ایران اینترنشنال
284

پافشاری معنادار بی بی سی بر رفع حصر سران فتنه

2 سال قبل

هم رسانی

   میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی، سران فتنه سال 1388

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی، بار دیگر با انتشار گزارشی، بر لزوم آزادی و رفع حصر سران فتنه سال 1388 در کشورمان تأکید کرده است؛ تأکید و پافشاری که بسیار معنادار بوده و از سیاست های ضد ایرانی مدیران این شبکه ناشی می شود ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

در طول سال های اخیر، همواره یکی از پر کاربردترین بهانه های ضد ایرانی شبکه ی فارسی زبان بی بی سی، موضوع خصر سران فتنه سال 1388 و تأکید بر لزوم رفع حصر و آزادی کامل آن ها بوده است که هر بار به بهانه ای جدید طرح شده و مورد انتشار قرار گرفته است.

اصرارها و پافشاری های این شبکه ی وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس بر لزوم فع حصر این فتنه گران، در حالی بارها و بارها تکرار می شود که کاملا معنادار بوده و از سیاست های کلی مدیران بالادستی این شبکه در قبال مردم و جامعه ی ایرانی و نظام جمهوری اسلامی ایران، ناشی می شود.

بی بی سی فارسی اخیرا نیز در گزارشی همین مسیر را طی کرده و با این ادعا که آزادی سران فتنه خواست اکثریت مردم ایران و دلیلی برای امیدواری آن ها به آینده است، با اعلام این موضوع در تیتر گزارش خود که « نامه چند نماینده سابق به رهبر ایران: با رفع حصر بگذارید امید مردم پایدار بماند »، می نویسد: « چند نماینده سابق مجلس ایران در نامه ‌ای به آیت ‌الله علی خامنه ‌ای، رهبر ایران، خواهان پایان حصر خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد شده ‌اند.

نویسندگان نامه با اشاره به بحران‌ های جهانی، منطقه‌ ای و داخلی گفته‌ اند ایران نیازمند وحدت ملی است و بر این مبنا از آیت ‌الله خامنه ‌ای خواسته‌ اند که با پایان دادن به وضعیت "خلاف قانون" حصر آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد اجازه دهد "امید مردمی که با شرکت در انتخابات اخیر دلبستگی خود را به اصلاح و پیشبرد امور از طرق قانونی و مسالمت ‌آمیز نشان داده ‌اند پایدار بماند."

در این نامه از آقای خامنه ‌ای خواسته شده است که اگر اصرار به ادامه حصر رهبران جنبش سبز دارد اجازه بدهد درخواست مهدی کروبی برای تشکیل دادگاه علنی اجرایی شود. »

بی بی سی در ادامه نیز برای اثبات بی گناهی این سران فتنه، تأکید می کند: « چند هفته پیش مهدی کروبی با انتشار نامه‌ ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهور، نوشت: "نه از شما طلب رفع حصر دارم و نه این کار را در اختیار شما می ‌دانم. لیکن از شما می‌ خواهم براساس تکلیفی که قانون اساسی و مردم برعهده‌ تان گذاشته ‌اند، از حاکمیت مستبد بخواهید تا دادگاه علنی من، مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی، ولو با ترکیب مورد نظر ارباب قدرت را تشکیل دهد."

چند نماینده سابق مجلس در حمایت از درخواست آقای کروبی خواسته او را "در خواست مستدل و منطقی" دانسته ‌اند و با ارجاع به قانون اساسی ایران گفته ‌اند نمی ‌توان افراد را از حق محاکمه عادلانه محروم کرد.

پایان دادن به حصرها و آزادی زندانیان سیاسی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی بود. »

اما به دلیل تکراری بود طرح این ادعاها، ما پیش تر بارها در خصوص این ادعا که آزادی سران فتنه خواست مردم کشورمان است، سخن گفته ایم و خود بی بی سی و طرفداران این جریان نیز می دانند که اکثریت مردم ایرانف همان گونه که در نهم دی ماه 1388 با اتحاد، خودجوش و یک صدا فریاد زدند، از این مجرمین و طیف تفکراتشان متنفر هستند.

