ایران اینترنشنال
276

عزاداری بی بی سی برای یک پزشک سوری

2 سال قبل

هم رسانی

   دکتر محمد وسیم معاذ، پزشک سوری کشته شده در حلب ...

مرگ یکی از پزشکان فعال در سوریه در اثر اصابت موشک به حوالی بیمارستانی در شهر حلب سوریه، به بهانه ای تبدیل شد تا شبکه ی فارسی زبان بی بی سی به دلسوزی های ظاهری خود در قبال ملت سوریه و فضاسازی علیه دولت بشار اسد ادامه دهد ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

 دلسوزی های ظاهری رسانه های مختلف غربی در قبال مردم سوریه و در کنار آن فضاسازی های جهت دارشان بر ضد دولت قانونی و مردمی بشار اسد در این کشور، همواره یکی از معمول ترین گزارش ها و برنامه های این رسانه ها در خصوص موضوعات مربوط به این کشور بوده و هست.

در همین راستا، اخیرا شاهد انتشار گزارشی توسط شبکه ی فارسی زبان بی بی سی بوده ایم که طی آن، این بار با بهانه ی مرگ یکی از پزشکان فعال در سوریه در اثر اصابت موشک به حوالی بیمارستانی در شهر حلب، اهداف ذکر شده در بالا، یعنی هم دلسوزی دروغین برای وضعیت مردم سوریه و هم فضاسازی علیه دولت این کشور را دنبال نموده است.

بی بی سی فارسی در گزارش مذکور با این تیتر احساسی که " دکتر معاذ دیگر کودکان حلب را درمان نمی ‌کند "، از همان ابتدا احساسات مخاطبین خود را برای اثرگذاری بیشتر بر افکارشان درگیر کرده و می نویسد: « دکتر محمد وسیم معاذ، یکی از آخرین پزشکان اطفال باقی ‌مانده در شهر حلب در سوریه در جریان حملات هوایی به بیمارستانی در این شهر در روز چهارشنبه ۲۷ آوریل (۸ اردیبهشت) کشته شد.

حمله به بیمارستان قدس شهر حلب به کشته شدن دست کم ۱۴ بیمار و ۳ دکتر منجر شد.

به گفته یکی از نمایندگان سازمان پزشکان بدون مرز آقای معاذ از سال ۲۰۱۳ میلادی در این بیمارستان به کار طبابت مشغول بود.

پیامی که یکی از همکاران او در فیسبوک در گرامیداشت یاد این پزشک منتشر کرده تاکنون بیش از ۲۳ هزار بار به اشتراک گذاشته شده است.

دکتر حاتم، رئیس بیمارستان کودکان حلب در این پیام از حس انساندوستی و شجاعت دکتر معاذ تقدیر کرده است.

به گفته او، دکتر معاذ ۳۶ ساله در طول روز در بیمارستان کودکان و در شب هم در بخش اورژانس بیمارستان قدس کار می کرد.

رئیس بخش بیمارستان کودکان حلب در بخش دیگری از پیام فیسبوکی خود گفته: "او (دکتر معاذ) مهربان بود و رفتاری دوستانه داشت. او عادت داشت که با تمام کارکنان شوخی کند... او محبوب ترین پزشک بیمارستان ما بود."

یکی دیگر از همکاران دکتر محمد معاذ به بی بی سی گفت: "او یکی از بهترین دوستان من بود ، او ۳۶ ساله و مجرد بود و تصمیم داشت پس از پایان جنگ ازدواج کند." »

این شبکه ی سلطنتی انگلیسی در ادامه نیز آورده است: « به گفته سازمان پزشکان بدون مرز بیمارستان قدس در بین مردم شناخته شده بود.

بیمارستان های شهر حلب پیش از این هم هدف حمله قرار گرفته اند.

در اوایل ماه جاری میلادی یکی از پزشکان سوری به بی بی سی گفت که ۲۵ پزشک در شهر حلب به کار مشغولند.

منابع محلی، جنگنده های سوری و روسی را در این حمله مقصر دانسته اند. »

این در حالیست که نه تنها منبع موثقی برای متهم کردن روسیه و دولت بشار اسد برای حمله به این بیمارستان و مناطق مسکونی شهر حلب وجود ندارد، بلکه در طرف مقابل اسناد و شواهد بسیاری وجود دارد که گویای حملات خمپاره ای و ... تروریست ها به این مناطق هستند؛ شواهدی که بی بی سی و دولت های مورد حمایتش هیچ گونه واکنشی به آن نشان نداده و نمی دهند.

شواهد موجود از شدت یافتن حملات خمپاره ای تروریست ها به مناطق مسکونی و غیر نظامی حلب در چند وقت اخیر خبر می دهند که بر اساس آن، جان تعداد قابل توجهی از مردم سوریه در این مناطق گرفته شده و بسیاری نیز مجروح شده اند؛ از این جمله می توان به حمله ی خمپاره ای روز جمعه ی گذشته ی این تروریست ها به مسجدی در این شهر اشاره کرد که طی آن بیش از پانزده نفر شهید و بیش از 30 نفر مجروح شدند؛ و یا در نمونه ای دیگر، به اذعان مقامات بیمارستان حلب، در طی حملات خمپاره ای همین امروز (یکشنبه، دوازدهم اردیبهشت ماه 1395)  تروریست ها به مناطق مسکونی حلب، بیش از 6 نفر کشته و بیش از چهل نفر به شدتع مجروح شده اند.

اما گویا جان این مردم سوری آن چنان ارزشی برای بی بی سی و دولت های بالا دستی اش ندارد که هیچ واکنشی به این جنایات نشان نداده و نمی دهند.

در خصوص حمله به بیمارستان این شهر نیز، در کنار این که مقامات مختلف نظامی روسیه و دولت سوریه، شدیدا نقش داشتن در آن را رد کرده اند و به وضوح اعلام کرده اند که از طرف آن ها هیچ گونه حمله ای به این بیمارستان صورت نگرفته است، همچنان عامل اصلی آن ناشناخته باقی مانده است.

بر اساس آن چه در بالا نیز اشاره شد، به راحتی می توان فهمید که اگر بی بی سی نیز به این موضوع واکنش نشان می دهد و برای پزشک سوری رخت عزا به تن می کند، دلیلش دلسوزی و ناراحتی از مرگ این پزشک و عدم امکان مداوای کودکان حلب در نبود او، نبوده است؛ این پزشک شریف سوری نیز که جان خود را در مسیر کمک به هم وطنانش از دست داده است، یقینا اگر زنده بود تأیید می کرد که حاضر نیست پس از مرگش، امثال بی بی سی که برای جام مردم کشورش اندک ارزشی قائل نمی شوند، برای وی دل بسوزانند و این گونه عزاداری کنند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

14 روز قبل