به مقابله به جهان اسلام همت گماشته است. به گونه ای که اسلام ستیزی و دامن زدن به تروریسم پیش خوانده القاعده در عرصه بین المللی از جمله راهبردهای اساسی بنیاد هریتیچ است. این بنیاد دارای نفوذ قابل ملاحضه ای بر شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای آمریکا و حتی هالیوود دارد. به طوری که گفته می شود سیاست های کاری این رسانه های جمعی توسط مرکز دیپلماسی عمومی بنیاد هریتیچ تدوین و طراحی می گردد. همچنین هریتیچ میزگردها و سمینارهای تخصصی مختلفی را در خصوص رویدادهای مهم آمریکا و جهان برگزار می کند که در آن سیاست مداران نظام سلطه جهانی حضور پیدا می کنند. به عنوان مثال کالین پاول پس از 11 سپتامبر و پیش از حمله نظامی آمریکا به افغانستان و عراق در بنیاد هریتیچ حضور یافت و به دنبال آن طرح ایجاد خاورمیانه بزرگ دموکراتیک در دستور کار کاخ سفید قرار گرفت. بنیاد هریتیچ در خصوص ایران ضمن جذب برخی محققان ایرانی ضد حکومت دینی در ایران، سعی داشته است که با گزارش های خود به مقامات آمریکایی، سیاست خارجی این کشور را در مقابل جمهوری اسلامی تقویت کند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

11 روز قبل