ایران اینترنشنال
291

آموزش زبان انگلیسی و حذف زبان فارسی از امتحانات GCSE, Alevel در انگلیس

2 سال قبل

هم رسانی

   بی بی سی

درحالی‌که بی‌بی‌سی به انعکاس گزینش‌شده‌ای از سخنان رهبر ایران درباره ترویج زبان انگلیسی و واکنش‌ها به آن پرداخت اما نگفت که چه بلایی را دولت انگلیس در چند روز گذشته بر سر زبان فارسی آورده است.

بعد از سخنرانی رهبر ایران در روز معلم بی‌بی‌سی در کانال تلگرامی‌اش به نقل قسمتی از این سخنان درباره زبان انگلیسی پرداخت. بعدازآن سخنان رئیس‌جمهور دراین‌باره را پوشش داد و سپس باز چند روز بعد سخنرانی رهبر انقلاب ایران در همین مورد را پوشش داد. تازه این بار فهرستی از سایر اختلاف‌نظرها هم تهیه‌شده بود؛ اما هیچ توجهی به کشمکش نظام آموزشی انگلیس و ایرانیان مقیم این کشور در مورد همین موضوع نکرد.

 ماجرا ازآنجا شروع شد که در فوریه سال 2015 نهادهای رسمی برگزاری آمون زبان فارسی در انگلیس که در رأس آن‌ها دانشگاه آکسفورد و کمبریج قرارگرفته است نامه‌ای منتشر کردند که چندین زبان ازجمله فارسی را از گردونه خارج خواهند کرد. بعداً معلوم شد فقط زبان فارسی شامل این خروج از گردونه شده است.

بنابراین در پی حذف تصمیم حذف امتحانات رسمی زبان فارسی در انگلستان بعد از سال 2018 دانش آموزان از دریافت مدارک رسمی برای این زبان محروم می‌شوند.

اقدامی که خشم ایرانیان مقیم انگلیس را برانگیخت به‌نحوی‌که آن‌ها در حال جمع‌آوری امضا برای اعتراض به این اقدام هستند.

آن‌ها بیان کرده‌اند "ما به‌شدت مخالف این کوتاه‌اندیشی هستیم و باید از وقوع آن جلوگیری کنیم. انحلال امتحانات اصلی اشتباه غیرقابل جبرانی برای نوجوانان ما، زبان و فرهنگ ایرانی است"

آن‌ها همچنین گفته‌اند: "حالا بیش از همیشه زبان فارسی این زبان زنده باستانی فرصت‌های زیادی را به جامعه ایران و انگلستان ارائه می‌دهد. اجازه ندهید که به نابودی کشیده شود و نسل‌های آینده از آن بهره نگیرند! این زنجیر پیوند به فرهنگ و تاریخ باشکوهمان هرگز نباید پاره شود "

نادیده گرفتن این اخبار از سوی بی‌بی‌سی فارسی کاملاً قابل‌تأمل است.

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

14 روز قبل