ایران اینترنشنال
286

برابری فتنه گری با آزادی رسانه در نگاه بی بی سی

2 سال قبل

هم رسانی

   لطف الله نجفی زاده - نرگس محمدی

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در گزارشی که به مناسبت روز جهانی " آزادی رسانه " منتشر کرده است، با تقدیر از " نرگس محمدی "، یکی از مجرمان سیاسی در کشورمان، نشان داد که در نگاه آن ها فتنه گری با آزادی رسانه برابری می کند ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکه ی فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در طول چند سال اخیر، همواره به بهانه ها و مناسبت های مختلفی و به شکل ها و روش هایی متفاوت، به حمایت از برخی مجرمین در کشورمان پرداخته است و تلاش کرده است تا رفتار غیر قانونی و مجرمانه ی آن ها را توجیه کرده و در نتیجه مقابله با آن ها را نوعی ظلم از سوی حکومت جمهوری اسلامی ایران نشان دهد.

این بار نیز شاهد انتشار گزارشی توسط بی بی سی فارسی بوده ایم که با بهانه قرار دادن " روز جهانی آزادی رسانه "، به تقدیر و تمجدید از " نرگس محمدی "، یکی از مجرمین سیاسی فعال در جریان فتنه پس از انتخابات دهمین دوره ی ریاست جمهوری کشورمان در سال 1388 پرداخته است و تلاش کرده است تا با فعال رسانه ای خواندن وی، برخورد قضائی با رفتارهای خلاف قانون وی در کشورمان را نقض " آزادی رسانه " معرفی نماید.

بی بی سی در این گزارش که با عنوان « روز جهانی آزادی مطبوعات؛ نرگس محمدی از ایران و نجفی ‌زاده از افغانستان جایزه گرفتند »، این گونه می نویسد: « نهاد گزارشگران بدون مرز که مرکز آن در پاریس است، به لطف ‌الله نجفی ‌زاده، مسئول طلوع ‌نیوز افغانستان و نرگس محمدی، روزنامه ‌نگار و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر ایران دو جایزه قهرمان آزادی اطلاع‌ رسانی را اهدا کرده است.

این نهاد به مناسبت ۳ می، روز جهانی آزادی مطبوعات، این جوایز را به دلیل تلاش‌ های طلوع ‌نیوز در زمینه انعکاس واقعیت‌ ها و دشواری‌ های که نرگس محمدی در زمینه کار روزنامه ‌نگاری و فعالیت‌ های حقوق بشری با آنها رو برو بوده است، به آقای نجفی ‌زاده و خانم محمدی اهدا کرده است.

این جوایز در مراسمی که دیشب در پاریس برگزار شده بود، از سوی آن ایدالگو، شهردار پاریس، اعلام شد.

نرگس محمدی پیش از این در خرداد/جوزا ۱۳۸۹ بازداشت شد و در مهر/میزان ۱۳۹۰ به سه اتهام " اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر و تبلیغ علیه نظام " به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد که این رأی در دادگاه تجدید نظر به شش سال حبس کاهش یافت.

او سوم اردیبهشت‌/ثور ۱۳۹۱برای اجرای حکمش به زندان اوین تهران فراخوانده شد و پس از آن در خرداد/جوزا همان سال به دلایل نامشخصی به زندان زنجان انتقال یافت.

پس از آن، بر اساس تشخیص پزشکان حکم " عدم تحمل کیفر " گرفت و آزاد شد. با این حال او دوباره از اردیبهشت/ثور سال گذشته در زندان به سر می ‌برد. »

نرگس محمدی که یکی از اصلی ترین فعالین جریان فتنه ی پس از انتخابات دهمین دوره ی ریاست جمهوری کشورمان در سال ۱۳۸۸ شناخته می شود، چه در ان ایام و چه پس از ان، همواره در جهت تأمین بهانه ی لازم برای فضاسازی های ضد ایرانی رسانه های غربی از جمله بی بی سی فعال بوده است

وی با عضویت در کانونی کاملا ظاهری و صوری با عنوان " مدافعان حقوق بشر "، در این کانون با همکاری افراد ضد ایرانی سرشناسی مانند شيرين عبادی ، محمدعلی دادخواه ، محمد سيف زاده ، محمد شريف و عبدالفتاح سلطانی و ... با سیاست ها و موضوعات مختلف مربوط به نظام جمهوری اسلامی ایران مخالفت کرده و با به تصویر کشیدن چهره ای ضد حقوق بشری از حکومت کشورمان، مسیر دلخواه دشمنان غربی را هموار نموده اند.

همکاری در تشکیل و شرکت در اجتماعات علیه امنیت ملی کشور و تبانی در این جهت، فعالیت تبلیغی بر علیه نظام جمهوری اسلامی و ... بخشی از اتهامت نرگس محمدی است که به دلیل آن پس از جریان فتنه سال 1388 به یازده سال حبس تعزیری و پس از برگزاری دادگاه تجدید نظر و کاهش محکومیت در نهایت به شش سال حبس محکوم شده بود اما به دلیل بیماری با قرار وثیقه، با لطف و عطوفتی که دستگاه قضائی کشورمان شامل حال وی دانسته است، برای پیگیری درمان در بیرون از زندان، مدتی را آزاد شده و مجددا برای ادامه ی محکومیت به زندان بازگردانده شده است.

گذشته از این، آیا می توان به دلیل فعال رسانه ای بودن به یک فرد یا گروه مصونیت داد و ان ها و فعالیت هایشان را بالاتر از هر قانون و مقررات و اصولی در نظر گرفت؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

11 روز قبل