ایران اینترنشنال
275

بهره برداری های ضد ایرانی غرب از " رضا ضراب "

2 سال قبل

هم رسانی

   رضا ضراب، تاجر ایرانی - ترکی بازداشت شده در آمریکا ...

محاکمه ی " رضا ضراب "، میلیاردر ایرانی ساکن ترکیه در امریکا و تلاش های غرب برای مرتبط دانستن وی و اقدامات مالی و تجاری اش با جمهوری اسلامی ایران، بهانه ی یکی دیگر از گزارش های اخیر شبکه ی فارسی زبان بی بی سی قرار گرفته است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

داستان بازداشت عجیب " رضا ضراب "، میلیاردر ایرانی ساکن ترکیه در آمریکا، محاکمه ی وی با اتهام کمک به دور زدن تحریم های اعمالی علیه جمهوری اسلامی ایران و تلاش های غرب برای مرتبط دانستن وی و فعالیت های مالی و تجاری اش با کشورمان، در چند وقت اخیر همواره یکی از موضوعات مورد استفاده ی رسانه های مختلف ضد ایرانی، از جمله شبکه ی فارسی زبان بی بی سی بوده و هست و در همین راستا، دهم اردیبهشت ماه 1395 نیز شاهد انتشار گزارشی توسط این رسانه ی وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس بوده ایم که با پرداختن به خبر برگزاری دادگاه محاکمه ی " رضا ضراب "، همین مسیر بیان شده را طی کرده است.

بی بی سی فارسی در این گزارش با اعلام این که " رضا ضراب در دادگاهی در نیویورک اعلام بی گناهی کرد "، این گونه می نویسد: « رضا ضراب که ماه پیش در ایالت فلوریدای آمریکا بازداشت شده بود روز چهارشنبه در دادگاه حاضر شده و در برابر اتهامات توطئه برای انجام میلیون ها دلار معاملات مالی برای کمک به دولت و سایر نهادهای ایرانی اعلام بی‌ گناهی کرده است.

به گزارش رویترز او که شهروندی دوگانه ایران و ترکیه را دارد در دادگاهی فدرال در منهتن نیویورک در برابر قاضی ریچارد برمن اعلام بی گناهی کرد.

بنجامین، برفمن وکیل آقای ضرابی، در مقابل دادگاه به خبرنگاران گفت:‌ "خوشحالیم که آقای ضراب بالاخره وارد نیویورک شده تا بتوانیم دفاع از او در این پرونده را شروع کنیم. معتقدیم که امکان دفاع از او در مقابل این اتهامات وجود دارد."

براساس ادعانامه ای که در منهتن نیویورک تسلیم دادگاه شده رضا ضراب، ۳۳ ساله، کارمندش کاملیا جمشیدی ۲۹ ساله، و حسین نجف ‌زاده، ۶۵ ساله کارمند ارشد یک شعبه بانک ملت ایران، متهم به تلاش برای انجام صدها میلیون دلار معاملات مالی در نقض تحریم های آمریکا علیه ایران هستند.

از اتهامات آنها توطئه برای کلاهبرداری از دولت آمریکا، نقض قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین المللی، توطئه برای کلاهبرداری بانکی، و توطئه برای ارتکاب پولشویی است. به گفته مقام های قضایی آمریکا این جرایم ادعایی در فاصله سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ انجام شد.

از میان این سه متهم فقط آقای ضراب در آمریکاست. »

بی بی سی در ادامه نیز آورده است: « آقای ضراب صاحب و مدیر شبکه ای از شرکت ها در ترکیه و امارات متحده عربی، از جمله رویال هولدینگ ای.اس. بود.

به گفته دادستان ها این سه نفر به افراد و نهادهایی در ایران از جمله بانک ملت کمک کردند با انجام معاملات از طریق شرکت های ترکی و اماراتی از تحریم های آمریکا پرهیز کنند.

آقای ضراب در سال ۲۰۱۳ هم در تحولی پر سر و صدا برای دو ماه در ترکیه بازداشت شد که بخشی از یک تحقیقات فساد دولتی بود اما آزاد شد.

به گزارش رویترز دادستان های ترک او را متهم کرده بودند که به همراه سه وزیر وقت دولت ترکیه در انتقال پول ایران از طریق قاچاق طلا دست دارند. »

اما در خصوص این موضوع، بایستی به بررسی چند نکته ی اساسی پرداخت؛ نکاتی که در موضوعاتی مختلف از جمله نحوه و دلیل بازداشت " رضا ضراب " در آمریکا، بازداشت وی در ترکیه و آزاد شدنش، ارتباطات وی با مقامات دولتی در ترکیه و ...، بیش از پیش واقعیت ها را برای ما آشکار خواهند ساخت.

همان طور که رسانه های مختلف جهان از جمله " المانیتور " در بررسی و تحلیل های خود از این موضوع ارائه کرده اند و شواهد نیز به ما نشان می دهد، وی ارتباط بسیار نزدیکی با مقامات ارشد دولت اردوغان در ترکیه داشته و فسادهای مالی گسترده ای را با همکاری آن ها انجام داده است که به همین دلیل نیز چندی قبل از بازداشت در آمریکا، در پی رسوایی برخی از مقامات دولتی در ترکیه به زندان افتاده اما با تلاش های اردوغان و دولتش آزاد می شود.

وی در حرکتی عجیب با وجود این که اطلاع داشت در آمریکا از وی به عنوان شخصی که برای دور زدن تحریم های ضد ایرانی فعالیت کرده است، یاد می شود و یقینا پس از ورود به خاک ایالات متحده بازداشت خواهد شد، پس از آزادی در ترکیه به آمریکا سفر می کند و به نوعی خود را تسلیم این کشور می کند که بعضی از کارشناسان این تسلیم شدن به آمریکا را از سوی " رضا ضراب " به دو دلیل دانسته اند که یکی فرار از ترکیه و رسوایی هایی بوده است که به بار اورده است و دلیل دیگر نیز دور شدن از ایران است که به طور جدی قوه ی قضائیه آن، پرونده ی فسادهای وی و شریک و رفیقش " بابک زنجانی " را دنبال کرده و حتی برای شریکش حکم " اعدام " نیز صادر کرده است.

بعلاوه، آمریکایی ها نیز در معامله ای که یقینا قبل از سفر " ضراب " به این کشور و بازداشتش با وی انجام داده اند، در ازای حفاظت از وی و اموالش در جریان رسوایی های اخیر ترکیه و ایران، دو هدف عمده را دنبال کرده اند که مهمترین آن بهره برداری از وی در جریان سیاست های ضد ایرانی همیشگی شان بوده است و در کنار آن نیز به تحت فشار قرار دادن اردوغان و دولتش در ترکیه نیز از طریق این شخص، یقینا یکی دیگر از استفاده هایی بوده است که از این تاجر ایرانی – ترکی خواهند داشت.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»

8 روز قبل