ایران اینترنشنال
310

نگاهی به مفهوم جنگ روانی

4 سال قبل

هم رسانی

   نگاره ای از جنگ روانی

جنگ روانی از واژه های آشنایی است که امروزه با کارکردهای وسیع در ادبیات سیاسی جامعه حضور پیدا کرده است و توجه به این واژه با تعبیری دیگر (جنگ نرم) از مقوله هایی است که خصوصاً مرتبط با جریانات قبل و بعد از انتخابات دهم ریاست جمهوری سال 1388 بسیار مورد تأکید قرار گرفته است.

جنگ روانی از واژه‌های آشنایی است که امروزه با کارکردهای وسیع در ادبیات سیاسی جامعه حضور پیداکرده است و توجه به این واژه با تعبیری دیگر (جنگ نرم) از مقوله‌هایی است که خصوصاً مرتبط با جریانات قبل و بعد از انتخابات دهم ریاست جمهوری سال 1388 بسیار مورد تأکید قرارگرفته است.

به گزارش بی بی سی پرشین، در حال حاضر به نظر می‌رسد شناخت ماهیت و ابعاد جنگ روانی بسیار ضروری است. بی‌شک از پایه‌های اساسی جنگ نرم عملیات روانی یا همان جنگ روانی است و آشنایی با جدیدترین فنون و تاکتیک‌های این کارزار می‌تواند به ارتقای دانش تخصصی همکاران در جهت مقابله و مبارزه در این میدان کمک کند.
تعاریف مختلف جنگ روانی
جنگ روانی (psychological warfar) از واژه‌هایی است که تاکنون تعاریف مختلفی از آن ارائه‌شده است. از نخستین تعاریفی که برای جنگ روانی عنوان‌شده و در باور عمومی شکل پیداکرده است می‌توان به این تعریف اشاره کرد: «جنگ روانی یعنی استفاده از هر نوع وسیله به‌منظور تأثیرگذاری بر روحیه و رفتار یک گروه باهدف نظامی مشخص».
پل لاین برگر در کتاب معروف خود به نام (جنگ روانی) که در سال 1954 منتشرشده است ماهیت جنگ روانی را علاوه بر این به اهداف اقتصادی یا سیاسی نیز مرتبط می‌داند. لذا بر این باور جنگ روانی نمی‌تواند محدود به عملیات نظامی باشد بلکه عبارت است «از مجموعه اقدامات یک کشور برای اثرگذاری و نفوذ بر عقاید و رفتار دولت‌ها و ملت‌ها به‌منظور کسب نتایج مطلوب» در دو دهه اول پس از جنگ جهانی دوم دکترین جنگ روانی در اروپا و آمریکا به‌گونه‌ای دقیق‌تر تدوین شد. صاحب‌نظران پذیرفتند که مفهوم اساسی جنگ روانی عبارت است از «دست‌کاری عقاید از طریق به‌کارگیری یک یا چند رسانه ارتباطی و به‌بیان‌دیگر ناتوان کردن دشمن برای عمل و عکس‌العمل».
با توجه به تعاریف فوق یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که در این جنگ به کار گرفته می‌شود رسانه است. امروزه جنگ روانی دیگر محدود به موقعیت جنگی نمی‌شد لذا می‌توان آن را معادل عملیات روانی تلقی کرد. ازاین‌رو لوازم این عملیات نیز دیگر ارکان ارتش، مارش‌های نظامی یا نامه‌های پراکنده توسط هواپیمای دشمن بر روی شهرها و حتی ستون پنجم نیست امروزه این رسانه‌های جمعی شامل رادیو، تلویزیون، اینترنت، ماهواره و مطبوعات هستند که کارکرد عملیاتی دارند و صحنه‌گردانان این جنگ درنهایت رسانه‌ها هستند، لذا توجه به اهمیت رسانه، مدیریت بر رسانه امری لازم و حیاتی در دنیا محسوب می‌شود و بی‌شک در کشورهای پیشرفته با علم بر این هوشمندترین، آگاه‌ترین و تواناترین افراد در رده‌های مختلف رسانه شاغل هستند.
هدف جنگ (عملیات) روانی
هدف از عملیات روانی تحت تأثیر قرار دادن و تحمیل اراده خود بر شخص یا گروه دیگراست. این گروه الزاماً یکی از سه دسته زیر را شامل می‌شود:
- طرفداران
- مخالفان
- افراد بی‌طرف
با این نگرش هدف اصلی عملیات روانی تقویت طرفداران، جذب افراد بی‌تفاوت و بی‌طرف و نیز تعدیل یا تشکیک در مواضع مخالفین است به‌طوری‌که بی‌اعتمادی به رهبران کشور یا جناح مقابل افزایش‌یافته و امید در جامعه کمرنگ شود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

8 ماه قبل