ایران اینترنشنال
306

آشنایی با خانه آزادی به عنوان یکی از اتاق فکرهای براندازی در ایران

3 سال قبل

هم رسانی

   نشان خانه آزادی - مستقر در آمریکا

یکی از بازیگران غیردولتی ساختار دیپلماسی عمومی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مؤسسه خانه آزادی است.

به گزارش بی بی سی پرشین، این بنیاد توسط وندال و یکلی در سال 1941 میلادی در واشنگتن بنیان گذاشته شد و خود را به‌عنوان بازگوکننده ندای راستین دموکراسی و آزادی در کل جهان معرفی کرده است. این موسسه نزدیک به هشتاد درصد بودجه خود را از دولت آمریکا دریافت می‌کند و الباقی آن را از منابع دیگر مانند بنیاد اسمیت ریچاردسن، دولت آلمان و دیگر مؤسسات و دولت‌ها تأمین می‌کند. پس از حوادث 11 سپتامبر مهم‌ترین وظیفه خانه آزادی، مبارزه با تهدید اسلام رادیکال بود. در 31 مارس 2006، روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی اعلام نمود که خانه آزادی در بین سازمان‌های غیردولتی مختلف مقیم در آمریکا، از سوی وزارت خارجه این کشور به‌منظور انجام فعالیت‌های مخفیانه و زیرزمینی در داخل ایران انتخاب‌شده است. از این تاریخ به بعد خانه آزادی به‌عنوان بخش مهمی از اتاق فکر دستگاه امنیتی آمریکا در برابر جمهوری اسلامی عمل کرده است. 
بر اساس گزارش سالانه 2007، سازمان خانه آزادی، یکی از مهم‌ترین وظایف و اختیارات این سازمان حمایت از ایرانیان طرفدار دموکراسی و مدافعان حقوق بشر است. این سازمان تلاش می‌کند تا از طریق ابزارهای متفاوت ارتباطی همچون اینترنت این افراد را به یکدیگر و یا سایر همفکران خود در خارج از کشور ایران مرتبط سازد. مؤسسه خانه آزادی از چند سال پیش با بودجه 15 میلیون یورویی هلند یک وب‌سایت و یک مجله اینترنتی را بانام «گذار» راه‌اندازی کرد. گذار در حقیقت بخش فارسی خانه آزادی است. یکی از مهم‌ترین اقدامات خانه آزادی در سال‌های اخیر ترجمه و چاپ برخی کتاب‌ها، مقالات و جزوات درزمینه های مختلف همچون مبارزه مسالمت‌آمیز، آموزش آموزه‌های انقلاب‌های رنگین، راهپیمایی‌ها و... است. این بنیاد که عمدتاً نزدیک به محافل امنیتی و جمهوری‌خواه است در حوادث سال 88 در ایران در حمایت از جنبش سبز بسیار فعالانه عمل کرد.
بنیاد مذکور از طریق برخی ایرانی آمریکایی‌ها و برخی رابطین خود در ایران توانست جزوات آموزشی متعددی را باهدف براندازی نرم در اختیار جنبش سبز قرار دهد. خانه آزادی و وب‌سایت‌های نزدیک به این بنیاد در سال‌های اخیر نیز به دنبال شبکه‌سازی و حمایت از جریان لیبرال و غرب‌گرا در ایران برآمده‌اند. برخی بر این باورند که بخشی از پروژه نفوذ آمریکا در ایران پسا برجام از سوی اتاق فکرهای و رابطان خانه آزادی در ایران و آمریکا هدایت می‌شود. خانه آزادی همچنین تلاش دارد که از طریق افراد و نهادهایی که به طور غیرمستقیم به این بنیاد وابسته‌اند و به‌دوراز چشم نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی اهداف خود را در این کشور به‌عنوان یکی از چالش گران لیبرال دموکراسی غربی و آمریکایی دنبال کند. مؤسسه خانه آزادی در قالب طرح‌های پژوهشی توانسته است با برخی از اساتید دانشگاهی در ایران ارتباطاتی را ایجاد کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

11 روز قبل