ایران اینترنشنال
307

سیاست بازی بی بی سی فارسی با خودسوزی امید

3 سال قبل

هم رسانی

   صحنه خودسوزی مهاجر ایرانی در اردوگاه استرالیا

سالهاست که وضعیت بد مهاجرات اسکان داده شده در اردوگاه نائورو که در رویای زندگی بهتر به صورت غیرقانونی از ایران، افغانستان و دیگر کشورهای خاورمیانه ای ترک وطن می کنند و خود را پس از سپردن به امواج دریا و قاچاقچیان انسان خود را به سواحل استرالیا می رسانند با سکوت و بی عملی نهادهای مدعی حقوق بشر مواجه شده است.

سال‌هاست که وضعیت بد مهاجرات اسکان داده‌شده در اردوگاه نائورو که در رؤیای زندگی بهتر به‌صورت غیرقانونی از ایران، افغانستان و دیگر کشورهای خاورمیانه‌ای ترک وطن می‌کنند و خود را پس از سپردن به امواج دریا و قاچاقچیان انسان خود را به سواحل استرالیا می‌رسانند با سکوت و بی‌عملی نهادهای مدعی حقوق بشر مواجه شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین، دراین‌بین اندک فشاری برای متوقف کردن سیاست‌های غیرانسانی دولت استرالیا در قبال این مهاجران بی‌پناه مشاهده نمی‌شود. در پنج سال اخیر اردوگاه‌هایی مانند نائورو به زندان روباز بزرگی بدل شده است که اسکان داده شدگان در آن در بدترین شرایط روزگار می‌گذرانند و صدایشان نیز به‌جایی نمی‌رسد. 
دراین‌بین هرازگاهی نیز بعضی از پناه‌جویانی که دیگر تحمل شرایط غیرانسانی و بلاتکلیفی را ندارند با دوختن لب‌ها و یا حتی خودکشی دست به اعتراض می‌زنند. به‌طور مثال در پنج سال اخیر حداقل پنج پناه‌جوی ایرانی و افغان دست به خودکشی زده‌اند. بااین‌حال، هنوز هم اوضاع دیگر پناه‌جویان تغییری نکرده است. در تازه‌ترین این خودکشی‌های زجرآور، امید جوان 23 ساله ایرانی پس‌ازآنکه متوجه می‌شود بازرسان سازمان ملل متحد قصد ندارند برای بهبود وضعیت آن‌ها در اردوگاه مداخله کنند و هم‌داستان باسیاست‌های غیرانسانی دولت کامبرا به دنبال حفظ وضعیت موجود تا لااقل 10 سال آینده هستند با ریختن بنزین بر روی خود به عمر خود پایان می‌دهد. جالب آنکه به گفته‌ی نازنین یکی از پناه‌جویان دیگر ایرانی پیکر نیمه‌جان امید را با بیش از 13 ساعت تأخیر از جزیره به استرالیا برای انجام مراحل درمانی انتقال می-دهند! 
خودکشی امید تنها یک نمونه از برخوردهای مدعیان حقوق بشر با پناه‌جویان است. دراین‌بین اما بنگاه سخن‌پراکنی بی‌بی‌سی فارسی که در سال‌های اخیر به سیاه نمایی اوضاع مهاجران افغانستانی در ایران پرداخته بود بسیار شیک و تمیز به کوچک نمایی این خودکشی واکنش نشان می‌دهد و تنها در حد یک و نیم دقیقه از آنتن خود را به این خبر و انعکاس وضعیت بد پناه‌جویان اختصاص می‌دهد. جالب آنکه اگر این اتفاق در ایران توسط پناه‌جویی افغانستانی انجام می‌شد، بی‌بی‌سی فارسی در حجمی گسترده به بزرگنمایی و موج-سازی رسانه‌ای می‌پرداخت. سال‌ها است که در نائورو حقوق بشر نقض می‌شود، پناه‌جویان بی‌دفاع مورد تعرض و ضرب و شتم قرار می‌گیرند و امیدهای بسیاری به بند کشیده می‌شوند، اما دریغ از تولید مستند و یا انعکاس گسترده وقایع این اردوگاه‌ها برای جلب‌توجه جهانی به نقض تمام‌قد و برخورد حیوانی با انسان در قرن 21، آن‌هم از سوی مدعیان حقوق بشر. امروز بی‌طرفی رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی شفاف به طنزی خنده‌دار بدل شده است. به‌واقع برخورد با حقوق انسانی را باید در چهارچوب سیاست‌بازی‌ها و منافع قدرت‌های بزرگ دید و نه واقعیات موجود. در نگاه رسانه روباه پیر، پناه‌جویان ایرانی و افغانستانی نائورو به علت متهم شدن دولت‌های غربی به نقض حقوق بشر باید تا حد امکان دیده نشوند.

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

یک رسانه آمریکایی فعالیت گروهی از کاربران در «توئیتر» که پیام‌هایی در حمایت از لفاظی‌های دولت آمریکا علیه ایران و یا براندازی نظام ایران مطرح می‌کنند را «مشکوک» خوانده است.

25 روز قبل