ایران اینترنشنال
295

بی‌بی‌سی به دنبال القا حاکمیت دوگانه در ایران

3 سال قبل

هم رسانی

   bbcpersian

آیا در ایران حاکمیت دوگانه وجود دارد؟ یا صرفاً این مطلب ساخته فضاهای رسانه‌ای است؟ چرا رسانه‌های غربی همچون بی‌بی‌سی فارسی به دنبال القا حاکمیت دوگانه در ایران هستند؟

این‌ها بخشی از سؤالاتی است که در این خصوص وجود دارد ورود مسئله‌ی حاکمیت دوگانه به ادبیات سیاسی دشمن در قبال جمهوری اسلامی مال امروز و دیروز نیست، لیکن در چند وقت گذشته به‌ویژه دریکی دو هفته گذشته پس از سخنان رهبری در خصوص مسئله یادگیری زبان انگلیسی و موضع رئیس‌جمهور در این خصوص بسیار پررنگ شده است. تا حدی که اخیراً رهبری در دیدار فرماندهان نیروی انتظامی تلویحاً به این مسئله اشاره کردند و این‌گونه فرمودند: "ایجاد دو جریانی، دو فرقه‌ای و دوقطبی از ضربه‌های مهلکی است که دشمن به‌دنبال آن است." پس از همین سخنرانی، بی‌بی‌سی فارسی ازآنجایی‌که رهبری در بخشی از سخنان خود در مورد گشت امنیت اخلاقی و اجتماعی سخنانی را مطرح کردند: " در موضوعات مربوط به امنیت اخلاقی، بعد از برنامه‌ریزی دقیق، مستحکم، عقلانی و صحیح، دیگر نباید به مخالفت برخی افراد یا فضاسازی‌های رسانه‌ای توجه شود بلکه باید با توکل بر خدا کار را پیش برد." سعی کرد که این‌گونه به مخاطب می‌خواهد القا کند که اولاً این سخنان در راستای حمایت از طرح گشت نامحسوس است. ثانیاً این سخنان در مقابل سخنان رئیس‌جمهوری و وزارت کشور بیان‌شده است این در حالی است که چندی پیش وزارت کشور اعلام کرد که در این خصوص (گشت‌های نامحسوس) باید شورای عالی امنیت ملی نظر بدهد.

آن چیزی که از سخنان رهبری پیداست، اولاً هیچ‌گونه تائیدی در خصوص طرح گشت‌های نامحسوس بیان‌نشده است. ثانیاً ایشان در خصوص موضوع طرح‌های مرتبط با امنیت اخلاقی چهار نکته را پیش‌شرط اجرای هر طرحی می‌دانند که در صورت تحقق این شروط دیگر نباید به مخالفت‌ها توجهی بشود.

اما در خصوص القا حاکمیت دوگانه در کشور که از سوی بی‌بی‌سی دائماً تکرار می‌شود و تمام تلاش این شبکه این است که این مسئله را بتواند به یک باور در میان مردم مطرح کند و شما امروز شما اگر علاوه بر تحلیل‌های روزانه‌ای که در شبکه بی‌بی‌سی در این خصوص بیان می‌شود نگاه بی اندازید و حتی سری به وب‌سایت این شبکه بزنید متوجه می‌شوید که این شبکه چه سرمایه‌گذاری ویژه‌ای را بر روی این مسئله انجام داده است.

همان‌طور که به آن اشاره شد القای این فکر و نظریه به مخاطب از سیاست‌های قدیمی این شبکه بوده و ربطی به حضور این رئیس‌جمهور و آن رئیس‌جمهور ندارد تا جایی که وقتی به رهنمودهای مقام معظم رهبری می‌نگریم مشاهده می‌شود که ایشان در تمام ادوار رؤسای جمهور این ترفند بی‌بی‌سی و سایر شبکه‌های غربی را گوشزد کرده‌اند به‌عنوان‌مثال ایشان در تاریخ 15 تیر 83 در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی این‌گونه می‌فرمایند: "الآن چند سال است که در بلندگوهای بیگانه و رادیوها و تلویزیون‌هایی که باتدبیر و سیاست صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها و دشمنان ملت ایران اداره می‌شود، روی حاکمیت دوگانه در این کشور تبلیغ می‌کنند؛ می‌گویند حاکمیت دوگانه هست و سعی می‌کنند حاکمیت دوگانه را به وجود بیاورند."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

رشد 6 برابری جرایم متعصبانه علیه مسلمانان در انگلستان در ادامه جواسلام هراسی در انگلستان و علی رغم سانسور بی‌بی‌سی فارسی رسانه های انگلیسی گزارش دادند که جرائم متعصبانه علیه مسلمانان در این کشور بعد از وقوع حمله تروریستی نیوزیلند – که در آن ۵۰ نمازگزار کشته و بیش از ۳۰ تن دیگر مجروح شدند – ۶ برابر افزایش یافته است.

8 روز قبل