308

بی بی سی فارسی و علل خبرسازی ها در خصوص وضعیت امید کوکبی

هم رسانی

امید کوکبی اگرچه جوانی است که مدارج دانشگاهی بالایی در رشتهٔ فیزیک را در تگزاس آمریکا گذرانده است، اما بدون شک نمی‌توان از نقش این متخصص علوم لرزی به‌منظور جاسوسی صنعتی و نظامی به‌سادگی در ایران به نفع کشورهای غربی متخاصم با این کشور گذشت.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین، امید کوکبی اگرچه جوانی است که مدارج دانشگاهی بالایی در رشتهی فیزیک را در تکزاس آمریکا گذرانده است، اما بدون شک نمی‌توان از نقش این متخصص علوم لرزی به منظور جاسوسی صنعتی و نظامی به سادگی در ایران به نفع کشورهای غربی متخاصم با این کشور گذشت. به واقع تحصیل کرده بودن افراد به معنی مصونیت افراد از جرم و خطا نیست. 


علیرغم این فرض منطقی، شاهد آن بودیم که بی‌بی‌سی فارسی به‌عنوان اصلی‌ترین رسانه نزدیک به مخالفان جمهوری اسلامی ایران با نادیده گرفتن نقش این جوان 34 ساله در فعالیت‌های مخربی همچون جاسوسی و خرابکاری به دنبال مظلوم‌نمایی و رفع اتهام از این فرد است. به دنبال تومور بدخیم کلیه راست امید کوکبی و خارج کردن آن از بدن وی در بیمارستان موجی از شانتاژ رسانه‌ای برای فشار بر روی دستگاه قضایی ایران از سوی رسانه‌های فارسی‌زبان مخالف جمهوری اسلامی ایران با محوریت اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی آغاز شد.


اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی در چند روز اخیر با تمرکز بر بیماری امید کوکبی و عدم پوشش امکانات درمانی مناسب ایران برای حل مشکل این جاسوس زندانی، در جهت تحریک جریان‌های اثرگذار داخلی ایران مانند جریان شبه روشنفکری و موج سازی در فضای مجازی علیه مقامات قضایی این کشور فعالانه عمل کرد. بی‌بی‌سی فارسی در این مدت سعی داشت تا با تحریک حس عاطفی مخاطبان این‌گونه نشان دهد که این مجرم که اسناد فراوانی از همکاری‌های او با دستگاه‌های امنیتی غربی توسط نهادهای امنیتی و اطلاعاتی ایران جمع‌آوری‌شده است فردی بی‌گناه است. 

 

در یک هفته اخیر بی‌بی‌سی فارسی به‌طور مداوم در بخش‌های خبری خود ضمن مصاحبه با نهادهای مدعی حقوق بشر سعی کرد که به تحریک هرچه بیشتر آن‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران بپردازد. این شکل از رفتار بی‌بی‌سی فارسی را عیناً در خصوص جیسون رضائیان و آتنا فرقدانی نیز پیش‌ازاین مخاطبان این رسانه مشاهده کرده بودند. درمجموع به نظر می‌رسد که تحلیل جنجال‌های اخیر بی‌بی‌سی فارسی در خصوص وضعیت امید کوکبی خود نشان‌دهنده رابطه این فرد با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی غربی است. به نظر می‌رسد که بازداشت کوکبی در سال 2011 ضربه سنگینی از طرف دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی بر شبکهٔ نفوذ غرب در ایران وارد کرده است و بی‌بی‌سی فارسی و دیگر رسانه‌های همسو با غرب با تمرکز بر روی وضعیت امید کوکبی به دنبال گرفتن انتقام از ایران و متهم کردن این کشور به نقض حقوق زندانیان و درنهایت آزادی این جاسوس هستند. این رفتار بی‌بی‌سی فارسی در حالی است که این بنگاه سخن‌پراکنی وابسته به دولت انگلستان سال‌ها است که در خصوص وضعیت ناگوار ایرانیان زندانی در انگلستان و آمریکا سکوت اختیار کرده است و از کوچک‌ترین تلاشی برای فشار واردکردن به غرب برای پایان بخشیدن به اتهامات بی‌دلیل به این افراد و آزادی آن‌ها پرهیز داشته است. به نظر می‌رسد نگاه‌های سیاست زده و غیربی-طرفانه علیرغم برخی شعارهای ادعایی از سوی بی‌بی‌سی فارسی علت اتخاذ این‌گونه رفتارهای دوگانه بوده است.

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

یک سال قبل