ایران اینترنشنال
285

بی بی سی: آمریکا القاعده را نابود می کند!

2 سال قبل

هم رسانی

   جان برنان، مدیرکل سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در گزارشی که اخیرا منتشر کرده است، با طرح ادعایی مبنی بر نابودی بیشتر القاعده به دست آمریکا، از عزم جدی این کشور برای مقابله با این تروریست ها خبر داده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

حمله همه جانبه ی ایالات متحده ی آمریکا و هم پیمانان غربی اش از جمله انگلیس به افغانستان و اشغال چندین ساله ی این کشور که همچنان نیز ادامه دارد، با بهانه ی مقابله با تروریست های القاعده آغاز شده است؛ ادعایی که در واقعیت هیچ گاه آن طور که باید محقق نشد و پیگیری نگردید.

با این وجود، شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در یکی از گزارش هایی که اخیرا بر روی وب سایت اینترنتی خود منتشر کرده است، ضمن تأکید بر این ادعا که آمریکا بیشتر القاعده را نابود کرده است، از عزم جدی ایالات متحده برای مقابله با این گروه تروریستی خبر داده است.

بی بی سی فارسی در این گزارش با اعلام این که " آمریکا توانسته بخش بزرگی از القاعده را نابود کند "، می نویسد: « جان برنان، مدیرکل سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) می ‎‌گوید ایالات متحده، توانسته بخش اعظم شبکه " القاعده " را نابود کند.

آقای برنان این اظهارات را در پنجمین سالگرد کشته شدن " اسامه بن لادن " بنیانگذار این شبکه، اعلام کرد.

رئیس سیا با تاکید بر اهمیت سمبلیک و استراتژیک بن لادن گفت: " از بین بردن مسئول اصلی حملات یازده سپتامبر، به نیویورک و واشنگتن اهمیت زیادی داشت. "

وی با اشاره به این موضوع افزود: " کشته شدن ابوبکر بغدادی، رهبر داعش هم، می ‌تواند تاثیری مشابه داشته باشد. "

آقای برنان در عین حال، تاکید کرد که " سازمانهای ضدتروریستی نه با یک سازمان و شبکه، بلکه با یک 'پدیده' روبرو هستند. "

به گفته این مقام آمریکایی این نکته چالشی است که بدلیل پیچیدگی‌ هایش، ممکن است، سالها ادامه داشته باشد. »

اما باید از بی بی سی و همینطور مقامات آمریکایی پرسید که آیا می توان هم از یک گروه حمایت کرد و با ان ها در ارتباط بود و حتی در برخی موارد با آن ها همکاری کرد، اما همزمان مدعی تلاش برای نابودی کامل آن ها نیز بود؟!

افشاگری های " سيبل ادموندز " که از کارکنان پليس اف.بی.آی و مسئول مکاتبات آمريکا با گروه‌هی تندرو بوده است به وضوح واقعیت هایی را برای جهایان برملا می سازد که دیگر جای هیچ شک و شبهه ای باقی نمی گذارد؛ وی با پرده برداشتن از جزئیاتی مربوط به همکاری های بين واشنگتن و گروه ‌های تروريستی مثل القاعده، اذعان نموده است که بن ‌لادن و ايمن الظواهری با ناتو، پنتاگون، وزارت خارجه آمريکا و سيا در بسياری از حملات تروريستی همکاری داشته ‌اند. به گفته اين مأمور اف.بی.آی که مکاتبات بين دو طرف پس از حملات 11 سپتامبر را ترجمه می ‌کرده، اين گروه‌ های تروريستی 3 ماه پس از حملات 11 سپتامبر برای ايجاد بي‌ثباتی در منطقه قفقاز همکاری ‌های خود را آغاز می کنند؛ اين عمليات تحت عنوان عمليات " گلاديو " صورت می ‌گرفت.

این مقام سابق آمریکایی تأکید می کند که " اطلاعات محرمانه‌ ای که طي 11 سال گذشته به دست آورده نشان می ‌دهد آمريکا عمليات تروريستی در قفقاز و آسيای مرکزی را مديريت، تجهيز و حمايت کرده وبن ‌لادن و ايمن ‌الظواهری نيز تحت فرماندهی آمريکا و ناتو مسئول اجرايی اين عمليات بوده است. "

همکاری های القاعده با عربستان سعودی، در زیر نظر و با اطلاع و هدایت آمریکا در یمن نیز سند دیگری بر این واقعیت هاست.

تردیدها، ابهام ها و سوالات بسیاری نیز که کارشناسان مختلف جهان در خصوص زمان و نحوه ی کشتن بن لادن، رهبر پیشین القاعده نیز در جای خود بسیار قابل تأمل است؛ این که چرا دست یافتن به این فرد با آن هم ادعای نظامی و اطلاعاتی آمریکایی ها، به طول انجامید و چرا وی زنده بازداشت نشد و به طرزی عجیب به قتل رسید، بیش از پیش بر این ابهامات می افزاید.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

11 روز قبل