ایران اینترنشنال
279

آنچه محمدحسین جعفریان در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی نگفت

3 سال قبل

هم رسانی

   محمدحسین جعفریان

مصاحبه مستندساز سابق ایرانی با تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی دارای نقص‌هایی بود.

اگرچه محمدحسین جفریان گفت چرا خانم صحرایی به افغانستان نمی‌رود و از افغان‌هایی که ظاهراً برای کار به عربستان می‌روند اما به جنگ یمن فرستاده می‌شوند گزارش تهیه نمی‌کند یا اینکه چرا بی‌بی‌سی مصوبه مجلس ایران دردادن تابعیت به افغان‌های شهید را ملامت می‌کند در حالی خود صاحب شبکه بی‌بی‌سی (دولت انگلیس) به مترجمان افغانی یا کسانی که به انگلیس خدمت می‌کنند تابعیت و خون‌بها می‌دهد، اما نکته مهم‌تری را از یاد برد.

اگرچه محمدحسین جعفریان گفت چرا فریبا صحرایی تنها با چند متقاضی پناهندگی مصاحبه می‌کند و کسانی که باعلاقه رفتن‌اند را سانسور می‌کند و مغالطه تعمیم جز به‌کل می‌کند (عقاید مذهبی و فرهنگ سنتی مردم افغانستان را نادیده گرفته است) اما از ذکر حقیقتی دیگر بازماند.

آنچه در ابتدای این شبه مستند بیان‌شده مصاحبه با نوجوانی افغانی در هلند است که از عدم مجوز تحصیل برای کودکان افغان شکایت دارد که با ادامه همین مصاحبه نیز به پایان می‌رسد. دراین‌باره در ایران نکته‌ای کلیدی نادیده گرفته‌شده است.

گفته‌شده است در سال تحصیلی ۹۰–۱۳۸۹، ۴۰۰ هزار کودک افغانستانی در ایران از تحصیل بازمانده‌اند. البته دولت ایران اخیراً اعلام کرده است همه مهاجران افغان (حتی کسانی که غیرقانونی به ایران آمده‌اند) حق تحصیل‌دارند و شرایط و امکانات برای تحصیل کودکان افغان مهیاست.

در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴، رهبر ایران به‌صورت مشخص دستور داد که:

 «هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به‌صورت غیرقانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل بازبمانند و همه آن‌ها باید در مدارس ایرانی ثبت‌نام شوند».

با پیگیری‌های نهاد ریاست جمهوری و وزارت آموزش‌وپرورش از سال تحصیلی ۹۳–۹۴ از دانش آموزان اتباع خارجی مقیم ایران، وجهی بابت ثبت‌نام در مدارس اخذ نمی‌شود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

رشد 6 برابری جرایم متعصبانه علیه مسلمانان در انگلستان در ادامه جواسلام هراسی در انگلستان و علی رغم سانسور بی‌بی‌سی فارسی رسانه های انگلیسی گزارش دادند که جرائم متعصبانه علیه مسلمانان در این کشور بعد از وقوع حمله تروریستی نیوزیلند – که در آن ۵۰ نمازگزار کشته و بیش از ۳۰ تن دیگر مجروح شدند – ۶ برابر افزایش یافته است.

8 روز قبل