بعلاوه جدای از این موضوع که حصر خانگی این سران فتنه با دردسترس بودن بهترین امکانات و شرایط زندگی، سلامت و رفاهی برایشان، غیر قانونی نبوده و کاملا به نفع ان ها نیز می باشد، اگر به قانون آگاهی داشته باشیم و جرایم و رفتارهای این افراد را با بند بند قانون کشورمان مطابقت دهیم، یقینا درک خواهیم کرد که در صورت محاکمه در دادگاهی عادل و رسمی، نتیجه و حکم صادره شدیدتر از این چیزی که الان در حال اعمال است، خواهد بود.

مطابق ماده 183 قانون مجازات اسلامی، «هر کس که برای ایجاد رعب و هراس و سلب آزادی و امنیت مردم دست به اسلحه ببرد، محارب و مفسد فی‌الارض می‌باشد»؛ طبق تبصره 3 این ماده «میان سلاح سرد و سلاح گرم فرقی نیست». هم‌چنین مطابق ماده 187 همین قانون «هر فرد یا گروهی که طرح براندازی حکومت اسلامی را بریزد و برای این منظور اسلحه و مواد منفجره تهیه کند و نیز کسانی که با آگاهی و اختیار امکانات مالی مؤثر یا وسایل و اسباب کار و سلاح در اختیار آنها بگذارند محارب و مفسد فی‌الارض می‌باشند».

همچنین مطابق ماده‌687  این قانون، «هر کس در وسایل و تأسیسات مورد استفاده عمومی از قبیل شبکه‌های آب و فاضلاب، برق، نفت، گاز، پست و تلگراف و تلفن و مراکز فرکانس و مایکروویر (مخابرات) و رادیو تلویزیون و متعلقات مربوط به آنها اعم از سد و کانال و انشعاب لوله‌کشی و نیروگاه‌های برق و خطوط انتقال نیرو و مخابرات (کابلهای هوایی یا زمینی یا نوری) و دستگاههای تولید و توزیع و انتقال آنها که به هزینه یا سرمایه دولت یا با سرمایه مشترک دولت و بخش غیردولتی یا توسط بخش خصوصی برای استفاده عمومی ایجاد شده و همچنین در علایم راهنمایی و رانندگی و سایر علائمی که به منظور حفظ جان اشخاص یا تأمین تأسیسات فوق یا شوارع و جاده) نصب شده است، مرتکب تخریب یا ایجاد حریق یا از کار انداختن یا هر نوع خرابکاری دیگر شود بدون آنکه منظور او اخلال در نظم و امنیت عمومی باشد به حبس از 3 تا 10 سال محکوم خواهد شد» که بنا بر تبصره یک همین ماده «در صورتی که اعمال مذکور به منظور اخلال در نظم و امنیت جامعه و مقابله با حکومت اسلامی باشد، مجازات محارب را خواهد داشت».

و ما در ایان فتنه سال 1388 به وفور شاهد این موارد بوده ایم که سران فتنه مدیریت و معاونت در این جرایم را در پرونده ی خود دارند و بنابر این هر شخص عاقلی به جای آن ها بود، حصر در خانه با دسترسی به بهترین امکانات درمانی و پزشکی، دسترسی به بهترین امکانات رفاهیف دیدار با خانواده و اقدام و ... را به محاکمه ی علنی و عادلانه با این جریان و پرونده ی سنگین ترجیح می دهد.

بعلاوه، حسن روحانی، اکنون رئیس جمهور همه مردم ایران اسلامی و رئیس جمهور نظام جمهوری اسلامی ایران است و طبیعتا هم ارزش های این نظام و هم خواست اکثریت مردم ایران که در نهم دی ماه 1388 شاهد نظرات آشکارشان در خصوص فتنه گران بوده ایم، برای وی و دولتش با اهمیت خواهد بود و نباید انتظار داشت که وی این ارزش ها و خواست مردم را بخاطر منافع یک طیف معدود نادیده بگیرد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

14 روز قبل