ایران اینترنشنال
278

دستگيری صاحب‌خانه به‌جای دزد!

2 سال قبل

هم رسانی

   03:00

ماجراي 2 ميليارد دلار ايراني كه توسط آمریکایی‌ها تصاحب‌شده يك دزدي آشكار بود كه مقامات ايراني هم نسبت به آن موضع صریح گرفتند.

بی‌بی‌سی فارسي هم اين خبر را پوشش داد. آن‌هم به‌صورت وسيع در چند  نوبت خبري در يك هفته گذشته .

  یک‌راه آن بود که درباره قوانين بین‌المللی كه می‌تواند مبناي حقوقي شكايت ايران باشد  صحبت كند. یک‌راه آن بود که با خبرنگارش در امريكا  ارتباط برقرار كند و درباره نظام حقوقي امريكا  بپرسد كه چنين اجازه‌ای را داده است. حتي می‌توانست بگويد امريكا چرا این‌گونه پول‌های ايران را گرفته و ماجراي  انفجارهاي لبنان چه بوده است.

اما بی‌بی‌سی فارسي اصلاً سراغ اين سوژه‌ها نرفت. او  طبق معمول كار خودش را كرد. شيوه خبري اين شبكه  گرفتن صاحب‌خانه به‌جای دزد بود. در اين شگرد رسانه‌ای ، به‌جای آنكه درباره چرايي دزدي صحبت شود  به اختلافات و عصبانیت‌هایی پرداخته می‌شد كه بعد از يك دزدي بين اعضاي خانواده رخ می‌دهد.

 بی‌بی‌سی فارسي در چهار شب به‌طور مفصل به واکنش‌های روحاني و احمدی‌نژاد پرداخت. آن‌ها اصل ماجراي دو ميليارد دلار را رها كردند و  سعي كردند نشان دهند در داخل كشور گروه‌های سياسي به جان هم افتاده‌اند.

 جالب آن است كه مسئله دو ميليارد هيچ ارتباطي با برجام  ندارد. اما بی‌بی‌سی  نيمه از گزارش‌ها و مصاحبه‌های خود  پيرو اين خبر را به  مخالفان و موافقان  برجام گره زد. هيچ صحبتي هم از امريكا و خوب يا بد بودن عمل آن‌ها نشده است.

 پوشش خبري  اين مسئله در هفته گذشته يك نمونه كامل براي درك سیاست‌های بی‌بی‌سی فارسي است. لطفاً بشنويد:

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

11 روز قبل