ایران اینترنشنال
282

تعداد روحانیون مجلس دهم و مغالطه بزرگ‌نمایی بی‌بی‌سی

2 سال قبل

هم رسانی

   صفحه دو

اخیراً بی‌بی‌سی فارسی در برنامه صفحه دو خود پس برگزاری دور دوم انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی به تحلیل شرایط مجلس آینده و جهت‌گیری‌های این مجلس پرداخت.

وقتی بدون قصد و غرض خاصی بخواهیم خبری را بازگو کنیم و مطلب را به اطلاع دیگران برسانیم، طبیعی است که بر هیچ‌یک از الفاظ و کلمات یا ابعاد محتوایی آن خبر تکیه و تأکید نمی‌کنیم؛ اما اگر در بازگو کردن آن خبر قصد و غرض خاصی داشته باشیم و هدف خاصی را دنبال کنیم، سعی خواهیم کرد که آن مطلب را به‌گونه‌ای بیان کنیم که آن قصد و غرض و هدف خاص هر چه بیشتر و بهتر تأمین شود.

زمینه ارتکاب مغالطه بزرگ‌نمایی نیز در همین‌جاست، زیرا تلاش برای برجسته کردن بعضی از ابعاد یک خبر یا پیام، آن را از حالت طبیعی خارج می‌کند و احتمالاً باعث می‌شود که متضمن معانی غیرواقعی و نادرستی شود.

اخیراً بی‌بی‌سی فارسی در برنامه صفحه دو خود پس برگزاری دور دوم انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی به تحلیل شرایط مجلس آینده و جهت‌گیری‌های این مجلس پرداخت.

در این برنامه کارشناس و تحلیل‌گر بی‌بی‌سی برای آنکه ترکیب مجلس آینده را کاملاً متفاوت نسبت به سایر مجالس نشان دهد سعی کرد با ارائه یک سری از آمارها این مجلس را متفاوت و دارای زاویه جدی با نظام معرفی کند.

اما یکی از آمارهایی که بی‌بی‌سی سعی کرد بر روی آن مانور دهد تا بتواند این تفاوت را جدی نشان دهد نسبت تعداد روحانیون رأی آورده در این مجلس نسبت به مجالس گذشته بوده است همچنین این شبکه با تأکید برافزایش حضور زنان در این مجلس آن را یک پیروزی بزرگ قلمداد کرد.

سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا واقعاً تحلیل‌گر بی‌بی‌سی دچار عدم فهم در تحلیل است یا اینکه وی از بیان این آمارها و بزرگ کردن بیش‌ازحد آن‌ها به دنبال اهداف دیگری است؟

پیش از اینکه به قسمت دوم سؤال فوق که اتفاقاً مهم‌تر از قسمت اول است پاسخ دهم، قصد دارم در اصلی که ایشان تحلیل‌گر دقیقی بوده یا نه تشکیک ایجاد کنم، چون‌که هر تحلیل گری می‌داند و به این مسئله واقف است که مردم در این انتخابات به شخص و یا حتی فراتر از آن به یک گفتمان مشخص رأی نداده‌اند مردم در این انتخابات به لیست رأی داده‌اند حال تو آن لیست می‌خواهد روحانی باشد و یا روحانی نباشد. به همین دلیل است که در لیست سی نفره امید که در تهران رأی کامل را به خود اختصاص داده تنها دو نفر روحانی وجود داشت و هر دو نفر به مجلس راه پیداکرده‌اند و همین‌طور در لیست موسوم به اصول‌گرایان که در مشهد رأی کامل را اختصاص داده بود بازهم دو روحانی وجود داشتند و هر دو روحانی به مجلس راه پیداکرده‌اند با این تفاوت که لیست مشهد پنج نفره بود؛ و این نشان می‌دهد که مردم به‌هیچ‌عنوان شخصی رأی ندادن و یا به یک صنف خاص رأی ندادن، مردم همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد حتی گفتمانی هم‌رأی ندادن که اگر چنین بود باید با توجه به گفتمان حاکم که اکثر تحلیل گران به آن اشاره داشتن یعنی گفتمان اقتصادی به افراد اقتصادی برای ورود به مجلس رأی می‌دادند که هرگز چنین نشد و حتی در تهران باآنکه لیست اصول‌گرایان دارای اقتصاددانان برجسته‌ای همچون احمد توکلی بود به‌هیچ‌عنوان رأی نیاورند.

اما اینکه چه هدفی بی‌بی‌سی از این تحلیل دنبال می‌کند کاملاً مشخص است، این شبکه با نشان دادن روحانیون به‌عنوان نماد نظام به دنبال این است که این‌گونه القا کند که مردم به‌نظام رأی ندادند؛ که این امر هم به‌شدت مذموم است زیرا که اصل حضور مردم پای صندوق‌ها یعنی رأی به این نظام و حال‌آنکه بی‌بی‌سی نمی‌تواند این حضور را کمرنگ کند به دنبال مخدوش کردن رأی مردم است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

14 روز قبل