ایران اینترنشنال
303

مرکز طالبان در شمال کوهستانات است

3 سال قبل

هم رسانی

نماینده مردم سرپل در پارلمان با تأکید به اینکه کوهستانات مرکز طالبان در شمال شده گفت: اکثر شاهراه‌های منتهی به شهر سرپل را طالبان اشغال کرده است، اما امنیت برخی مناطق توسط ساکنان محل تأمین می‌شود.
«محمدحسن شریفی بلخابی» نماینده مردم ولایت سرپُل در پارلمان افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه ساکنان 4 منطقه مانع سقوط مناطق خود شده‌اند، گفت: وضعیت امنیتی ولایت «سرپُل» نگران‌کننده است و از دولت مرکزی خواست که در راستای تأمین امنیت با نهادهای امنیتی همکاری کند.

بلخابی با بیان اینکه دولت مرکزی به سرپل توجهی ندارد، گفت: به دلیل این بی‌توجهی سرپل از ولایاتی است که با کمبود نیروی نظامی و تجهیزات روبه‌رو است.

ساکنان محل امنیت مناطق خود را تأمین کرده‌اند

شریفی بلخابی افزود: امنیت اکثر مناطق سرپل توسط ساکنان محلی تأمین می‌شود، در حالی که دولت در این راستا به مردم کمکی نمی‌کند، ضمن اینکه هیچ عملیات زمینی و هوایی از طرف نیروهای امنیتی و دفاعی علیه مخالفان مسلح صورت نمی‌گیرد.

وی تأکید کرد طی دیدارهای مختلفی که با رئیس جمهور، سرپرست وزارت دفاع، ریاست امنیت ملی و سایر سازمان‌های امنیتی داشته‌ایم مسئولان ارشد دولت وعده همکاری با مردم سرپل را داده‌اند، اما هیچگاه به تعهدات خود عمل نکردند.

این عضو پارلمان افغانستان ولایت «سرپُل» را استراتژیک خواند و گفت: به دلیل اهمیت این ولایت طالبان تلاش دارد آن را اشغال کند.

«کوهستانات» مرکز طالبان در شمال افغانستان

وی افزود: فرمانداری «کوهستانات» از یک سال پیش به این طرف تحت اشغال طالبان قرار دارد، اما هیچ تلاشی برای آزادسازی آن از سوی دولت انجام نشده است.

نماینده مردم سرپل در پارلمان از وضعیت جاری فرمانداری کوهستانات اظهار نگرانی کرد و گفت: این فرمانداری از سوی طالبان برای آموزش‌های نظامی، پشتیبانی و تجهیز شبه‌نظامیان مستقر در سایر مناطق ولایت‌های شمالی استفاده می‌شود.

شریفی بلخابی با تأکید بر اینکه در برخی موارد تحرکات طالبان مستقر در شمال افغانستان از فرمانداری کوهستانات آغاز می‌شود، تصریح کرد: اشغال این فرمانداری از سوی طالبان تأثیرات ناگواری بر ولایت‌های «بلخ»، «جوزجان» و «فاریاب» از خود بر جا گذاشته است.

وی گفت: پس از سقوط فرمانداری کوهستانات، این فرمانداری به مرکز سربازگیری، طراحی عملیات‌ها و آموزش‌های نظامی طالبان تبدیل شده ضمن اینکه هم‌اکنون شبه‌نظامیان طالبان در نزدیکی مرکز سرپل رسیده‌اند.

مردم مانع سقوط 4 منطقه

بلخابی تصریح کرد: در مناطق شهر سرپُل، «سانچارک»، «سیدآباد»، «چهارباغ» و «کاشان» مردم در برابر تروریست‌ها ایستاده و مانع سقوط فرمانداری‌های خود شده‌اند.

وی از عملیات‌هایی که با فرماندهی «عبدالرشید دوستم» معاون اول ریاست جمهوری افغانستان راه اندازی می‌شود حمایت کرد و گفت: دوستم چند روز پیش عملیاتی را در شاهراه جوزجان – سرپُل راه‌اندازی کرد که نتایج خوبی به دنبال داشت.

این عضو پارلمان افغانستان از دولت خواست تا در مناطق که از چنگال طالبان آزاد می‌شود پاسگاه‌های پلیس ایجاد کند، چرا که در صورت اهمال و کمبود نیروی نظامی در مناطق آزاد شده مجددا می‌تواند تحت تصرف شبه‌نظامیان قرار نمی‌گیرد.

مالیات طالبان حتی از «گاو» و «الاغ»

وی با اظهار خرسندی از همکاری مردم با نیروهای امنیتی و دفاعی، گفت: خیزش و همکاری مردمی در مناطق «سیدآباد»، «چهارباغ»، «میرزاولنگ»، «قورکی»، «خاکِستر قشلاق»، «کمپ مهاجرین» سبب شده تا طالبان در این مناطق شکست را بپذیرند.

این عضو پارلمان افغانستان با اشاره به اینکه اکثر شاهراه‌های منتهی به شهر سرپل به دست طالبان افتاده، اظهار داشت: افراد عادی با پذیرش خطر مرگ از این شاهراه‌ها سفر می‌کنند، در حالیکه مأموران دولتی و کارمندان موسسات به هیچ وجه قادر به عبور و مروز از این شاهراه‌ها نیستند زیرا در خطر به گروگان گرفتن قرار دارند.

وی با بیان اینکه طالبان از مسافران و ساکنان سرپل به عناوین مختلف پول می‌گیرند، گفت: «عشر و ذکات» که بهانه طالبان است حتی از محصولات کشاورزی و حیوانات به همین نام پول دریافت می‌کنند.

شریفی بلخابی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: گزارش‌های از مردم دریافت کرده‌ایم که گویا طالبان از چند روز پیش به این طرف از گاو و الاغ نیز مالیات دریافت می‌کند.

نماینده مردم سرپل در پارلمان افغانستان در بخش پایانی سخنان با تأکید بر اینکه طالبان هر ظلمی که در توان داشته باشد از انجام آن دریغ نمی‌کنند، گفت: چند روز پیش شبه‌نظامیان طالبان در منطقه «خاکِستر قشلاق» اقدام به کشتار غیرنظامیان بی‌گناه کردند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

رشد 6 برابری جرایم متعصبانه علیه مسلمانان در انگلستان در ادامه جواسلام هراسی در انگلستان و علی رغم سانسور بی‌بی‌سی فارسی رسانه های انگلیسی گزارش دادند که جرائم متعصبانه علیه مسلمانان در این کشور بعد از وقوع حمله تروریستی نیوزیلند – که در آن ۵۰ نمازگزار کشته و بیش از ۳۰ تن دیگر مجروح شدند – ۶ برابر افزایش یافته است.

11 روز قبل