ایران اینترنشنال
274

نگاهی به عملکرد غیر بی طرفانه بی بی سی فارسی در بحران سوریه

2 سال قبل

هم رسانی

زمانی که دومینوی سقوط کشورهای عرب از تونس آغاز شد، پیش بینی رسیدن این موج به سوریه و ایجاد منازعه ای گسترده در سطوح مختلف داخلی، منطقه ای فرامنطقه ای دشوار بود؛ اما ...
به گزارش بی بی سی پرشین، زمانی که دومینوی سقوط کشورهای عرب از تونس آغاز شد، پیش بینی رسیدن این موج به سوریه و ایجاد منازعه ای گسترده در سطوح مختلف داخلی، منطقه ای فرامنطقه ای دشوار بود؛ اما با گذشت اندک زمانی پس از گسترش اعتراضات در سوریه، تلاش بازیگران مختلف منطقه ای و فرامنطقه ای شروع شد. بازیگران منازعه سوریه، در دو طیف طرفداران حفظ وضع موجود و تغییر وضع موجود، در دو نوع دولتی و غیردولتی و در سه سطح داخلی، منطقه ای و فرامنطقه ای قرار می گیرد. در فضای رسانه ای نیز ما با همین دو الگو مواجه بودیم.
در این بین حکایت بی بی سی فارسی به عنوان رسانه ای که ادعای بی طرفی و اطلاع رسانی شفاف دارد حکایت جالبی است. این رسانه که به طور مستقیم از سوی دولت انگلستان هدایت می شود، از سال 2011 به گونه ای تمام قد ضمن اعلام خوشحالی از اعتراض ها در سوریه به حمایت از مخالفان رژیم بشار اسد مشغول شد. اتاق فکر بی بی سی فارسی از طریق برخی رابطین خود در جبهه ی معارضان به پخش چند مستند به نفع تروریست های ضد بشار اسد پرداخت و در اطلاع رسانی خود تخریب سیاست های جمهوری اسلامی را در سوریه همزمان در دستور کار جدی قرار داد.
اتاق فکر بی بی سی فارسی به درستی می دانست که سوریه در سالهای پس از انقلاب اسلامی نزدیک ترین متحد عربی ایران و حلقه ی مهم زنجیره ی مقاومت در منطقه بوده است. سوریه در اصل نقش پل ارتباطی میان کانون محور مقاومت، یعنی ایران و شاخه های محور مقاومت، یعنی حزب الله حماس را ایفا می کند. به رغم نظام های سیاسی بسیار متفاوت ایران و سوریه، دشمنی این دو کشور با عراق در زمان صدام حسین به حفظ این اتحاد کمک کرد. سوریه در طول جنگ تحميلى در برابر جهان عرب قرار گرفته و كمـك‌هايى بـه ايران‌ نمود‌ .اين‌ كشور در محور مقاوت عليه اسرائيل كه از ايران، لبنان و گروه‌هاى‌ جهادى‌ حماس و حزب اللّه تشكيل يافته است، قرار دارد. به عبارت دیگر سوریه پل ارتباطی مهم برای دسترسی به حزب الله لبنان است. همچنین اتاق فکر بی بی سی فارسی به درستی متوجه شده بود که سوریه دروازه استراتژیک ایران به سوی جهان است. سوریه سدی در برابر قدرت آمریکا و اسرائیل است.
سوریه در اتصال راهبردی ایران به منطقه مدیترانه و خاورنزدیک نقشی حیاتی دارد. به همین دلیل، بر خلاف سایر نقاط جهان عرب، ایران با نگاهی متفاوت تحولات سوریه را دنبال کرده است. اهمیت اصلی سوریه برای ایران انتقال حمایت های لجستیکی ایران به حزب الله لبنان است. از دلایل تمایل ایران به ثبات در سوریه، حفظ محور مقاومت منطقه ای و جلوگیری از ظهور دولتی به رهبری سنی ها و همسو با غرب و سعودی ها است. لذا بی بی سی فارسی با درک حساسیت این موضوعات عملاً در خطوط خبری و تحلیلی خود به حمایت از معارضان بشار اسد پرداخت تا بتواند به تضعیف موقیت جمهوری اسلامی بپردازد. به واقع نگاه سیاست زده و غیربی طرفانه بی بی سی فارسی و تلاش آنها برای دفاع از منافع انگلستان که در صف حامیان مخالفان سلفی و سکولار بشار اسد قرار داشت، این رسانه را از اتخاذ موضعی بی طرفانه و رعایت حداقل استانداردهای خبری واداشت. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

14 روز قبل