ایران اینترنشنال
277

شصت‌دقیقه‌ای که بی‌بی‌سی سانسور کرد + ویدیو

2 سال قبل

هم رسانی

   10:38

بی‌بی‌سی را به هر صفتی بشناسیم من‌بعد باید او را به‌عنوان یک رسانه خودسانسور گر هم معرفی کنیم

به نظر بی‌بی‌سی با این حرکت کم‌سابقه خود یعنی دعوت از یک چهره اصول‌گرا در فضای سیاسی ایران برای ارائه تحلیل دو هدف عمده را دنبال می‌کند: اولی ارائه تصویری بی‌طرف و طرفدار آزادی و دوم کمک به بیشتر دیده شدن این مستند

بی‌بی‌سی را به هر صفتی بشناسیم من‌بعد باید او را به‌عنوان یک رسانه خودسانسور گر هم معرفی کنیم. رسانه‌ای که ادعا دارد برای پوشش آزادانه اخبار تأسیس‌شده است تا مردم بتوانند آزادانه به اخبار و اطلاعات دسترسی داشته باشند امروز علاوه بر سانسورهایی که شاید دیگر تبدیل به یک اصل حرفه‌ای در این رسانه شده باشد و درواقع باید از آن به‌عنوان یک پروتکل یادکرد به‌راحتی اقدام به خودسانسوری می‌کند. اگر بپذیریم که این رسانه خود را سانسور کرده است لطف بزرگی در حق آن کرده‌ایم زیرا که اتفاقی که در این شبکه افتاده که شاید مسبوق به سابقه هم باشد درواقع حذف و یا به عبارتی بایکوت یک برنامه زنده است.

شرح واقعه:

داستان از آنجایی شروع می‌شود که بی‌بی‌سی هفته گذشته مستندی تحت عنوان "مدافعان اسد" به کارگردانی "فریبا صحرایی" خبرنگار این شبکه را بر روی آنتن برد که به موضوع فاطمیون (مدافعان افغانی حرم در سوریه) و شرایط اعزام آن‌ها از ایران می‌پرداخت. که البته این مستند با اصول اولیه مستندسازی فاصله‌ای از زمین تا به آسمان داشت و درواقع مصاحبه خانم خبرنگار بود با سه تن از افغانی‌هایی که در اروپا پناهنده شده‌اند که هر سه از وضعیت زندگی و شرایط برخورد با آن‌ها در ایران گله داشته و نتیجه‌گیری این مستند این بود که کسانی که در لشگر فاطمیون می‌جنگند و جان خود را در کف دست گرفته تنها برای بهره‌مندی از شرایط مادی و بهتر شدن شرایط زندگی در ایران تن به این ماجرا می‌دهند.

ازآنجایی‌که این مستند با اعتراض شدید جامعه افغان‌ها در شبکه‌های مجازی و... روبرو شد و ازآنجایی‌که بی‌بی‌سی به دنبال نشان دادن خود به‌عنوان یک شبکه آزاد است در برنامه شصت دقیقه دوشنبه 13 اردیبهشت 95 از آقای "محمدحسین جعفریان" (مستندساز و تحلیل‌گر مسائل افغانستان) دعوت کرد تا تحلیل خود را در خصوص این مستند ارائه دهد. که به نظر بی‌بی‌سی با این حرکت کم‌سابقه خود یعنی دعوت از یک چهره اصول‌گرا در فضای سیاسی ایران برای ارائه تحلیل دو هدف عمده را دنبال می‌کند: یک همان است که در بالا به آن اشاره شد یعنی ارائه تصویری بی‌طرف و طرفدار آزادی و دوم کمک به بیشتر دیده شدن این مستند، اما شاید بی‌بی‌سی هم‌فکر نمی‌کرد که آقای جعفریان به این خوبی به‌خوبی بتواند این به‌ظاهر مستند را زیر سؤال ببرد و با ارائه تحلیلی دقیق و متقن اهداف این شبکه را هم نقش بر آب کند. بی‌بی‌سی که خود را بازنده اصلی این ماجرا می‌دید اقدام به انتحار دیگر کرد و آن سانسور و درواقع بایکوت برنامه خود بر روی وب‌سایت این شبکه بود. یعنی در آرشیو بی‌بی‌سی دیگر شصت دقیقه 13 اردیبهشت 95 موجود نیست.

و در پایان خوب است بدانید که اتفاقاً خود این شبکه چندی پیش در یادداشتی تحت عنوان" چرا نباید خودسانسوری کرد؟" به مذمت این فعل پرداخته بود.

 


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

11 روز قبل