ایران اینترنشنال
290

چرا بی‌بی‌سی اخبار خان طومان را آن‌گونه که می‌خواهد نشر می‌دهد؟

2 سال قبل

هم رسانی

   خان طومان

گروه‌های مختلف تروریستی و معارضان دولت سوریه با نقض کامل آتش‌بس، برخی مناطق جنوبی شهر حلب ازجمله خان طومان و الخالدیه را به اشغال خود درآوردند.

به گزارش ایرنا، تحرکات جدید گروه‌های تروریستی تکفیری سوریه به‌رغم توافق‌های قبلی پیرامون آتش‌بس صورت گرفت که با هماهنگی مسکو و واشنگتن حاصل‌شده بود.

مسکو و واشنگتن ۲۷ فوریه گذشته در پی توافقی با برقراری آتش‌بس در سوریه موافقت کردند.
از سوی دیگر چهارشنبه گذشته اعلام شد که آمریکا و روسیه در خصوص گسترش آتش‌بس به شهر «حلب» نیز توافق کرده‌اند.

بااین‌وجود این آتش‌بس ساعاتی بیش دوام نیاورد و گروه‌های تروریستی مختلف در ائتلافی یکپارچه خان‌طومان، الخالدیه، ابو رویل، خربه حج عز و دو ارتفاع مسطاوی و دلیش را زیر آتش خمپاره و راکت گرفتند و سرانجام این مناطق را به اشغال خود درآوردند.
از دیدگاه کارشناسان، حملات اخیر گروه‌های تروریستی و معارضان دولت سوریه بیشتر ازآنچه ارزش نظامی داشته باشد، بیانگر فریبکاری و سوءاستفاده از قوانین و قواعد بین‌المللی است.
گروه‌های تروریستی تکفیری موردحمایت قدرت‌های فرا منطقه‌ای با سوءاستفاده از شرایط آتش‌بس موفق به اشغال این مناطق شدند.
درواقع این گروه‌ها از آتش‌بس به‌عنوان ابزاری در جهت مقاصد نظامی بهره گرفتند که البته روشن است از این روش فقط یک‌بار می‌توان استفاده کرد و ازاین‌پس چنانچه توافق آتش‌بسی نیز به دست آید، قطعاً برای تروریست‌ها نمی‌تواند امنیت گذشته را تأمین کند.

پس‌ازاین اتفاقات و تلفاتی که به جبهه مقاومت وارد شد، شبکه‌های مجازی و رسانه‌های حامی تروریست‌ها این تلفات را به‌شدت پررنگ کرده و از آن به‌عنوان شکست بزرگ ایران یادکردند این در حالی است که همان‌طور در بالا به آن اشاره شد این درگیری‌ها در شرایطی دو طرف توافق کرده بودن آتش‌بس را برقرار کنند از سوی تروریست‌ها اتفاق افتاد.

دراین‌بین بی‌بی‌سی فارسی به‌صورت ویژه سعی کرد به پوشش این درگیری‌ها بپردازد و این درگیری‌ها را از لنز دوربین‌های جبهه النصره به تصویر بکشد و قدرت این گروه را در حد یک دولت بالا ببرد که البته با توجه به حمایت‌های کشورهای غربی و جبهه ترکی- عربی از آن‌ها قطعاً بیش از یک دولت هم قدرت و تجهیزات در اختیاردارند به‌ویژه اینکه در خبرهایی که از چند روز پیش منتشرشده بود خبر از ارسال تجهیزات پیشرفته و عبور بیش از سه هزار نفر از تروریست‌ها از سمت مرزهای ترکیه به سمت حلب بود.

عملیات خان طومان که با تجمیع قوای تروریست‌ها صورت گرفت از این منظر قابل‌توجه است که اولاً نقص گسترده و آشکار آتش بست بود و ثانیاً عملیات پیش‌دستانه برای برهم زدن تمرکز جبهه مقاومت بر عملیات بزرگ ادلب که محور اصلی آن از سمت العیس به سمت تفتناز خواهد بود.

درواقع تروریست‌ها تلاش دارند نیروهای مقاومت را به سمت جبهه‌های بالاتر درریف جنوب حلب بکشانند و استهلاک قوا ایجاد کنند.

 پس از دو روز از آغاز درگیری‌های خان طومان تروریست متحمل تلفات سنگینی شده‌اند و از موضع تهاجمی به موضع صد در صد دفاعی رفته‌اند تا حدی که احتمال آزادسازی شهرک نزدیک به نظر می‌رسد اما نکته‌ای که در این میان بدجوری جلب‌توجه می‌کند عدم پوشش این اخبار توسط شبکه‌های غربی هم چون بی‌بی‌سی است. این شبکه که تا 24 ساعت قبل اخبار مربوط به خان طومان را با هیجان نقل می‌کرد اکنون در سکوتی خفت‌بار فرورفته است.

این اولین باری نیست که بی‌بی‌سی از ترفند سکوت رسانه‌ای برای عدم پوشش یک موضع که به نفع آن‌ها و یا هم‌پیمانان آن‌ها نیت استفاده می‌کند و احتمالاً آخرین بار هم نخواهد بود.

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

11 روز قبل