ایران اینترنشنال
311

نقش خیانت بار بی بی سی فارسی در تشدید تحریم ها بر علیه ایران

3 سال قبل

هم رسانی

   نگاره ای از تحریم ها علیه ایران

تمامی رسانه ها با عنایت به رویکردهای مختلف مدنظر خود همواره مدعی رعایت بی طرفی و شفافیت در انتقال پیام به مخاطبان خود هستند.
به گزارش بی بی سی پرشین، در سالهای اخیر به علت افت نسبی عمق گرایی در مخاطبان و همچنین پایین بودن سواد رسانه ای در جوامعی مانند ایران، بسیاری از رسانه ها توانسته اند به بخشی از مخاطبان دست یابند. در این بین یکی زیرک ترین و امنیتی ترین رسانه های فعال در سپهر سیاسی و اجتماعی ایران است. این بنگاه سخن پراکنی وابسته به دولت انگلستان بارها توانسته است با توسل به تاکتیک های پیچیده و نوین ماهیت وابسته و غیرشفاف خود را از دید برخی از مخاطبان ایرانی خود پنهان نماید.

به طور مثال بخش فارسی بی بی سی بارها حمایت خود را از تحریم های ظالمانه بر علیه مردم ایران به اثبات رسانده است. با آغاز جدی خط تحریمی ایران از سال 2009 به این سو، بی بی سی فارسی و اتاق فکر این رسانه به دنبال نقش آفرینی و موج سواری در فضای رسانه ای و سیاسی ایران بود. به عبارت دیگر، اتاق فکر این رسانه ماهواره ای نزدیک به مخالفان جمهوری اسلامی در چهارچوب منافع کلان دولت انگلستان و غرب به دنبال افزایش فشار روانی و التهاب آفرینی در ایران بود. به طور مشخص پس از تحریم های نفتی، بانکی و بیمه ای، بی بی سی فارسی نقشی بی بدیل را تشدید فشارهای رسانه ای بر جمهوری اسلامی ایفا کرد. به واقع می توان ادعا کرد که بزرگنمایی تحریم ها، افزایش نگرانی در میان افکار عمومی و حتی همکاری برخی همکاران بی بی سی فارسی با نهادهای غربی و آمریکایی متولی تنظیم تحریم های ایران خود گویای بخشی از کارکردهای خیانت بار رسانه ی دولتی انگلیس و کارمندان ایرانی اما خودفروخته این رسانه بود. 

در اوج تحریم های غرب بر علیه ایران، بی بی سی فارسی صدها مصاحبه، خبر و چندین مستند و برنامه ی به اصطلاح تحلیلی را برای نشان دادن و بزرگنمایی ابعاد تحریم های آمریکا و غربی ها بر سر برنامه ی هسته ای صلح آمیز این کشور را به روی آنتن برد. در همان ایام برخی از رابطین ما در بی بی سی فارسی حتی خبر از جلسات فشرده میان اتاق فکر بی بی سی فارسی با نهادهای امنیتی انگلستان، فرانسه، آمریکا و اسرائیل برای انتقال تجربیات خود در جهت اثرگذاری بیشتر تحریم ها داده بودند. جالب آنکه در همان ایام شاهد برگزاری جلسات مستمر میان شبکه های ماهواره ای فارسی زبان مخالف جمهوری اسلامی برای هماهنگی سیاست های رسانه ای در قبال مردم و ایران و جمهوری اسلامی بودیم.

رفتارهماهنگ اشخاصی چون مسعود بهنود و فرناز قاضی زاده به عنوان بخش اثرگذار اتاق فکر این رسانه حتی با اعتراض برخی از همکاران بی بی سی فارسی مواجه شده بود. مدتی قبل حتی مشخص شد که بی بی سی فارسی از طریق برخی رابطین خود در رسانه های ایرانی که بعدها توسط نهادهای امنیتی ایران نیز بازداشت شدند، مشغول خط دهی به برخی از رسانه های غرب گرای ایرانی در چهارچوب اهداف اتاق فکر خود بوده است.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

یک رسانه آمریکایی فعالیت گروهی از کاربران در «توئیتر» که پیام‌هایی در حمایت از لفاظی‌های دولت آمریکا علیه ایران و یا براندازی نظام ایران مطرح می‌کنند را «مشکوک» خوانده است.

25 روز قبل