ایران اینترنشنال
281

تعریف بی‌بی‌سی از کارآفرینی و اشتغال‌زایی جوانان چیست؟

3 سال قبل

هم رسانی

   بی بی سی

اخیراً بی‌بی‌سی فارسی گزارشی در مورد اشتغال‌زایی جوانان در اینستاگرام، در سایت خود منتشر کرد که در آن گزارش با دختری هجده نوزده‌ساله مصاحبه شده بود.

کار و حرفه‌ی اصلی آن دختر جوان سیاه‌پوست این بود که با پوشیدن برندهای معروف پوشاک و عکس‌هایی که از خودش می‌گرفت و در صفحه‌ی اینستاگرامش منتشر می‌کرد و به‌اصطلاح خودش، لایک های چند صدهزاری دریافت می‌کرد، توانسته بود پول زیادی به دست آورد، درحالی‌که قبلاً پول چندانی نداشته است.

گزارشگر بی‌بی‌سی که در خلال یک رابطه‌ی صمیمانه با این دختر جوان، در منزل او و در اتاق‌خوابش حضور داشت و کنار او روی تخت خوابش دراز کشیده بود، از او می‌خواست که در رابطه باکار مهم و به‌ظاهر جذابش، بیشتر توضیح دهد و او به این اشاره می‌کرد که او حتی نیازی به فکر کردن در مورد اینکه چه باید بپوشد و چه نباید بپوشد ندارد، چون صاحبان نمانام‌ها (برندها) برای او تصمیم می‌گیرند و لباسی را که باید بپوشد و با آرایشی خاص و با ژست‌های گوناگون، از خودش عکس بگیرد را انتخاب می‌کنند و او اطاعت می‌کند و این‌گونه شده بود که دختر جوان موردتوجه بی‌بی‌سی، از بی‌پولی نجات‌یافته و پول زیادی به دست آورده بود.

حالا سؤال اصلی که در ذهن یک مخاطب هوشیار و به‌خصوص مخاطبان جوان ایجاد می‌شود این است که آیا سطح یک جوان را در اشتغال‌زایی باید این‌قدر پایین آورد؟ آیا تنها یک مانکن بودن برای صاحبان سرمایه اندر جذاب است؟ آیا هویت مستقل یک جوان، به‌خصوص دختران جوان این‌گونه شکل می‌گیرد که تنها با پوشیدن بدون فکر یک مارک معروف خارجی و لایک گرفتن بالا در فضای مجازی پولدار شوند؟ آیا ارزش کار اقتصادی و کارآفرینی به این قبیل فعالیت‌هاست یا کارهای ارزشمندتر، مفیدتر و جذاب‌تری هم از قبیل تولید و خودکفایی وجود دارد؟

خوب است بی‌بی‌سی به این پرسش پاسخ دهد که چرا تاکنون به سراغ فلان تولیدکننده و یا فلان کارآفرین موفق و جوان نرفته؟ تا الگویی موفق را به جوانان ایرانی معرفی کند. پاسخ خیلی ساده است اگر یک آدم منصف و صادق پای این‌گونه برنامه‌های بی‌بی‌سی بنشیند به‌راحتی متوجه می‌شود که بی‌بی‌سی به دنبال تغییر سبک زندگی جوان ایرانی است.

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

رشد 6 برابری جرایم متعصبانه علیه مسلمانان در انگلستان در ادامه جواسلام هراسی در انگلستان و علی رغم سانسور بی‌بی‌سی فارسی رسانه های انگلیسی گزارش دادند که جرائم متعصبانه علیه مسلمانان در این کشور بعد از وقوع حمله تروریستی نیوزیلند – که در آن ۵۰ نمازگزار کشته و بیش از ۳۰ تن دیگر مجروح شدند – ۶ برابر افزایش یافته است.

8 روز قبل